Lot z przesiadką nie jest niczym niezwykłym, można wręcz powiedzieć, że to codzienność. Jeśli jednak nigdy nie zdarzyło ci się podróżować w ten sposób, na pewno masz kilka pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
Co to jest lot z przesiadką?
Lot z przesiadką jest dokładnie tym, na co wskazuje jego nazwa. Przesiadki jako takie są wszystkim dobrze znane, np. z jednego autobusu do drugiego. Podobnie jest z samolotem. Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, konieczna może być zmiana samolotu raz lub nawet kilka.
Przesiadka może trwać kilkadziesiąt minut lub nawet kilkanaście godzin. Zależy to od siatki połączeń i organizacji linii lotniczych. Powodem dłuższej przesiadki może być też cel podróży. Jeśli wybierasz się na niedużą wyspę na końcu świata, do której samoloty docierają zaledwie dwa razy w tygodniu, na przesiadkę możesz czekać nawet kilka dni. Na ogół jednak odbywa się to stosunkowo szybko.
Co się dzieje z bagażem w czasie przesiadki?
Zasady nadawania i przekierowywania bagażu w czasie przesiadki mogą się różnić w zależności od linii lotniczych, dlatego zawsze warto się upewnić, czy na lotnisku trzeba odebrać bagaż, czy też będzie on przekierowany automatycznie do kolejnego samolotu.
Ogólna zasada jest taka, że jeśli lot z przesiadką odbywa się w ramach jednego biletu, to bagaż zostanie przekierowany. Jeśli jednak pasażer sam organizuje sobie podróż i wykupił kilka biletów, to za każdym razem musi odebrać i na nowo nadać bagaż. Są jednak wyjątki, bo niektóre kraje wymagają odebrania i ponownego nadania bagażu nawet przy locie na jednym bilecie.
Warto też przyjrzeć się bliżej kwestii bagażu podręcznego. Jeśli lot z przesiadką odbywa się u tego samego przewoźnika, nie ma problemu. Jeśli jednak zmieniasz nie tylko samolot, ale też linię lotniczą upewnij się, że wymiary twojego bagażu są zgodne z wymogami obu przewoźników. Tego drugiego nie będzie interesowało, że u pierwszego wszystko było w porządku.
Kontrola bezpieczeństwa w czasie lotu z przesiadką
Kontrola bezpieczeństwa to standardowa procedura na lotnisku, w czasie której musisz dać do sprawdzenia bagaż podręczny i przejść przez bramkę wykrywającą metale.
Jeśli twoja podróż odbywa się w ramach jednego biletu, zapewne przejdziesz taką kontrolę tylko raz, na lotnisku początkowym. Jeśli będzie to konieczne także na lotnisku przesiadkowym, obsługa na pewno cię o tym poinformuje.
Inaczej jest, jeśli organizujesz podróż samodzielnie, a każdy odcinek lotu traktowany jest oddzielnie. Wówczas musisz przejść kontrolę na każdym lotnisku.
Co robić podczas długiej przesiadki?
Długa przesiadka nie musi oznaczać „siedzenia na walizkach”. Na wielu lotniskach znajdziesz strefy relaksu, a nawet prysznice, które pozwolą się odświeżyć. To też świetna okazja do spokojnych zakupów w strefie wolnocłowej. Niektóre linie lotnicze oferują nawet wycieczki po mieście.
W kontekście długich przesiadek często pojawia się pytanie o możliwość opuszczenia lotniska na własną rękę. O ile w granicach Unii Europejskiej i strefy Schengen nie powinno być z tym problemu, to już poza tym obszarem trzeba zachować czujność i dokładnie wczytać się w przepisy wizowe. W niektórych krajach są one bardzo restrykcyjne, a opuszczenie lotniska traktowane jest jako przekroczenie granicy. Od razu uspokajamy, że samo w sobie nie jest to problemem. Co prawda ominie cię zwiedzanie, ale lotnisko jest jako mini miasto – zaspokoi wszystkie twoje potrzeby.
Ile czasu potrzeba na przesiadkę?
Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, gdzie się przesiadasz, wielkości lotniska, organizacji itp.
Jeśli przesiadka dotyczy lotu wewnątrz Unii Europejskiej, powinna wystarczyć godzina, ale nie zawsze jest to oczywiste. Na dużym lotnisku samo przejście na odpowiedni terminal może zająć połowę tego czasu.
W przypadku lotów międzynarodowych mówi się o dwóch godzinach niezbędnych na przesiadkę, a jeśli ma ona miejsce na lotnisku, na którym trzeba ponownie przejść przez kontrolę paszportową, to nawet cztery godziny nie będą przesadą.
Na pewno trzeba pamiętać o rezerwie czasowej, jeśli zachodzi konieczność odebrania i ponownego nadania bagażu. Warto też zrobić zapas czasowy, mając na względzie ewentualne opóźnienia lub odwołania lotów.
Opóźniony lub odwołany lot przesiadkowy, co robić?
Opóźnienia i odwołane loty to codzienność przewozów lotniczych, co nie zmienia faktu, że mogą poważnie zaburzyć twoje plany. Co w takiej sytuacji?
Po pierwsze nie panikuj – zmiana planów na lotnisku to nic nadzwyczajnego, linie lotnicze są na takie okazje przygotowane. Jeśli lecisz z przesiadką w ramach jednego biletu i z jednym przewoźnikiem, problem jest po jego stronie. Zapewne dostaniesz propozycję alternatywnego połączenia, a jeśli przesiadka znacząco się wydłuży, także posiłek i propozycję noclegu.
Jeśli lecisz na jednym bilecie, ale twoją podróż obsługuje kilku przewoźników, odpowiedzialność za twoje problemy musi wziąć ten, po stronie którego powstało opóźnienie.
Gorzej to wygląda, jeśli każdy fragment podróży traktowany jest jako osobny lot. W takim wypadku niestety nic ci nie przysługuje i musisz za własne pieniądze kupić nowy bilet.
Jeśli lot jest odwołany, sprawdź tutaj: https://www.airhelp.pl/odwolany-lot/ czy przysługuje ci odszkodowanie.
AirHelp to lider w dziedzinie odszkodowań lotniczych. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się niespodziewane problemy z połączeniami lotniczymi na scenę wkraczają eksperci z AirHelp, którzy są w stanie uzyskać dla swoich klientów odszkodowania dochodzące nawet do 600 Euro. Szybkie wypłaty to wyróżnik firmy.
Ale to nie wszystko. Dołącz do AirHelp+, a otrzymasz dodatkowo ubezpieczenie bagażu i dostęp do saloników lotniskowych. Jeśli często latasz, na pewno wiesz, że problemy z połączeniami nie są niczym niezwykłym, a opóźnienia to codzienność. Dzięki AirHelp+ komplikacje zamienisz w przyjemność i przygodę, a oczekiwanie na samolot w saloniku AirHelp będzie wyjątkowym doświadczeniem. Czeka na ciebie 1300 saloników na całym świecie.
Czy lot z przesiadką to to samo, co lot tranzytowy?
Lot z przesiadką nazywany jest często lotem transferowym i bardzo łatwo pomylić go z tranzytowym. Jednak to dwa zupełnie różne rodzaje lotów. W przypadku lotu tranzytowego przerwa w podróży wynika np. z konieczności zatankowania paliwa, pasażerowie jednak kontynuują podróż tą samą maszyną. Pasażerowie w tym czasie zostaną poproszeni o przejście do wyznaczonej strefy.
Jak uniknąć problemów podczas lotu z przesiadką?
Lot z przesiadką to nic nadzwyczajnego i jeśli dobrze się do niego przygotujesz, wszystko powinno pójść jak z płatka. Jeśli masz już doświadczenie z lotami bez przesiadek, bez problemu poradzisz sobie także z lotem przesiadkowym. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
– Wybieraj loty z odpowiednio długim czasem na przesiadkę, zwłaszcza na dużych lotniskach. Nie ma znaczenia, czy podróżujesz w ramach jednego biletu, czy kilku. Odpowiednia ilość czasu to zdecydowanie mniej stresu. Na dużym lotnisku nawet kilka godzin nie będzie przesadą.
– Zawsze upewnij się, czy twój bagaż jest nadawany bezpośrednio do lotniska docelowego. Nie musi to być oczywiste nawet w ramach jednego biletu, poszczególne kraje mają bowiem własne przepisy.
– Jeśli twój lot obsługuje więcej niż jeden przewoźnik, upewnij się, że twój bagaż spełnia wymogi wszystkich. Dotyczy to zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego.
– Upewnij się, że masz wszystkie wymagane dokumenty oraz wizy, także tranzytowe, jeśli jest taka potrzeba.
– Aplikacje linii lotniczych są bardzo przydatne i koniecznie pobierz właściwe na czas podróży. Jest to pomocne w śledzeniu czasu lotu i ewentualnych zmian. Lepiej wiedzieć wcześniej o opóźnieniach i potencjalnych komplikacjach w czasie podróży.
– Jeśli masz mało czasu na przesiadkę, poinformuj o tym obsługę lotniska. W niektórych przypadkach przyspieszy to przejście przez kontrolę bezpieczeństwa.
– Nie wahaj się prosić o pomoc w każdym przypadku, w którym jej potrzebujesz. Obsługa lotniska jest właśnie po to, by uczynić twoją podróż łatwiejszą i przyjemniejszą.
Loty z przesiadką jawią się jako skomplikowane, zwłaszcza za pierwszym razem. Jeśli jednak dobrze się do takiego lotu przygotujesz, na pewno odbędzie się bez problemu. Ewentualne komplikacje potraktuj jako przygodę w podróży. Za jakiś czas na pewno wspomnisz je z uśmiechem.
Źródło: airhelp.pl