Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Dywidendowe podsumowanie roku cz.14: Dywidendowa ofensywa banków

Udostępnij

Akcjonariusze banków nie mieli w 2024 r. powodów do narzekania. Sektor poprawił już i tak absolutnie rekordowy poziom wygenerowanych wyników sprzed roku, których część została wypłacona w formie dywidend. Oczywiście rekordowych. Najwyższe w historii dywidendy wypłaciły ING (INGBSK), PEO (PEKAO), PKO (PKOBP) i SPL (SANPL), w przypadku BHW (HANDLOWY) do rekordu niewiele zabrakło, a ALR (ALIOR) i BNP (BNPPPL), podzieliły się zyskami po raz pierwszy. Do kieszeni, choć nietypowo, sięgnął też GTN (GETIN).

Epatowanie kwotami wypłaconych dywidend wnosi wprawdzie niewiele, ale z całą pewnością robi wrażenie. Akcjonariusze notowanych na GPW banków (nie licząc UCG (UNICREDIT) i SAN (SANTANDER)), otrzymali w 2024 r. łącznie ponad 21 mld zł. Co istotniejsze, było to przeciętnie ponad 70% skonsolidowanego wyniku netto. A co najistotniejsze, był to najwyższy poziom od czasu pandemii. Stwierdzenie, że rekordowe zyski trafiły do akcjonariuszy nie będzie więc nadużyciem.

bank

payout ratio (%)

dywidenda (mld zł)

wypłaconych dywidend

ALR (ALIOR)

28,4

0,58

 1

BNP (BNPPPL)

49,8

0,50

 1

GTN (GETIN)

187,6

0,05

 3

BHW (HANDLOWY)

64,5

1,45

 25

ING (INGBSK)

97,7

4,34

 18

PEO (PEKAO)

76,6

5,04

 21

PKO (PKOBP)

58,8

4,84

 14

SPL (SANPL)

92,2

4,56

 18

Miniony rok był szczególny także pod względem samej ilość wypłaconych przez sektor dywidend. Jeszcze nigdy aż tyle rodzimych banków nie podzieliło się zyskami. Do wieloletnich weteranów (BHW (HANDLOWY) czy PEO (PEKAO) mają już na kontach ponad 20 dywidend) dołączyły bowiem dwa nowe, czyli wspominane ALR (ALIOR) oraz BNP (BNPPPL). Szczególnie dołączenie do dywidendowego klubu tego pierwszego było już od dawna zapowiadane, a przymiarki zakładały już podział zysku za 2019 r.

Osiągnęliśmy historycznie wysoki zysk, który pozwolił nam na zbudowanie silnej pozycji kapitałowej. (…) Wypłata dywidendy była jednym z celów strategicznych, jaki zawarliśmy w strategii „Bank na co dzień, Bank na przyszłość”. Jestem bardzo dumny z jego realizacji. To przełomowy moment w działalności Alior Banku” – mówił Grzegorz Olszewski, Prezes Zarządu Alior Banku

Szczególny krajobraz ubiegłorocznych dywidend dopełnia GTN (GETIN), w ciągu dwóch lat wypłacający dywidendy o łącznej stopnie niemal 95%. A dodając do tego wypłatę z tytułu obniżenia kapitału zakładowego, teoretycznie jeszcze wyższej. Jak zapewne wiedzą wszyscy beneficjenci tych transferów, to element planu redystrybucji majątku banku do jego akcjonariuszy. Trudno liczyć więc na powtórkę. W przeciwieństwie do pozostałych banków, które w 2025 r. prawdopodobnie będą śrubować dywidendowe rekordy.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus