Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

List do akcjonariuszy Grupy PCC Rokita 2024

Udostępnij

Drodzy Inwestorzy, Szanowni Państwo!

Prezentujemy Państwu wyniki działalności Grupy PCR (PCCROKITA) wypracowane w 2024 roku wraz z podsumowaniem minionego roku. W ubiegłym roku wypracowaliśmy porównywalny wolumen sprzedaży w stosunku do 2023 r. Siłą Spółki był między innymi portfel sprzedaży oraz dywersyfikacja klientów. To, co też łączy te dwa okresy, to kontynuacja projektów związanych z potencjałem na zmniejszenie energochłonności produkcji. Rozbudowujemy serce naszego zakładu, czyli instalację do produkcji chloroalkaliów, o kolejne dwa nowoczesne elektrolizery. W ramach pozostałych projektów inwestycyjnych, znacząco zwiększyliśmy produkcję podchlorynu sodu dzięki inwestycji w nową instalację produkcyjną. Jesteśmy również w trakcie realizacji inwestycji w budowę nowego uniwersalnego zakładu alkoksylatów w Brzegu Dolnym, prowadzonej przez spółkę powiązaną PCC BD Sp. z o.o.

Przechodząc do wyników finansowych Grupy w 2024 roku, na poziomie zysku EBITDA poszczególnych segmentów, za wyjątkiem segmentu Chloropochodne, wyniki były na wyższym poziomie w stosunku do poprzedniego roku. Największy wzrost wartości zysku EBITDA wobec 2023 roku wypracował segment Poliuretany. Spadły natomiast wyniki segmentu Chloropochodne, co miało największy wpływ na niższe wyniki Grupy r/r. Jednocześnie wyniki Grupy za czwarty kwartał 2024 roku były istotnie wyższe niż te odnotowane w trzecim kwartale oraz wyższe niż w czwartym kwartale roku 2023.

Jak już wspomnieliśmy, największy wzrost wyników w porównaniu z rokiem 2023, odnotowaliśmy w segmencie Poliuretany. Zysk EBITDA tego segmentu był o 53% wyższy. Poprawa wyników nastąpiła pomimo trudnych warunków rynkowych, na które składała się między innymi znacząca przewaga podaży nad popytem. W 2024 roku wolumen sprzedaży segmentu był na zbliżonym do 2023 roku poziomie, przy czym sytuacja różniła się w poszczególnych grupach produktowych. Odnotowaliśmy niższą ilościowo sprzedaż polioli polieterowych i nadal obserwujemy, że popyt rynkowy na te produkty nie wrócił jeszcze do średniego poziomu, występującego w poprzednich, korzystniejszych latach. Warto jednocześnie wspomnieć, że Spółka postrzegana jest na rynku polioli jako jeden z bardziej innowacyjnych podmiotów, poszukujących rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Siłą Grupy jest wciąż portfel sprzedaży. Sprawdza się nasza strategia skupiania się na poliolach do pianek o wyższej jakości, co sprzyja stabilizacji naszej pozycji rynkowej.

Z kolei w grupie polioli poliestrowych sprzedaż była na wyższym poziomie. Rozwój tej grupy produktowej wspierany jest między innymi przez wymogi dotyczące energooszczędności budynków. Zgodnie z europejskimi regulacjami od 2030 r. wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne, a istniejące budynki mieszkalne muszą osiągnąć odpowiednią klasę energetyczną. To bezpośrednio przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na izolacje termiczne, do których używane są poliole poliestrowe. Widzimy potencjał w tej grupie produktowej, co może w przyszłości oznaczać przestrzeń do ewentualnych decyzji inwestycyjnych.

Wzrosty odnotowaliśmy również w segmencie Inna działalność chemiczna. Tu wynik EBITDA wzrósł o 1/4 w stosunku do 2023 roku. W 2024 roku segment wypracował lepsze wyniki dzięki poprawie sprzedaży w grupie produktów fosforopochodnych. Wzrosła sprzedaż specjalistycznych produktów w grupach zarówno uniepalniaczy jak i plastyfikatorów. Ponadto po nałożeniu przez Komisję Europejską ceł antydumpingowych na średnim poziomie około 60% na jeden z produkowanych przez nas uniepalniaczy, udało się częściowo odbudować marże na tym produkcie. Było to konsekwencją konkretnych i zdecydowanych działań PCC Rokita we współpracy z innymi europejskimi producentami wybranych uniepalniaczy fosforowych, polegających na złożeniu wniosku przeciwko nieuczciwie dotowanym chińskim producentom.

Zamierzamy dalej, tam gdzie jest to uzasadnione, twardo bronić swoich interesów przed działaniami nieuczciwej konkurencji. Na bieżąco dokonujemy przeglądu w tym zakresie i nie wykluczamy podejmowania kolejnych kroków w odniesieniu do innych grup produktowych

Natomiast w segmencie Chloropochodne w 2024 roku wyniki były znacząco niższe niż w roku 2023. Różnica ta wynikała z wyjątkowo dobrej sytuacji w pierwszym kwartale roku 2023. Zysk EBITDA za 2024 rok stanowił około połowę poziomu roku 2023. Jednocześnie warto zauważyć, że zysk EBITDA segmentu za czwarty kwartał 2024 roku był wyższy od wszystkich poprzednich kwartałów ubiegłego roku, jak i od czwartego kwartału roku 2023. Wynikało to między innymi z otrzymanych wyższych niż w roku 2023 rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych. Rekompensaty te istotnie wpłynęły na osiągnięte wyniki segmentu jak i Grupy w ostatnich dwóch latach. Na wyniki segmentu Chloropochodne w 2024 roku rzutowały głównie niskie ceny chloroalkaliów, niższe wolumeny sprzedaży sody kaustycznej oraz ceny energii elektrycznej. W przypadku ługu sodowego wolumen sprzedaży był bardzo zbliżony do tego w 2023 roku.

Ceny rynkowe energii elektrycznej, kluczowego medium dla segmentu Chloropochodne, w 2024 roku kształtowały się na niższym poziomie niż w roku 2023. Od początku 2023 roku aż do kwietnia 2024 roku ceny te powoli i systematycznie spadały, a w drugiej połowie 2024 roku ustabilizowały się. Aktualnie rynkowe ceny energii elektrycznej pozostają jednak na poziomie wciąż wyższym od tego sprzed europejskiego kryzysu energetycznego zapoczątkowanego w 2021 roku.

W minionym roku poza działalnością produkcyjną i handlową byliśmy także aktywni w obszarze inwestycji. W segmencie Chloropochodne kontynuowaliśmy rozbudowę instalacji elektrolizy membranowej o dwa kolejne elektrolizery, gdzie głównym celem jest obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej poprzez stworzenie możliwości większego zmiennego obciążania instalacji elektrolizy. Zwiększone zdolności produkcyjne pozwolą na obciążenie dopasowywane do zmieniających się cen energii, które potrafią się istotnie zmienić nawet pomiędzy poszczególnymi dniami a także w ciągu jednej doby. W wyjątkowych sytuacjach cena energii elektrycznej może nawet osiągać wartości ujemne. Jest to bezpośrednim konsekwencją dostępności zielonej energii. Z kolei inna inwestycja, nowa kotłownia zasilana gazem ziemnym, ma zapewnić większe bezpieczeństwo dostaw pary technologicznej, będące kluczowym medium niezbędnym do produkcji chemicznej. Nowe jednostki gazowe umożliwiają elastyczność wyboru surowca energetycznego do jej produkcji. Może to pozwolić na istotne zmniejszenie zapotrzebowania na uprawnienia CO2. Efektem może być też optymalizacja kosztów wytwarzania pary technologicznej. W minionym roku pracę rozpoczęła także instalacja do produkcji podchlorynu sodu. Instalacja ta stworzyła potencjał do znaczącego zwiększenia produkcji oraz sprzedaży tego produktu. Już rok 2024 przyniósł rekordową sprzedaż podchlorynu sodu.

Poza wymienionymi projektami, jesteśmy w trakcie realizacji inwestycji budowy nowego uniwersalnego zakładu w Brzegu Dolnym. Projekt ten prowadzi spółka PCC BD, w której po 50% udziałów posiada PCC Rokita i PCX (PCCEXOL).

W 2024 r. PCC Rokita była obecna na rynku obligacji, zaoferowaliśmy obligacje o łącznej wartości 25 mln zł. Emisja zakończyła się redukcją na poziomie ponad 70%. Obligacje są notowane na rynku regulowanym Catalyst prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Obecnie w otoczeniu naszego biznesu obserwujemy szereg zmian, z których część może stanowić wyzwania, inne natomiast mogą stworzyć potencjał dla przemysłu chemicznego. Jednym z aspektów jest inicjatywa kilku państw europejskich w reakcji na kryzys konkurencyjności przemysłu chemicznego w Europie (tzw. EU Critical Chemicals Act). Inicjatywa ma co do zasady chronić produkcję kluczowych substancji chemicznych istotnych dla produkcji przemysłowej, między innymi takich jak chlor, soda kaustyczna i ług sodowy. Te substancje uznane za strategiczne są niezbędne dla takich branż jak choćby obronna, zdrowotna czy budowlana a ich brak został uznany za potencjalne zagrożenie dla interesu publicznego i gospodarki europejskiej.

W kontekście ochrony rynku unijnego także ważny jest mechanizm CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), który ma zapobiegać tzw. ucieczce emisji i wyrównywać warunki konkurencji, nakładając na importowane produkty daninę z tytułu emisji dwutlenku węgla. Przyglądamy się również działaniu UE w zakresie „Paktu dla czystego przemysłu” (Clean Industrial Deal), który ma między innymi na celu wzmocnienie konkurencyjności europejskiego przemysłu.

Co więcej, jak już wspominaliśmy, UE zainicjowała strategię mającą przyspieszyć modernizację energetyczną. Wpływa to bezpośrednio na rosnące zapotrzebowanie na izolacje termiczne. Unijny zielony kurs budownictwa ma szansę przełożyć się na wzrost zapotrzebowania na produkowane przez Spółkę poliole poliestrowe.

Wreszcie, dzięki trendom w energetyce, PCC Rokita mając już obecnie proces elektrolizy nadający się do modulacji, może wykorzystywać moce produkcyjne instalacji elektrolizy jako atut biznesowy. Regulacje i mechanizmy rynkowe coraz bardziej premiują elastycznych odbiorców energii (Demand Side Response). PCC Rokita może potencjalnie wykorzystać nadwyżkowe zdolności produkcyjne elektrolizy do zwiększania lub zmniejszania poboru mocy w reakcji na sygnały rynkowe. Możemy uruchamiać dodatkowe zdolności produkcyjne w godzinach z niską ceną energii a nawet z ujemną ceną energii (nadpodaż energii z OZE), a ograniczać pracę podczas szczytów cenowych, czerpiąc z tego wymierne korzyści finansowe. Obniżając średni koszt energii zużywanej w procesie elektrolizy, Spółka zwiększa swoją konkurencyjność kosztową. Co ważne, takie działania są spójne z polityką UE wspierającą integrację sektorów energetyki i przemysłu (tzw. sector coupling) oraz z celami klimatycznymi (większe wykorzystanie nadwyżek z OZE zamiast marnowania energii). Według szeregu przewidywań otoczenie prawne będzie coraz bardziej sprzyjać modelowi “przemysł jako elastyczny odbiorca energii elektrycznej”.

Wierzymy, że wszystkie powyższe czynniki mogą stanowić szansę dla stabilnego rozwoju PCC Rokita. Oczywiście, wiele zależy między innymi od sprawności implementacji polityk UE i działań krajowych. Mamy świadomość skali wyzwań, które stoją przed nami i europejskim przemysłem, jednak już dziś dostrzegamy zaczątek potencjalnego pozytywnego kierunku zmian.

Dziękujemy za miniony rok naszym Inwestorom, Klientom i Pracownikom. Polecamy Państwu lekturę pełnego raportu.

Rafał Zdon Wiceprezes Zarządu

Wiesław Klimkowski Prezes Zarządu

 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus