CRI (CREOTECH), polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych, poinformował o objęciu przez inwestorów wszystkich 475.000 oferowanych w ofercie publicznej akcji zwykłych na okaziciela serii K Spółki. Cena emisyjna za jedną akcję została ustalona na poziomie 160 PLN, co oznacza, że całkowita wartość przeprowadzonej oferty publicznej wyniosła 76 mln PLN brutto. Pozyskane z emisji akcji środki pozwolą Spółce na częściowe sfinansowanie projektu Mikroglob o wartości 453 mln PLN netto. W kolejnych latach Spółka zamierza skupić się na rozwoju portfolio produktowego, w tym również w obszarze komunikacji kwantowej oraz realizacji projektów z ESA, jak i z partnerami komercyjnymi. Ofertę emisji Akcji Serii K Spółki wspierał CC Group – doradca finansowy oraz doradca IR, koordynatorem oferty był Trigon Dom Maklerski S.A.
Prezentowany przez nas model biznesowy, który opiera się na dwóch bardzo perspektywicznych obszarach w postaci segmentu kosmicznego oraz segmentu kwantowego, pozwolił nam z sukcesem zakończyć ofertę Akcji Serii K i zbudować Księgę Popytu na wszystkie 475.000 akcji po cenie 160 PLN za akcje. Tym samym spółka pozyskała 76 mln PLN brutto, które zamierza przeznaczyć zarówno na realizację projektu Mikroglob, jak i na inwestycje, które przyczynią się do jeszcze szybszego tempa wzrostu Spółki. Naszym celem na najbliższe lata jest osiągnięcie pozycji wiodącego dostawcy technologii mikrosatelitarnych w Unii Europejskiej w projektach obronnych i komercyjnych. Chcemy także bardzo mocno rozwinąć segment kwantowy, który docelowo ma stać się równorzędnym filarem naszej działalności, obok kosmicznego – komentuje dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.
W dniu 20 grudnia 2024 r. Creotech Instruments poinformował o podpisaniu umowy ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia na wytworzenie i dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi (SSOZ) „Mikroglob” obejmującą fazy B, C, D, E1. Wartość kontraktu wynosi 453 mln PLN netto (453 mln PLN netto) i ma on zostać zrealizowany do 31 marca 2027 r. Inwestycje na realizację umowy mają zostać częściowo sfinansowane ze środków pozyskanych z emisji akcji serii K, natomiast pozostała część pochodzić będzie z otrzymywanych transz w ramach realizacji poszczególnych etapów programu.
Prócz realizacji projektu Mikroglob, w 2025 roku Creotech planuje również wyniesienie 3 kolejnych satelitów w oparciu o HyperSat w ramach projektu PIAST. Spółka zaangażowana jest także w realizację kilku projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), tj. Plasma Observatory, Space Weather Nanosatellites System Enhancement, misji Pan Twardowski, Visdoms SBOM oraz opracowaniu kluczowych komponentów pozwalających na połączenie naziemnych prywatnych sieci 5G w technologii mmWave z satelitarną komunikacją 5G NTN (Non-Terrestrial Networks).
W ostatnim czasie Spółka podpisała również trzy tzw. Memorandum of Understanding (MoU). Pierwsze z nich ze szwedzkim producentem komputerów pokładowych oraz rozwiązań chmurowych dla sektora kosmicznego (Unibap AB) na potrzeby stworzenia konstelacji satelitów dla wybranych klientów z USA. Drugie z luksemburską spółką Odysseus Space SA, która specjalizuje się w dostarczaniu usług komunikacji laserowej między przestrzenią kosmiczną a Ziemią, a trzecie z 4iG Space and Defence Technologies, węgierskim przedsiębiorstwem z sektora kosmiczno-obronnego, w celu wzmocnienia współpracy i konkurencyjności w przemyśle kosmicznym w całej Europie Środkowej i Wschodniej.
Creotech Instruments skupia się również na rozwoju produktów z zakresu komunikacji kwantowej. W 2026 roku planuje m.in. skupić się na opracowaniu gotowych i autorskich rozwiązań w obszarze technologii kwantowych oraz ultra-precyzyjnej synchronizacji czasu.
Ofertę emisji Akcji Serii K Spółki wspierał CC Group – doradca finansowy oraz doradca IR, koordynatorem oferty był Trigon Dom Maklerski S.A.