Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

XTPL sprzedał ponad 30 urządzeń Delta Printing System

Udostępnij

XTP (XTPL) zaraportował w ubiegłym tygodniu, w ujęciu narastającym, 31 sprzedaż swojego urządzenia prototypującego Delta Printing System (DPS). Komercjalizacja tej linii biznesowej rozpoczęła się na przełomie roku 2020/2021 z wyraźnym przyspieszeniem w 2023 roku. Odbiorcami i aktywnymi użytkownikami sprzedanych urządzeń są instytuty badawcze (71%) oraz klienci przemysłowi (29%) z Europy, Ameryki Płn. oraz Azji. Ich codzienna praca z wykorzystaniem technologii Spółki przyczynia się do jej popularyzacji na całym świecie, kreując dla XTPL nowe szanse do wdrożeń przemysłowych. Dziś najważniejsze projekty Spółki związane są z obszarem wyświetlaczy i półprzewodników, ale już teraz na świecie technologia XTPL jest testowana przez użytkowników jej produktów w m.in. bioelektronice, komunikacji 6G czy elektronicznej skórze. Zarząd XTPL dostrzega coraz więcej pozytywnych efektów z zaszczepiania na kluczowych rynkach na świecie swojej technologii, co wspiera wizję rozwoju Spółki – stania się globalnym standardem w wytwarzaniu nowoczesnej elektroniki przyszłych generacji.

- Linia biznesowa urządzeń prototypujących Delta Printing System spełnia dla nas dwie istotne funkcje. Krótkoterminowo jest to istotny zastrzyk dla naszych wyników finansowych, ze względu na cenę sprzedaży urządzenia i atrakcyjny poziom marży jaki na niej realizujemy. Długoterminowo, jest to demonstrator naszej technologii, na której użytkownicy z Europy, Ameryki Płn. i Azji, testują zastosowanie rozwiązań XTPL w różnorodnych obszarach i aplikacjach. Do osiągnięcia wymiernych korzyści z tego punktowego zaszczepiania naszej technologii na kluczowych rynkach, niezbędna jest odpowiednio duża liczba aktywnie wykorzystywanych urządzeń. Obecnie dostrzegamy, że przy ponad 30 sprzedanych już globalnie urządzeniach, te korzyści zaczynają do nas płynąć coraz szerszym strumieniem. Pojawiają się nowe i obiecujące obszary, bo przetestowane przez wybranych użytkowników urządzeń DPS, w których możemy zaistnieć z naszą technologią. Z kolei odbiorcy spoza instytutów badawczych, oceniają możliwość rozwinięcia z nami projektów nakierowanych na wdrożenia przemysłowe, wspierając nasz rosnący pipeline tych przedsięwzięć. Wizją rozwoju XTPL jest stanie się globalnym standardem w wytwarzaniu nowoczesnej elektroniki przyszłych generacji, a urządzenia DPS są najlepszym narzędziem w drodze do tego celu – komentuje Filip Granek, Prezes Zarządu XTPL S.A.

Demonstrator technologii XTPL

Urządzenie Delta Printing System to samodzielny system badawczo-rozwojowy i prototypowy, który umożliwia sprawdzenie możliwości autorskiej technologii UPD (ang. Ultra Precise Dispensing), opracowanej przez XTPL, na różnych podłożach i z wykorzystaniem metalicznych nanotuszów Spółki (ang. HPM, High-Performance Materials). System oferuje także dostępność dla tzw. materiałów trzecich, co pozwala na szersze zastosowanie tuszów, w tym opartych na innych materiałach, niż nanotusze metaliczne. Technologia UPD pozwala nanosić na podłoże, np. elektroniczną płytkę PCB, niezwykle małe ilości specjalnych materiałów, z dokładnością do 1 μm, tzw. mikrometra (1-milionowa część metra). Precyzja, kompatybilność z najszerszym na rynku zakresem lepkości funkcjonalnych tuszów, a także możliwość operowania na elastycznych podłożach i skomplikowanych strukturach trójwymiarowych, w tym tzw. schodkowych, pozwala przekraczać bariery z jakimi spotykają się współczesne metody produkcji zaawansowanej elektroniki. DPS skupia się na oferowaniu elastyczności i otwartości pracy z technologią UPD na szeroką gamę zastosowań.

Rozwiązanie XTPL wpisuje się ponadto w trzy globalne megatrendy w zakresie wytwarzania nowoczesnej elektroniki: miniaturyzacja i zmniejszanie wagi urządzeń, zmiana form i właściwości produktów np. elastyczna elektronika i trójwymiarowość, a także ekologia, redukująca dzięki technologiom addytywnym takim jak UPD, generowane przy produkcji elektroniki odpady.

Instytuty badawcze stanowią 71% sprzedanych dotąd urządzeń DPS. Innowatorzy, tzw. key opinion leaders, włączają technologię XTPL, poprzez wykorzystanie systemu DPS, do swoich prac nad nowymi rozwiązaniami dla branży zaawansowanej elektroniki. Innowatorzy to często wiodący liderzy naukowo-technologiczni w swoich dziedzinach. Ich decyzje o włączaniu technologii XTPL do swoich przełomowych badań bardzo silnie uwiarygadniają rozwiązania Spółki i budzą rosnące zainteresowanie szerszych grup klienckich. Wyniki ich eksperymentów są często opisywane w szczegółowych publikacjach naukowych, a autorzy prezentują efekty swoich prac na konferencjach i targach, również tych na których znajdują się klienci przemysłowi, szukający nowych rozwiązań mogących ulepszyć ich globalny łańcuch dostaw zaawansowanej elektroniki. XTPL koncentruje się obecnie na zastosowaniach swojej technologii w branży wyświetlaczy i półprzewodników, ale dzięki badaniom naukowców z całego świata, rozwiązanie XTPL jest równolegle testowane m.in. w branży elastycznej i hybrydowej elektroniki, bioelektronice, w tym bio-sensorach, nowoczesnej komunikacji 6G czy elektronicznej skórze. Spółka dostrzega również zainteresowanie i wstępne testowanie autorskiej technologii XTPL w obszarach typu defence, automotive czy medtech.

- Jesteśmy polskim deep techem i działalność B+R jest dla nas nieodłącznym elementem codziennego prowadzenia biznesu. Procesy te są jednak kosztowne, długotrwałe i angażują wiele osób, przez co możemy pozwolić sobie na precyzyjnie określoną ich pulę. Te ograniczenia zdejmuje z nas za to rosnąca baza użytkowników urządzeń Delta Printing System, której zespoły badawcze i naukowe z całego świata, niezależnie od nas, eksperymentują z wykorzystaniem technologii XTPL. Nie wiedzieliśmy kiedyś, że nasze rozwiązanie może mieć zastosowanie np. w branży automotive, ale publikacja naukowa jednego z odbiorców systemu DPS udowodniła i potwierdziła taką aplikację. A to tylko jeden z wielu przykładów, których pojawia się obecnie coraz więcej dzięki ponad 30 sprzedanym dotąd urządzeniom. Można powiedzieć, że odbiorcy naszych urządzeń DPS kreują nam nowe szanse biznesowe, bo pamiętajmy, że jako samodzielny właściciel IP i szeregu patentów, jesteśmy wyłącznym podmiotem, który może komercjalizować tę technologię na szeroką skalę. Nasi klienci i użytkownicy urządzeń DPS działają często jako nieformalni ambasadorowie naszych rozwiązań na globalnych rynkach. Oni najlepiej dostrzegają prawdziwie platformowy charakter naszej autorskiej technologii i odważnie stosują nasze rozwiązanie w rosnącej ilości wertykałów technologiczno-biznesowych. My wyciągamy z tego wnioski i pracujemy nad wdrożeniem usprawnień produktowych oczekiwanych w określonych i atrakcyjnych dla nas obszarach rynkowych – dodaje Filip Granek.

Komercjalizacja i wpływ na wdrożenia przemysłowe

XTPL sprzedało dotąd 31 urządzeń Delta Printing System do odbiorców z Europy (39%), Ameryki Płn. (23%) oraz Azji (39%). Cena pojedynczego urządzenia mieści się w przedziale około 170-200 tys. EUR, w zależności od rynku czy typu odbiorcy. Spółka oferuje swoje urządzenia samodzielnie, a także poprzez rozbudowaną sieć międzynarodowych dystrybutorów, która liczy obecnie 13 podmiotów wyspecjalizowanych w sprzedaży urządzeń opartych o technologie addytywne z kluczowych rynków: Europy, Ameryki Płn. i Azji. W 2023 roku na urządzenia DPS pojawił się wzmożony popyt z Chin, napędzany przez post-pandemiczne odbicie i zastrzyk środków pieniężnych do krajowych inwestycji B+R, czego XTPL był beneficjentem poprzez skuteczne działania swojego chińskiego dystrybutora. Rok 2024 przyniósł normalizację i rozkład geograficzny sprzedaży urządzeń z br. dużo bardziej odpowiada pożądanej przez XTPL strukturze około 1/3 produktów na każdy ww. rynek.

Po udowodnieniu wartości w obszarze B+R, XTPL pracuje nad przejściem ze swoimi rozwiązaniami drogą “from lab to fab”, czyli od walidacji laboratoryjnej, do zastosowań produkcyjnych. Dla skalowania biznesu XTPL najważniejszą linią biznesową są projekty nakierowane na wdrożenia przemysłowe technologii Spółki u globalnych liderów produkcji zaawansowanej elektroniki. W celu budowy takich szans sprzedażowych, XTPL oferuje swoje urządzenia nie tylko instytutom badawczym (71% klientów), ale także klientom przemysłowym (pozostałe 29%). W 2024 roku Spółka podjęła decyzję o intensyfikacji działań na rynku Ameryki Płn. Spośród 9 zamówionych w br. urządzeń, odbiorcami aż 4 z nich są odbiorcy z Ameryki Płn., każdy będąc jednocześnie klientem przemysłowym. Do końca roku XTPL otworzy centrum demonstracyjno-sprzedażowe w Bostonie, USA, wyposażone w laboratorium do osobistego prezentowania i testowania technologii XTPL. Ograniczy to podróże zagranicznych ekspertów do laboratoriów firmy w Polsce oraz znacząco wydłużających proces ewaluacji wysyłek próbek z wykorzystaniem kurierów w początkowej fazie.

- W ubiegłym roku w pełni wykorzystaliśmy sprzyjające nam uwarunkowania rynkowe i dostarczyliśmy maksymalną, dla naszych aktualnych na tamten moment zdolności produkcyjnych, liczbę urządzeń w postaci 13 systemów DPS. Od tego czasu nasze zdolności produkcyjne wzrosły blisko trzykrotnie, a czas dostawy uległ skróceniu z kilku miesięcy do kilku tygodni. W bieżącym roku dostarczyliśmy do klientów 8 urządzeń, a kolejne są w drodze i zwiększą jeszcze o kilka sztuk tę liczbę do końca 2024. Cieszy nas każda pojedyncza sprzedaż urządzenia Delta Printing System, natomiast postrzegamy tę linię biznesową przede wszystkim przez pryzmat długoterminowych korzyści, jakie dla nas generuje. Są to zarówno nowe szanse sprzedażowe w obrębie wdrożeń przemysłowych i zastosowań technologii Spółki w nowych obszarach i polach aplikacyjnych, jak i popularyzacja naszych rozwiązań na świecie oraz samej marki XTPL. To zestaw ukrytych korzyści, które stopniowo, wraz z rosnącą liczbą użytkowników DPS, konwertują na realne rozmowy biznesowe i projekty wdrożeniowe z dużymi partnerami – mówi Jacek Olszański, Członek Zarządu ds. finansowych XTPL.

Tab. 1. Zamówione (sprzedane) i dostarczone urządzenia DPS w ujęciu rocznym

 

2020

2021

2022

2023

2024 YTD

Zamówione DPS

1

4

7

13

6

Dostarczone DPS

1

3

3

13

8

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus