- Głównym celem badania POTAMI-61 jest ocena bezpieczeństwa i skuteczności RVU120 u pacjentów z mielofibrozą (MF), zarówno w monoterapii, jak i w terapii skojarzonej z ruksolitynibem (RUX).
- Decyzja o rozpoczęciu badania POTAMI-61 została podjęta na podstawie aktywności RVU120, zaobserwowanej w badaniu fazy I RIVER-51 u pacjentów z ostrą białaczką szpikową (AML) oraz danych translacyjnych w MF.
RVU (RYVU), firma biotechnologiczna, której misją jest odkrywanie i rozwój nowych terapii z obszaru onkologii, poinformowała o podaniu pierwszemu pacjentowi RVU120 w ramach fazy II badania klinicznego POTAMI-61. Celem badania jest ocena bezpieczeństwa i skuteczności RVU120 w leczeniu pacjentów z mielofibrozą (MF).
dr Hendrik Nogai, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Medycznych Ryvu Therapeutics, powiedział:
Jesteśmy podekscytowani możliwością ogłoszenia rozpoczęcia badania fazy II RVU120, POTAMI-61. Jest to już czwarte badanie kliniczne fazy II uruchomione w ramach Planu Rozwoju RVU120, który zaprezentowaliśmy w ubiegłym roku. Na podstawie wpływu RVU120 na szpik kostny i komórki hematopoetyczne zaobserwowanego w badaniu RIVER-51, oraz danych translacyjnych w mielofibrozie, opracowanych we współpracy z prof. Raajitem Rampalem z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, uważamy, że istnieją solidne podstawy do stosowania RVU120 w leczeniu mielofibrozy, zarówno jako monoterapii, jak i w połączeniu z inhibitorami JAK. Korzystny profil bezpieczeństwa RVU120 może umożliwić terapię pacjentów z niezaspokojonymi potrzebami medycznymi, takich jak osoby, które nie kwalifikują się do leczenia inhibitorami JAK lub wykazują suboptymalną odpowiedź na takie leczenie. Dodatkowo, synergia zaobserwowana w badaniach translacyjnych wskazuje na potencjał zastosowania RVU120 w leczeniu pierwszej linii.
POTAMI-61 to wieloośrodkowe, otwarte badanie kliniczne fazy II RVU120, innowacyjnego inhibitora kinaz zależnych od cyklin (CDK) 8/19, mające na celu leczenie pacjentów z pierwotną lub wtórną MF. W ramach badania, RVU120 jest podawany zarówno jako monoterapia u pacjentów, którzy byli wcześniej leczeni inhibitorem JAK, np. ruksolitynibem lub nie kwalifikują się do tego leczenia, jak i w połączeniu z RUX u pacjentów z suboptymalną odpowiedzią na wcześniejsze leczenie inhibitorem JAK. Kluczowe punkty końcowe badania obejmują zmniejszenie objętości śledziony (SVR), poprawę objawów (TSS) oraz redukcję stopnia włóknienia szpiku kostnego.
POTAMI-61 zostało zainicjowane w oparciu o dotychczasowe dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności RVU120 oraz solidne przesłanki przedkliniczne i mechanistyczne. Badania in vivo wykazują, że inhibicja CDK8 przynosi korzystne efekty w leczeniu objawów mielofibrozy, takich jak splenomegalia, hepatomegalia, anemia oraz trombocytopenia. Co ważne, wykazano, że właściwości RVU120 modyfikujące przebieg choroby wynikają ze zmniejszenia obciążenia zmutowanymi allelami. RVU120 ma potencjał, aby stać się nową strategią terapeutyczną w leczeniu nowotworów mieloproliferacyjnych (MPN), w tym MF.
W badaniu POTAMI-61 pacjenci będą otrzymywać RVU120 do momentu progresji choroby, wycofania zgody lub innych przyczyn określonych w protokole badania. Badanie POTAMI-61 składa się z dwóch części. Część A badania, z planowaną liczbą około 20 pacjentów, będzie składać się z dwóch kohort: 1) RVU120 jako monoteriapia u pacjentów, którzy byli wcześniej leczeni inhibitorem JAK lub nie kwalifikują się do takiego leczenia, oraz 2) RVU120 w terapii skojarzonej z RUX u pacjentów z suboptymalną odpowiedzią na wcześniejsze leczenie inhibitorem JAK. W zależności od wyników części A, kohorty 1 i/lub 2 mogą zostać rozszerzone w części B badania, która będzie oceniać w dalszej mierze bezpieczeństwo, tolerancję i aktywność przeciwnowotworową u większej grupy pacjentów, obejmującej łącznie do około 230 pacjentów dla części A oraz części B badania. RVU120 może również być badany w kohorcie 3, jako terapia pierwszej linii leczenia. Początkowo Ryvu przystąpi do realizacji części A badania, natomiast decyzja o potencjalnym rozpoczęciu części B zostanie podjęta na podstawie wyników części A.
Początkowo do części A badania POTAMI-61 włączeni zostaną pacjenci z ośrodków klinicznych w Polsce i Włoszech. Jeśli Spółka zdecyduje o rozpoczęciu części B, badanie zostanie rozszerzone o dodatkowe ośrodki zarówno w krajach UE, jak i spoza UE, co powoli na prowadzenie badania w około 50 ośrodkach klinicznych na całym świecie. POTAMI-61 to czwarte rozpoczęte w 2024 r. badanie kliniczne fazy II RVU120. Ryvu prowadzi już leczenie pacjentów z ostrą białaczką szpikową (AML) oraz zespołami mielodysplastycznymi wysokiego ryzyka (HR-MDS) w ramach badań RIVER-52 i RIVER-81, zarówno w monoterapii, jak i w połączeniu z wenetoklaksem. Ponadto, uruchomione zostało badanie REMARK, w ramach którego rozpoznawany jest potencjał RVU120 w leczeniu pacjentów z zespołami mielodysplastycznymi niższego ryzyka (LR-MDS).
Badanie POTAMI-61 jest częścią Planu Rozwoju RVU120, zaprezentowanego w październiku 2023 r., i jest finansowane przez Ryvu. Badania kliniczne, prowadzone w różnych wskazaniach hematologicznych oraz opcjach terapeutycznych (monoterapia i terapia skojarzona), wzbogacą globalną bazę danych dotyczących bezpieczeństwa RVU120, co jest niezbędne dla ewentualnych przyszłych zatwierdzeń regulacyjnych.