STRABAG i Polenergia podpisały kontrakt na dostawę zielonej energii z odnawialnych źródeł. Umowę z jednym z liderów rynku branży budowlanej zawarła Polenergia Sprzedaż. Spółka należąca do największej polskiej prywatnej grupy energetycznej dostarczy czystąv energię z OZE do projektów budowlanych realizowanych przez STRABAG w Polsce. Kontrakt z Polenergią obejmuje też doradztwo energetyczne oraz wsparcie w zakresie optymalizacji zużycia energii.
Polenergia Sprzedaż to wiodący sprzedawca zielonej energii w Polsce. Dzięki podpisanej umowie, projekty budowlane STRABAG będą zasilane całkowicie czystą energią z farmy wiatrowej i farm fotowoltaicznych. Celem współpracy jest również wsparcie realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju STRABAG przez PEP oraz redukcja emisji dwutlenku węgla w projektach budowlanych firmy.
Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć STRABAG w realizacji założeń związanych ze zrównoważonym rozwojem. Umowa Polenergii z tak renomowanym partnerem to najlepszy dowód na to, że branża budowlana podchodzi bardzo odpowiedzialnie do kwestii ochrony środowiska i naturalnych zasobów. Coraz większa liczba dużych przedsiębiorstw dostrzega szereg korzyści wynikających z zakupu energii pochodzącej z OZE. Energia z farm wiatrowych i fotowoltaicznych należących do Polenergii pozwala na realizację projektów budowlanych ze znacząco niższym śladem węglowym. Współpraca z największą polską prywatną grupą energetyczną oznacza także realne oszczędności, które rosną wraz z rosnącą efektywnością energetyczną całej firmy. Ireneusz Sawicki Prezes Zarządu Polenergii Sprzedaż
Energia dla STRABAG będzie pochodzić z Farmy Wiatrowej Rajgród o mocy 25,3 MW, zespołu Farm Fotowoltaicznych Sulechów o łącznej mocy ok. 30 MW oraz Farmy Fotowoltaicznej Buk o mocy 6,4 MW. Wszystkie trzy inwestycje należą do Grupy Polenergia.
Firma STRABAG aktywnie wykorzystuje nowoczesne technologie, wdraża rozwiązania cyfrowe na budowach oraz stosuje proekologiczne materiały budowlane, które mają wpływ na ochronę klimatu. STRABAG podejmuje wyzwanie zawiązane związane z osiągnięciem neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości do 2040 roku. Jednym z elementów strategii firmy jest osiągnięcie do 2025 roku neutralności klimatycznej biur i administracji STRABAG. Dotyczy to wszystkich spółek należących do grupy w Europie, także w Polsce.
Zrównoważony rozwój to fundament naszej strategii. Współpraca z Polenergią w zakresie zakupu zielonej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych pozwoli nam przybliżyć się do pierwszego celu, którym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej naszych biur. Dostawy zielonej energii pozwolą nam zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię w 50% . Peter Dirnberger Pełnomocnik ds. Zrównoważonego Rozwoju STRABAG w Polsce
STRABAG inwestuje w rozwój instalacji przenośnych modułów fotowoltaicznych, montowanych na dachach kontenerów budowalnych, które stają się normą w inwestycjach prowadzonych przez firmę.
Rozwiązania te pozwalają zaspokoić do 50% zapotrzebowania na energię biur budowy w miejscach z trudnym dostępem do przyłączy, ale także w innych lokalizacjach na placach budów. Drugim elementem jest zakup zielonej energii pochodzącej z farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych.
Produkcja własna energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne montowane na dachach kontenerów oraz na terenie wytwórni mas bitumicznych, dodatkowy zakup zielonej energii oraz rozbudowa floty samochodowej o pojazdy elektryczne pozwolą zmniejszyć emisję CO2 w zakresie działalności operacyjnej STRABAG w Polsce.