Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Mennica Polska zawarła porozumienie z syndykiem w ramach projektu Mennica Legacy Tower

Udostępnij

8 października MNC (MENNICA), za pośrednictwem swojej spółki zależnej, zawarła porozumienie z syndykiem masy upadłościowej działającym w ramach projektu Mennica Legacy Tower. Dokument stanowi zobowiązanie obu stron do podjęcia wszelkich kroków w celu zapewnienia oddalenia lub wycofania wniosku o ogłoszenie upadłości spółki celowej zarządzającej inwestycją.

8 października br. to ważna data dla licznych interesariuszy projektu Mennica Legacy Tower (MLT). W szczególności dla rzeszy obligatariuszy spółki Golub GetHouse (GGHPFProjekt), zarządzającej budową biurowca, którzy w dobrej wierze zainwestowali swoje oszczędności i do dziś czekają na spłatę. W tym kontekście należy przypomnieć, że 50 proc. udziałów w MLT, które należą do Mennicy Polskiej, zostało wniesionych w postaci gruntu pod inwestycję oraz gotówką ze środków własnych, a Mennica kilkukrotnie składała oferty nabycia pozostałych 50 proc. akcji we wspólnej spółce projektowej w celu uregulowania sytuacji MLT. Choć składane oferty zawsze były uznawane za rynkowe i akceptowane przez drugą stronę, do transakcji nie dochodziło tylko i wyłącznie z uwagi na spór korporacyjny (brak porozumienia po stronie Cezarego Jarząbka oraz Rodziny Radziwiłłów w kwestii podziału środków ze sprzedaży).

 Ustanowienie w sierpniu bieżącego roku syndyka w spółce będącej wspólnikiem Mennicy Polskiej w projekcie Mennica Legacy Tower przyjęliśmy z dużą aprobatą. Personalny spór rodziny Radziwiłłów wraz z Cezarym Jarząbkiem doprowadził do katastrofalnej sytuacji w spółce. Nie ma naszej akceptacji ani zrozumienia dla ich działań. Czas na powiedzenie twardego „stop” dla realizacji partykularnych interesów wbrew interesowi spółki i na szkodę jej interesariuszy. Naszym najważniejszym celem jest doprowadzenie do jak najszybszej spłaty obligatariuszy detalicznych i przywrócenie operacyjnej działalności w spółce projektowej, w tym interesie najemców budynku biurowego Mennica Legacy Tower. Zawarte porozumienie potwierdza, że nie były to puste deklaracje, a nasze zobowiązania materializują się w postaci kolejnych kroków zmierzających do unormowania sytuacji wokół projektu. – podsumowała Katarzyna Budnicka-Filipiuk, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Mennicy Polskiej.

Zgodnie z podpisanym 8 października br., za pośrednictwem spółki zależnej Mennicy Polskiej (Mennica Tower), porozumieniem dokonane zostaną zmiany w zarządzie spółki GGH MT Sp. z o.o. będącej podmiotem upoważnionym do zarządzania inwestycją. Skład Zarządu Komplementariusza nie będzie większy niż dwie osoby. Dodatkowo Syndyk zobowiązał się, że – po uzyskaniu zgody sędziego komisarza lub rady wierzycieli – Mennicy Tower będzie przysługiwać osobiste uprawnienie do powoływania i odwoływania jednego członka zarządu Komplementariusza, przy czym uprawnienie to będzie mieć charakter czasowy.

Mennica Tower zobowiązała się do udzielenia spółce celowej pożyczki w kwocie nie wyższej niż 45 mln zł w celu uregulowania przez Mennica Towers GGHMT (SPV) zobowiązań publicznoprawnych (podatek VAT, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od nieruchomości). O szczegółowych warunkach zawarcia Umowy Pożyczki Mennica Polska poinformowała raportem bieżącym z dnia 8 października 2024 r.

Dodatkowo należy pamiętać, że Mennica Polska wraz z grupą współpracujących podmiotów przejęła wszystkie wierzytelności bankowe i w ten sposób stała się największym wierzycielem SPV, co z kolei pozwoli na przywrócenie jej zdolności operacyjnej. Upadłość SPV nie jest w interesie ani wierzycieli, ani interesariuszy projektu.

Jednocześnie, w związku ze złożonym 4 września br. wnioskiem o ogłoszenie upadłości spółki celowej przez Cornerstone Partners, jako wierzyciela w kwocie 103 tys. zł, GGHPFProjekt (reprezentowana przez syndyka) zobowiązała się do dokonania spłaty wierzytelności przez Spółkę Celową. W przypadku braku takiej możliwości zobowiązanie zostanie spłacone przez spółkę zależną Mennicy Polskiej - Mennica Tower.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus