Zakłady Magnezytowe Ropczyce zwiększają poziom zysku z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy, jaki zarząd zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu w dłuższej perspektywie z 50% do 60% zysku netto spółki za dany rok obrotowy. Ponadto, uwzględniając korzystne kształtowanie się sytuacji finansowej spółki, zarząd RPC (ROPCZYCE) postanowił obniżyć poziomy granicznych kryteriów dla rekomendacji wypłaty dywidendy, tj. poziom wskaźnika ogólnego zadłużenia z 0,45 do 0,40 oraz poziom wskaźnika zadłużenia do wartości EBITDA z 3,5 do 3,0, podała spółka. Uwzględniają również skup akcji.
„Zarząd spółki, mając na względzie interes akcjonariuszy, a także potrzeby rozwojowe spółki, zamierza w dłuższej perspektywie rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy na poziomie do 60% zysku netto spółki za dany rok obrotowy" – czytamy w komunikacie.
Wpływ na rekomendację zarządu w zakresie wypłaty dywidendy każdorazowo będą miały w szczególności następujące czynniki: wysokość zysku netto w sprawozdaniu finansowym spółki, aktualny koszt pozyskania finansowania zewnętrznego oraz możliwości rynkowe pozyskania takiego finansowania uwzględniającego potrzeby inwestycyjne spółki, podano również.
„Rekomendacja zarządu w sprawie wypłaty dywidendy będzie również uzależniona od udziału finansowania kapitałem obcym w kapitale ogółem spółki oraz relacji zadłużenia do wartości rocznego EBITDA. Przyjmuje się, że aby dywidenda mogła być rekomendowana, wskaźnik ogólnego zadłużenia liczony, jako relacja kapitału obcego do sumy kapitałów nie może być wyższy niż 0,40 oraz, że relacja zadłużenia do wartości rocznego EBITDA nie może być wyższa niż 3,0. Zarząd może rekomendować walnemu zgromadzeniu realizację buy back'u w przypadku niskiej wyceny akcji spółki na GPW, tj. w przypadku osiągnięcia przez wskaźnik P/E poziomu niższego niż 10" – czytamy dalej.
Polityka w zakresie wypłaty dywidendy podlegała będzie okresowym przeglądom zarządu, a decyzję o wypłacie dywidendy będzie podejmowało walne zgromadzenie akcjonariuszy, zaznaczono w informacji.
Zakłady Magnezytowe Ropczyce są producentem ceramicznych materiałów ogniotrwałych stosowanych jako elementy konstrukcyjne pieców i urządzeń cieplnych pracujących w wysokich temperaturach. Oferta spółki skierowana jest głównie do przemysłu stalowego, przemysłu metali nieżelaznych, przemysłu cementowo-wapienniczego, hutnictwa szkła, odlewnictwa, koksownictwa oraz do innych branż stosujących procesy wysokotemperaturowe. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r.