Po udanym roku 2024, Zarządzający Funduszami QRS (QUERCUS) zakładają wzrost zmienności na rynkach, niższe stopy procentowe i koniec wojny w Ukrainie. Wyniki funduszy dłużnych, cieszących się największym zainteresowaniem klientów w mijającym roku, ponownie powinny okazać się lepsze od oprocentowania depozytów bankowych. Koniec wojny w Ukrainie mógłby wpłynąć na wzrost zainteresowania polskimi aktywami.
„Kończy się rok 2024. Do historii rynków finansowych przejdzie jako udany. Najlepiej zaprezentowały się 4 kategorie aktywów: amerykańskie akcje, metale szlachetne, polskie fundusze dłużne i kryptowaluty. Wyniki polskich funduszy inwestycyjnych były w większości przypadków solidne. Najbardziej bezpieczne strategie osiągną stopy zwrotu na poziomie 8%, a w przypadku metali szlachetnych i amerykańskich akcji nawet ok. 25-30%.” – komentuje Sebastian Buczek, Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.
Zarządzający Funduszami QUERCUS zwracają uwagę na następujące czynniki, które mogą mieć istotny wpływ na rynki finansowe w kolejnych kwartałach:
ZEWNĘTRZNE
? Duet T-M = wiele niespodzianek = większa zmienność na rynkach
- Hossa w Stanach trwa już 2 lata -> amerykańskie akcje są drogie (acz nie wszystkie): P/E25=22, przy 12% wzroście EPS25
+ Banki centralne będą obniżać stopy proc.
? Globalna gospodarka w trakcie spowolnienia, ew. cła mogą pogorszyć koniunkturę
+ Chiny wspierają swoją gospodarkę
? Ukraina: eskalacja teraz, koniec wojny w 2025 r. (choć niekoniecznie taki, jaki byśmy sobie życzyli)
WEWNĘTRZNE
+ Wyceny większości polskich spółek nadal są dość niskie
+ Opcja: postrzeganie Polski może poprawić się po zakończeniu wojny w Ukrainie
=/- Nastroje inwestorów neutralne, cykl Kitchina nie pomaga
- Na razie brak wsparcia ze strony RPP, pierwsza obniżka stóp w 1H25
? Produkty emerytalne pomagają, ale co dalej z OFE
„Fundusze dłużne, zarówno krótkoterminowe, jak i obligacji skarbowych, pokonają oprocentowanie depozytów. Akcje w Stanach są drogie po 2 latach hossy, ale nie wszystkie i ze wsparciem od polityki i Fed. Akcje w Polsce są tanie po ostatnich 6 korekcyjnych miesiącach, ale (na razie) bez wsparcia, opcją jest koniec wojny w Ukrainie. Metale szlachetne znajdują się w długoterminowym trendzie wzrostowym, ale dynamika może być jednocyfrowa. Z czynników ryzyka zwracamy uwagę na: geopolitykę, nieprzewidywalność duetu Trump-Musk, słabość finansów państw, ew. rozszerzenie spreadów kredytowych.” – podsumowuje Sebastian Buczek, Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.