Szanowni Państwo,
W imieniu Zarządu JSW S.A. mam przyjemność przekazać Państwu raport roczny Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., podsumowujący kluczowe wydarzenia, wyniki finansowe oraz działania podejmowane w 2024 roku. Stanowisko Prezesa Zarządu objąłem w maju 2024 r., a główny cel jaki sobie wyznaczyłem to wzmocnienie pozycji JSW S.A. na europejskim rynku jako lidera w produkcji surowca krytycznego niezbędnego do produkcji stali, będącej kluczowym materiałem transformacji klimatycznej. Od tego momentu wraz z pozostałymi Członkami Zarządu podjęliśmy niezbędne działania, polegające na pełnym rozpoznaniu słabych i mocnych stron tego biznesu. Efektem tej diagnozy było rozpoczęcie prac nad opracowaniem i wdrożeniem Planu Strategicznej Transformacji.
Poprzedni rok był okresem pełnym wyzwań, a trudne warunki nieustannie wystawiały naszą organizację na próbę. Niesprzyjające warunki geologiczne, a także zdarzenia losowe zdecydowanie wpłynęły na spadek naszej produkcji. Pomimo tych trudności udało nam się zakończyć rok produkcją węgla na poziomie 12,25 mln ton, w tym dobrej jakości 9,92 mln ton węgla koksowego i 3,06 mln ton koksu. Od zawsze istotne są dla nas pozytywne relacje z kontrahentami, dlatego pomimo występujących trudności jakość naszych kluczowych produktów utrzymujemy na wysokim poziomie. Prowadzimy szereg inwestycji w tym zakresie, między innymi modernizujemy Zakłady Przeróbki Mechanicznej Węgla w naszych kopalniach. Ponadto, w III kwartale 2024 r. zakończyliśmy najtrudniejszy etap jednej z naszych kluczowych inwestycji - pogłębianie szybu III w kopalni Pniówek, który został zgłębiony do docelowej głębokości 1053 m. Realizacja projektu stanowi istotny krok w modernizacji infrastruktury kopalni, zapewniając nowe możliwości rozwoju i poprawę warunków pracy.
Jesteśmy także w tracie rozbudowy powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji w kopalni Budryk. Inwestycja zakłada budowę dwóch nowych stopni chłodniczych współpracujących z obecnie istniejącą stacją. Powstała w ten sposób instalacja będzie jedną z najnowocześniejszych nie tylko w krajowym, ale również światowym górnictwie. Warto podkreślić, że nasze zasoby operatywne wynoszą prawie 1,2 mld ton węgla. Myśląc o rozwoju Grupy na początku 2025 roku złożyliśmy wniosek o uzyskanie koncesji badawczej na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1”.
Sytuacja na rynku węgla koksowego również nam nie pomogła. Zmagaliśmy się ze znacznym spadkiem cen węgla koksowego na światowych rynkach, co bezpośrednio wpłynęło na nasze marże operacyjne i obniżyło osiągane przychody. Niekorzystna dla GK JSW jako eksportera relacja USD do PLN była kolejnym czynnikiem wpływającym na uzyskanie niższych przychodów.
Trudna sytuacja rynkowa, niesprzyjające warunki geologiczne, a także zdarzenia losowe miały zdecydowany wpływ na spadek rentowności naszego biznesu w konsekwencji czego 2024 rok zamknęliśmy stratą netto na poziomie 7,29 mld PLN. Kluczowy wpływ na wynik miało przede wszystkim ujęcie odpisu aktualizującego wartość niefinansowych aktywów trwałych JSW oraz JSW KOKS o łącznej wysokości 6,3 mld PLN. Bezpośrednią przyczyną tak dużej korekty wartości majątku trwałego były: bardzo duży wzrost kosztów działalności oraz spadek wydobycia, a także realne i prognozowane znaczące spadki cen węgla (stan na 30.06.2024 r.).
Powyższe problemy operacyjne nie pozostały bez wpływu na naszą płynność finansową, dlatego w celu utrzymania stabilności musieliśmy skorzystać ze środków Funduszu Stabilizacyjnego Zamkniętego utworzonego właśnie na takie sytuacje.
Podobnie jak inne firmy działające w tej branży, musimy mieć świadomość zmienności koniunktury rynkowej, a także nieprzewidywalności w zakresie trudnych warunków geologicznych czy zdarzeń losowych, które przekładają się na ciągłość i efektywność prowadzonej przez nas działalności. Model działalności firmy, jaki zastaliśmy w maju 2024 r. jest mało elastyczny, szczególnie w obszarze kosztów, co ma bezpośrednie przełożenie na występujące problemy.
W obliczu tych wyzwań podjęliśmy natychmiastowe działania, aby ustabilizować sytuację Grupy. Opracowaliśmy Plan Strategicznej Transformacji, który pod koniec 2024 roku został przyjęty przez Radę Nadzorczą naszej Spółki. Plan zakłada realizację działań w czterech kluczowych obszarach naszej działalności: poprawy efektywności wydobycia, optymalizacji procesów zakupowych, racjonalizacji wydatków inwestycyjnych oraz optymalizacji funkcji wsparcia. Plan w latach 2025 – 2027 ma przynieść Spółce 8,5 mld PLN pozytywnych skutków finansowych. Pierwsze efekty wdrożonych inicjatyw są widoczne już dzisiaj, zredukowano plan nakładów inwestycyjnych na 2025 rok o 1,2 mld PLN i uzyskano ponad 230 mln PLN oszczędności w obszarze zakupów.
Grupa Kapitałowa JSW S.A. to nie tylko producent surowca krytycznego dla Unii Europejskiej, to także największy pracodawca w regionie zatrudniający 31 tysięcy pracowników. Dlatego musimy mieć świadomość powagi sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Przed nami okres wymagających, trudnych i niezbędnych decyzji, mających na celu przywrócenie rentowności naszej działalności, z jednoczesną walką o zachowanie bezpiecznych i stabilnych miejsc pracy. Nie zapominam również o budowaniu wartości dla naszych akcjonariuszy.
W tym miejscu chciałbym podziękować pracownikom, za wysiłek i trud podejmowany każdego dnia. Wasze bezpieczeństwo jest dla nas szczególnie ważne, dlatego w 2024 roku przeznaczyliśmy na profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy ponad 1,6 mld PLN. W imieniu swoim, jaki i pozostałych Członków Zarządu zapewniam, że Wasze dobro i stabilne miejsca pracy są dla nas absolutnym priorytetem.
Musimy mieć świadomość, jak wiele pracy jest jeszcze przed nami, a jedynie konsekwentne działanie pozwoli przezwyciężyć obecne trudności. Wierzę, że wszystkim nam zależy na silnej pozycji Grupy Kapitałowej JSW S.A., a wzajemne zrozumienie i wysiłek wkładany każdego dnia pozwoli nam te założenie osiągnąć.
Rok 2024 był dla nas momentem przełomowym – po raz pierwszy opracowaliśmy Sprawozdanie Zrównoważonego Rozwoju podsumowujące naszą odpowiedzialność środowiskową, społeczną i zarządczą w oparciu o nowe regulacje raportowe ESRS. To dla nas ważny element budowania otwartości wobec otoczenia i świadomego podejścia do wyzwań współczesnego świata.
Opracowanie to pokazuje kierunek, w którym zmierzamy jako organizacja – chcemy rozwijać się w sposób odpowiedzialny, konsekwentnie realizując nasze zobowiązania wobec społeczeństwa, środowiska i zasad etycznego prowadzenia biznesu. W kolejnych latach planujemy dalsze doskonalenie jakości raportowania, tak aby w pełni odpowiadać na zmieniające się uwarunkowania regulacyjne i oczekiwania naszych interesariuszy.
Dziękuję również wszystkim interesariuszom Grupy za okazane wsparcie, zrozumienie i zaufanie, w tym wymagającym czasie. Zapewniam, że Zarząd Spółki jak i jej pracownicy dołożą wszelkich starań, by odbudować wartość Grupy i zapewnić jej stabilną przyszłość.