Zasoby węgla w Dębieńsku, oszacowane wg standardu JORC, wynoszą ponad 300 mln ton wobec wcześniej szacowanych 210-260 mln ton, podało PDZ (PRAIRIE).
Zasoby wykazane to 93 mln ton, a 208 mln ton to zasoby prawdopodobne.
"Zasoby węgla wynoszące ponad 300 mln ton potwierdzają potencjał naszego projektu i jego znaczenie dla polskiego górnictwa i całego środkowoeuropejskiego przemysłu stalowego. Co roku do Unii Europejskiej trafia ponad 60 mln ton węgla koksującego, Dębieńsko może być ważnym dostawcą surowca na tym rynku pozwalającym ograniczyć import i przez to zwiększyć bezpieczeństwo ekonomiczne regionu. Zależy nam bardzo na szybkim ukończeniu prac projektowych i uruchomieniu produkcji" - powiedział prezes Ben Stoikovich, cytowany w komunikacie.
Szacunki zasobów węgla (Coal Resource Estimate - CRE) zostały przygotowane zgodnie z australijskim standardem JORC Code (2012). Raport dotyczący zasobów uwzględnia siedem pokładów o największej miąższości.
Zgodnie z procedurą JORC, po przejęciu projektu i wstępnych analizach założono, ze wielkość zasobów węgla dla kopalni Dębieńsko, plasuje się na poziomie 210-260 mln ton (Coal Exploration Target).
"Mając już zasoby węgla wstępnie udokumentowane według międzynarodowych standardów, możemy rozważyć kilka opcji technicznej realizacji projektu. Studium ewaluacyjne nakreśli te opcje i wyznaczy kierunek, którym będziemy podążać. Jego wyniki planujemy opublikować jeszcze w tym kwartale. Naszym celem jest jak najszybsze rozpoczęcie budowy kopalni" - dodał członek kadry menadżerskiej Prairie Mirosław Taras, także cytowany w komunikacie.
Wyniki opublikowanej w styczniu 2017 r. analizy prób węgla z Dębieńska potwierdziły występowanie wysokiej jakości węgla koksującego typu 35, spełniającego międzynarodowe standardy. Szacunki zasobów, sporządzone na podstawie tych wyników oraz danych z istniejących wyrobisk górniczych oraz historycznych otworów wiertniczych, wraz ze wstępną analizą ekonomiczną wykonalności projektu staną się podstawą do sporządzenia Studium ewaluacyjnego (Scoping Study). Następnie, na potrzeby studium wykonalności mogą zostać przeprowadzone dodatkowe wiercenia.
Projekt Dębieńsko został przejęty przez Prairie w październiku 2016 r. Zlokalizowany jest na jednym z ostatnich w Europie złóż, w których występują znaczące zasoby węgla koksującego typu 35. Projekt Dębieńsko posiada koncesję wydobywczą i dysponuje infrastrukturą zamkniętej w 2000 r. kopalni, która częściowo będzie mogła być wykorzystana przy budowie nowego zakładu górniczego.
Prairie Mining Limited jest spółką eksploracyjno-wydobywczą realizującą projekt w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Spółka zakończyła program rozpoznawczy, a dokumentacja geologiczna sporządzona przez spółkę została zatwierdzona przez Ministra Środowiska. Tym samym Prairie uzyskała pierwszeństwo w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW we wrześniu 2015 r.