Giełdowy producent radiofarmaceutyków i dostawca zaawansowanych rozwiązań dla medycyny zakończył I kwartał nowego roku finansowego (październik - grudzień 2024) z 203,1 mln PLN skonsolidowanej sprzedaży, 51,0 mln PLN znormalizowanej EBITDA oraz 33,1 mln PLN zysku netto. Rentowność EBITDA Grupy wzrosła o 5,5 pkt proc., do 25,1%, o czym przesądził m.in. 62% wzrost powtarzalnych przychodów segmentu dostaw sprzętu oraz usług.
Segment dostaw sprzętu medycznego i rozwiązań IT oraz świadczenia usług serwisowych i pomiarowych w I kwartale 2024 r. fin. osiągnął 191,1 mln PLN przychodów, wypracowując 50,6 mln EBITDA. Rentowność EBITDA segmentu wyniosła 26,4%, wobec 20,2% w I kwartale 2023 r. Powtarzalne przychody segmentu, osiągane ze sprzedaży usług (serwisowych, gwarancyjnych, IT) oraz dostaw zużywalnych materiałów i akcesoriów, wzrosły rdr. o 62%, do 68,1 mln PLN w minionym kwartale.
Przychody segmentu radiofarmaceutyków wzrosły rdr. o 22%, do 12,1 mln PLN (z wyłączeniem transakcji wewnątrzgrupowych). Na dynamiczny wzrost przychodów złożyła się wyższa sprzedaż każdej z głównych grup produktów, z asortymentem uzupełniającym na czele (88% wzrost rdr., do 3,8 mln PLN). Powtarzalne przychody segmentu, osiągane dzięki realizacji długoterminowych umów na dostawy produkowanych przez Grupę radiofarmaceutyków, wzrosły rdr. o 5%. EBITDA segmentu wyniosła w I kwartale br. 3,9 mln PLN.
- Za nami zdecydowanie udany, mocny początek roku, stanowiący bardzo dobry prognostyk dla całorocznych wyników operacyjnych i finansowych. Popyt na oferowany przez Grupę sprzęt medyczny utrzymuje się na wszystkich rynkach na wysokim poziomie, na co składają się zarówno uwarunkowania rynkowe jak i realizacja strategii rozwoju. Konsekwentnie pracujemy nad poszerzeniem portfolio produktowego, ekspansją geograficzną w regionie oraz, co nie mniej ważne, promocją wiedzy nt. unikalnych przewag zaawansowanych technologii oferowanych przez Grupę Synektik. Staranny dobór produktów oraz koncentracja na budowaniu trwałych, wieloletnich relacji biznesowych z partnerami owocuje rosnącymi powtarzalnymi przychodami Grupy, co przekłada się na rosnącą wartość całej firmy. Zakładamy, że kolejne kwartały będą stać m.in. pod znakiem wzrostu sprzedaży na rynkach zagranicznych, jak również dużego zaangażowania w proces modernizacji polskiej ochrony zdrowia, w tym także z wykorzystaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - komentuje Cezary Kozanecki, założyciel i prezes zarządu Synektik.
Motorem napędowym wzrostu powtarzalnych przychodów Grupy jest rosnące zapotrzebowanie na zużywalne materiały oraz akcesoria do sprzętu medycznego dostarczanego klientom przez GK SNT (SYNEKTIK), W minionym kwartale na terytorium, na którym działa Grupa, zrealizowano ponad 6,9 tys. zabiegów chirurgicznych w asyście da Vinci (wzrost o 65% rdr.). Łącznie na koniec grudnia 2024 r. pod opieką serwisową Grupy znajdowało się 96 systemów da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Dariusz Korecki, wiceprezes Synektik, zwraca uwagę na rosnący potencjał Grupy w obszarze sprzedaży usług oraz produktów własnych, w tym z obszaru informatyki. Grupa jest m.in. dostawcą autorskich rozwiązań PACS - oprogramowania do archiwizacji i transmisji obrazów z urządzeń diagnostycznych, rozwija również platformę medyczną Zbadani.pl i aplikację do monitorowania dawek SynDose. – Informatyczny biznes ma istotne znaczenie dla długoterminowego wzrostu wartości Grupy i zamierzamy dalej inwestować w jego rozwój. Przeprowadzona w minionym miesiącu akwizycja firmy IT4KAN Sp. z o.o., zajmującej się m.in. wdrożeniami i integracją systemów informatycznych w medycynie, nie tylko umacnia naszą pozycję na rynku, ale również pozwoli nam na oferowanie jeszcze lepszych, bardziej dopasowanych do oczekiwań klientów rozwiązań - ocenia Dariusz Korecki.