Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

GPW ma nowy plan na rozwój

Udostępnij

Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła Nowe Kierunki Strategii na lata 2025–2027, których celem jest zwiększenie znaczenia rynku kapitałowego, budowa wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy oraz wzmocnienie roli GPW jako regionalnego centrum finansowego. Przedstawione priorytety obejmują inwestycje w nowoczesne technologie oraz wprowadzenie produktów inwestycyjnych, które będą przyciągały na rynek nowych inwestorów.

Nowe Kierunki Strategii Grupy Kapitałowej @GPW odzwierciedlają dynamiczne zmiany gospodarcze oraz potrzeby inwestorów i emitentów. W najbliższych trzech latach Grupa skupi się na realizacji dwóch uzupełniających się filarów: rozwoju rynku kapitałowego oraz budowie wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy.

– Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, to centrum polskiego rynku kapitałowego, dlatego czujemy odpowiedzialność za jego rozwój, wzrost udziału w finansowaniu gospodarki oraz przyciąganie inwestorów i emitentów. Jako spółka notowana na Giełdzie, musimy też dążyć do budowy wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy, dzięki wzrostowi skali działalności, dyscyplinie kosztowej i atrakcyjnej polityce dywidendowej. Wszystko to w zgodzie z najlepszymi standardami zrównoważonego rozwoju, przy zapewnieniu nowoczesnej technologii transakcyjnej oraz bezpieczeństwa obrotu giełdowego – mówi Tomasz Bardziłowski, Prezes Zarządu GK GPW.

GK GPW stawia na pięć głównych priorytetów związanych z rozwojem rynku kapitałowego:

  • Proaktywne działania na rzecz rozwoju rynku kapitałowego we współpracy z jego uczestnikami,
  • Wzrost liczby firm pozyskujących kapitał przez giełdę oraz aktywne wspieranie emitentów,
  • Zwiększenie i aktywizacja krajowej bazy inwestorów indywidualnych,
  • Wsparcie edukacji finansowej, promocja i budowa zaufania do rynku kapitałowego,
  • Umacnianie roli GPW jako regionalnego centrum finansowego i aktywna rola w kształtowaniu regulacji rynkowych.

Budowie wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy służyć mają działania takie jak:

  • Rozwój portfela nowoczesnych usług i produktów,
  • Wzmacnianie działań w ramach zrównoważonego rozwoju,
  • Poprawa efektywności kosztowej i procesowej oraz wzmacnianie synergii w GK GPW dzięki platformom technologicznym,
  • Zwiększenie udziału przychodów powtarzalnych i przyspieszenie wzrostu poprzez strategiczne partnerstwa i M&A,
  • Atrakcyjna polityka dywidendowa z ambicją rosnącej dywidendy.

Giełda aktywnie współpracuje z interesariuszami rynku kapitałowego, aby wzmocnić rolę tego rynku w finansowaniu gospodarki. Kluczowe inicjatywy będą obejmowały rozwój instrumentów zielonego finansowania wspierających transformację energetyczną, inicjatywy mające na celu zwiększenie długoterminowych inwestycji oraz wspieranie działań ułatwiających pozyskiwanie kapitału przez emitentów na rynku.

GPW kładzie nacisk na zwiększenie liczby firm pozyskujących kapitał na warszawskiej giełdzie poprzez współpracę na linii potencjalny emitent – broker – inwestor w ramach platformy GPW IPO Bridge. GPW IPO Academy rozszerzy ofertę edukacyjną dla spółek poszukujących finansowania, co także ma ułatwić Giełdzie pozyskanie nowych emitentów.

Kolejnym kierunkiem działań będzie wzmocnienie rynku NewConnect, w celu ułatwienia finansowania innowacyjnych spółek. Zwiększenie transparentności oraz większa promocja tego rynku powinny uczynić go bardziej atrakcyjnym, zarówno dla firm, jak i inwestorów. Intensyfikacja dialogu z uczestnikami rynku obligacji Catalyst, realizowana poprzez GPW Catalyst Forum, powinna przyczynić się do wzrostu liczby emisji przez przedsiębiorstwa oraz bardziej zaangażować inwestorów indywidualnych w tym segmencie rynku. Giełda chce też aktywnie wspierać płynność akcji małych i średnich spółek poprzez ścisłą współpracę z emitentami, inwestorami i animatorami rynku. Rozszerzenie Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego zwiększy dostępność analiz i informacji o notowanych spółkach.

Istotnym elementem Nowych Kierunków Strategii są także działania na rzecz zwiększenia skali długoterminowego inwestowania na rynku kapitałowym. W tym celu GPW postawi jeszcze bardziej na edukację zarówno inwestorów jak i przedsiębiorców. Będzie również koncentrować swoje działania na poszerzeniu oferty produktowej dla wszystkich grup inwestorów, aby pozostać platformą inwestycyjną pierwszego wyboru.

- Widzimy znaczny potencjał do wzrostu skali finansowania gospodarki przez Giełdę, pod warunkiem zwiększenia napływu długoterminowego kapitału. Przyciągnięcie części środków zgromadzonych na depozytach bankowych mogłoby ten kapitał zapewnić, oferując oszczędzającym atrakcyjne stopy zwrotu w długim terminie. Dlatego stawiamy na budowę kultury długoterminowego inwestowania na Giełdzie. Chcemy również wzmocnić komunikację z emitentami i wykreować dla nich więcej wartości z bycia spółkami giełdowymi – stwierdza Michał Kobza, członek Zarządu GPW.

W ramach Strategii IT GPW wdraża nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak rozwój platformy WATS, integracja i ujednolicenie infrastruktury informatycznej, a także cyfryzacja i robotyzacja procesów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dodatkowo, wprowadzenie zintegrowanej platformy do zarządzania i udostępniania danych oraz implementacja chmury obliczeniowej pozwolą na dalszą automatyzację i efektywne zarządzanie procesami.

- Technologie to przyszłość GPW. Dlatego Nowe Strategii GK GPW zakładają intensywne inwestowanie w nowe technologie, w tym dokończenie i rozwój platformy transakcyjnej WATS oraz wdrożenie rozwiązań opartych o AI i blockchain. Po wdrożenie platformy WATS na Głównym Rynku GPW, naszym celem będzie uruchomienie jej na rynku Catalyst oraz nowym rynku All2All dla obligacji. Kluczowy dla nas jest również rynek danych. Planujemy wdrożenie nowoczesnej platformy celem oferowania zawansowanych usług w zakresie danych finansowych i ESG, które będą dostarczać wartość naszym klientom – dodaje Sławomir Panasiuk, Wiceprezes Zarządu GPW.

GPW dąży do umocnienia roli Warszawy jako regionalnego centrum finansowego poprzez zwiększenie współpracy między podmiotami infrastruktury giełdowej. Istotnym elementem tych działań było podpisanie w dniu 13 listopada 2024 roku Memorandum o Współpracy siedmiu giełd papierów wartościowych z Europy Środkowej oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Celem partnerstwa jest wzmocnienie regionalnych rynków kapitałowych.

- Chcemy ściślej współpracować z innymi giełdami w regionie, poprzez wymianę wiedzy, promocję rynków oraz harmonizację usług. Wspólnie możemy być lepiej słyszani w Brukseli, dlatego też poprzez wspólny głos z instytucjami krajowego rynku kapitałowego oraz giełdami z regionu w konsultacjach regulacji unijnych, chcemy mieć wpływ na sprzyjające otoczenie regulacyjne dla rozwoju rynku giełdowego – mówi dr Monika Gorgoń, członek Zarządu GPW.

W obszarze ESG wprowadzone zostaną nowe produkty i usługi dla emitentów. GPW będzie również promowała edukację zwiększającą świadomość społeczną na temat znaczenia ESG i zrównoważonego rozwoju. Giełda uruchomiła program rozwoju przywództwa GPW FutureBridge, który stworzy nowe możliwości kobietom liderkom, łącząc ich potencjał z notowanymi na parkiecie spółkami poszukującymi talentów na stanowiska zarządcze i menedżerskie. Pierwszym elementem programu jest Międzyuczelniany Program Edukacyjny tworzony razem ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz Akademią Leona Koźmińskiego. Jego celem jest przygotowanie do pełnienia funkcji w zarządach i radach nadzorczych, uwzględniając specyfikę działalności spółek giełdowych oraz wymogi korporacyjne, a także wyzwania związane z zarządzaniem spółkami Skarbu Państwa.

­- GPW FutureBridge jest otwarty na współpracę z organizacjami i emitentami. Jesteśmy przekonani, że wiedza i doświadczenie będą szły w parze z aspiracjami kobiet oraz potrzebami spółek giełdowych – dodaje dr Monika Gorgoń, członek Zarządu GPW.

Zwiększenie rentowności Grupy Kapitałowej GPW przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnej polityki dywidendowej pozostaje jednym z kluczowych elementów Nowych Kierunków Strategii. Od momentu debiutu giełdowego spółka wypłaciła akcjonariuszom łącznie 1,35 mld zł w formie dywidend. Priorytetem GPW pozostaje utrzymanie wysokiego poziomu wskaźnika wypłaty dywidendy oraz dążenie do stałego zwiększania wartości dywidendy na akcje, co jest istotnym elementem budowy zaufania wśród inwestorów oraz podkreśleniem stabilności finansowej Grupy. Giełda zaproponuje również wypłaty dywidend częściej niż raz w roku.

Ambicją Zarządu Grupy Kapitałowej GPW jest wzrost przychodów w najbliższych trzech latach w tempie około 6-8% średniorocznie. Zwiększać się będzie udział przychodów niezależnych od obrotu. Inicjatywy dotyczące optymalizacji kosztowej sprawią, że wzrost kosztów operacyjnych w Grupie w kolejnych latach będzie niższy od wzrostu przychodów i średniorocznie nie powinien przekroczyć 4-6%. Ta relacja dynamiki przychodów i kosztów powinna skutkować wzrostem rentowności całej GK GPW. W okresie 2025 - 2027 średnioroczny wzrost EBITDA powinien wynieść 8-12%.

- Naszym celem jest obniżenie wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) z obecnych 72% do około 65% w roku 2027. Wraz z optymalizacją kosztów będziemy dążyć do poprawy stopy zwrotu z kapitałów własnych (ROE), która ma wzrosnąć z 15% w 2023 roku do około 18% w 2027 roku. Kluczowe wskaźniki efektywności pozwolą nam monitorować realizację założeń i mierzyć sukces przedstawionych inicjatyw. Jesteśmy świadomi wpływu zewnętrznych czynników, jednak wierzymy, że konsekwentna realizacja Nowych Kierunków Strategii zapewni osiągnięcie tych ambitnych celów – wylicza Marcin Rulnicki, członek Zarządu GPW.

Solidnym filarem Nowych Kierunków Strategii jest oferta Towarowej Giełdy Energii, która ogrywa kluczową rolę w postępującej transformacji energetycznej w Polsce. Projekt Krajowego Planu Energii i Klimatu zakłada wzrost udziału energii z OZE z 26% do 56% w 2030 roku. Rozwój sektora OZE oraz rosnące znaczenie ESG zwiększą zapotrzebowanie na „zielone” produkty i usługi. Grupa Kapitałowa TGE planuje dostosować mechanizmy giełdowe i rozszerzyć swoją ofertę w nadchodzących latach.

- W związku z dynamiką zmian w branży energetycznej i pojawiających się nowych trendów w Europie, ostatnie miesiące poświęciliśmy na analizę rynku towarowego i identyfikację szans, które otwierają się dla naszej grupy. Potrzeby uczestników rynku zawsze determinowały nasze działania i wprowadzane rozwiązania. Z tego też powodu nowym kierunkiem dla nas będzie wprowadzenie instrumentów finansowych na energię elektryczną i gaz. Pozwolą one zabezpieczać ceny tych towarów, m.in. w projektach inwestycyjnych w sektorze OZE. Mamy nadzieję, że oderwanie kontraktacji długoterminowej od fizycznej dostawy, przyciągnie nowych klientów i zwiększy płynność na rynku giełdowym. Ważnym elementem strategii GK będzie stworzenie usług w obszarze bilansowania mocy i elastyczności, które z całą pewnością przyczynią się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zwiększenia absorpcji energii z OZE przez system przesyłowy i dystrybucyjny – podkreśla Piotr Listwoń, Prezes Zarządu TGE. 

Grupa Kapitałowa GPW od lat pozostaje liderem rynku kapitałowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Ogłoszone Nowe Kierunki Strategii wzmacniają zaangażowanie Giełdy w rozwój gospodarki, innowacyjność i zrównoważony rozwój.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus