Spółki zawarły list intencyjny z Siecią Badawczą Łukasiewicz, który otwiera drogę do strategicznego partnerstwa na rzecz obronności. Fundamentem podpisanego porozumienia jest synergia nauki, biznesu oraz sektora przemysłu obronnego, co powinno przynieść wymierne korzyści dla bezpieczeństwa Państwa, a także wzmocnić innowacyjność i potencjał rozwojowy firm.
Dziś doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Centrum Łukasiewicz w Warszawie, Łukasiewicz – Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie (Ł-ICiMB), Polskim Holdingiem Rozwoju (PHR) oraz Zakładem Budowy Maszyn Zremb-Chojnice. Dokument jest wstępem do współpracy na rzecz rozwoju zaawansowanych technologii z obszaru obronności, mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju oraz wzmocnienia potencjału polskiego przemysłu. Celem projektu jest rozwój innowacji wspierających sektor obronny, co w efekcie ma zwiększać konkurencyjność polskich przedsiębiorstw w kraju i za granicą.
- Partnerstwo z Siecią Badawczą Łukasiewicz oznacza dla ZRE (ZREMB) zwiększenie zakresu prowadzonych projektów w obszarze obronności. Chcemy być przedsiębiorstwem, które nie tylko produkuje kontenery, ale także prowadzi prace badawczo-rozwojowe. W pierwszej kolejności chcemy realizować projekt z zakresu działań balistycznych, gdzie Ł-ICiMB jest niekwestionowanym ekspertem. Z pomocą Instytutu planujemy stworzyć nowatorski kontener balistyczny z innowacyjnych lekkich materiałów, który zachowując właściwości balistyczne byłby znacznie lżejszy od tradycyjnych. Wspólnie z Centrum Łukasiewicz zamierzamy także realizować inne, równie nowatorskie projekty dedykowane branży zbrojeniowej – podkreśla Krzysztof Kosiorek-Sobolewski, prezes zarządu Zrembu-Chojnice.
- Podpisanie umowy pozwala podmiotom zgromadzonym wokół PHR na faktyczne wykorzystanie powiązań w zakresie prac badawczych i rozwojowych, współpracy produkcyjnej i kapitałowej. Będziemy w tym projekcie pełnili role swoistego Center of Excellence poprzez m.in. wypracowywanie standardów procesów, wprowadzenie zarządzania wiedzą i zarządzania procesami. Chcąc sprostać rosnącym wymogom rynkowym musimy być organizacją zwinną, skoncentrowaną na identyfikacji i wykorzystaniu okazji biznesowych, wsłuchaną w potrzeby klientów. Organizacją zdolną do skalowania działalności, świadomego zarządzania ryzykiem, utylizującą nowoczesne technologie. Kluczem do rozwoju, a tym samym poprawy konkurencyjności jest nawiązanie efektywnej współpracy MŚP z instytucjami naukowymi, w szczególności z ośrodkami prowadzącymi prace badawczo –rozwojowe, w tym skoncentrowanych w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz – ocenia Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiego Holdingu Rozwoju.
Dodatkowo list intencyjny określa ramy przyszłej współpracy, która obejmie również inne projekty realizowane w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, tworząc tym samym solidne podstawy dla dynamicznego rozwoju sektora naukowo-przemysłowego w Polsce.
Podpisanie listu intencyjnego wpisuje się w nową strategię Sieci Badawczej Łukasiewicz, która zmierza do uzyskania statusu istotnego partnera w rozwiązywaniu najważniejszych wyzwań gospodarczych i technologicznych kraju. Współpraca między stronami pozwoli na intensyfikację działań badawczo-rozwojowych, przyspieszy proces komercjalizacji nowych technologii oraz ułatwi przedsiębiorstwom dostęp do innowacyjnych rozwiązań technologicznych.