Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał umowę z Bankiem Ochrony Środowiska (BOS) i Szczecińskim Funduszem Pożyczkowym (SFP) w sprawie preferencyjnych pożyczek na inwestycyjne projekty miejskie w województwie zachodniopomorskim na łączną kwotę niemal 130 mln zł, udzielanych w ramach inicjatywy JEREMIE, podał BOŚ.
BOŚ i Szczeciński Fundusz Pożyczkowy pod koniec I kwartału 2017 r. zaczną przyjmować od przedsiębiorców wnioski pożyczkowe.
"Pożyczki będą preferencyjnie oprocentowane i udzielane na okres nawet 17 lat, co jest ofertą niespotykaną na polskim rynku. Pożyczkobiorca nie poniesie żadnych opłat związanych z udzieleniem pożyczki i będzie mógł skorzystać z 2-letniej karencji w jej spłacie. Takie warunki finansowania mają zachęcić inwestorów do podjęcia wieloletnich i często skomplikowanych projektów" - czytamy w komunikacie.
Pożyczki będą przyznawane m.in. na adaptację, przebudowę, renowację lub modernizację budynków. W szczególności mogą być przeznaczone na zakup, budowę lub modernizację obiektów produkcyjno-usługowo-handlowych, tworzenie nowych miejsc pracy, wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych, zakup wyposażenia, maszyn, urządzeń, aparatów, w tym także zakup środków transportu. Jednocześnie wymagane jest, aby inwestycja wpłynęła na przynajmniej dwa z dziewięciu obszarów określonych w Zintegrowanym Planie Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich Województwa Zachodniopomorskiego, podkreślono.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest menedżerem programu na mocy umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.
"Wykorzystujemy doświadczenie, jakie bank przez ostatnich 7 lat nabył w związku z realizacją programów JEREMIE i JESSICA, polegających na wdrażaniu instrumentów zwrotnych w ramach perspektywy 2007-2013. Dzięki tym inicjatywom udało się wesprzeć wiele projektów inwestycyjnych, takich jak rewitalizacja dworca kolejowego w Sopocie, autobusowego w Płocku czy hali targowej Koszyki w Warszawie" - powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, cytowana w komunikacie.
"Bank Ochrony Środowiska aktywnie włącza się w projekty związane z rewitalizacją terenów miejskich. Tylko w ramach Inicjatywy JESSICA realizowanej w ostatnich latach na terenie woj. zachodniopomorskiego, łączna wartość współfinansowanych przez BOŚ projektów przekroczyła 380 mln zł. Warto podkreślić, że to właśnie w woj. zachodniopomorskim BOŚ był pierwszym Funduszem Rozwoju Obszarów Miejskich, spośród 33 działających w Unii Europejskiej, który jako pierwszy wykorzystał 100% powierzonych środków. Liczymy na równie duże zainteresowanie inwestorów również w ramach uruchamianego właśnie projektu JEREMIE" - skomentował prezes BOŚ Stanisław Kluza.
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. Zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodącą w procesie konsolidacji finansów publicznych.
Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.