Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Medicalgorithmics ma umowę z American Heart of Poland na badanie wykorzystujące VCAST

Przemysław Tadla, członek zarządu i CTO w Medicalgorithmics oraz CEO Kardiolytics
Przemysław Tadla, członek zarządu i CTO w Medicalgorithmics oraz CEO Kardiolytics
Udostępnij

Medicalgorithmics, spółka technologiczna wchodząca w skład indeksu sWIG80, podpisała umowę z American Heart of Poland, operatorem sieci oddziałów kardiologicznych Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, na współpracę w ramach prowadzonego przez Medicalgorithmics projektu badawczego „Badanie porównawcze modeli predykcyjnych do analizy zwężeń naczyń wieńcowych”.

Zgodnie z warunkami umowy, American Heart of Poland (AHP) weźmie udział w badaniu porównawczym produktu VCAST, wykorzystującego prototypy modeli predykcyjnych algorytmów AI/ML, które posłużą do automatycznej detekcji zwężeń naczyń wieńcowych na podstawie danych TK serca. W ramach projektu oprogramowanie VCAST zostanie wykorzystane w diagnostyce 200 pacjentów z podejrzeniem choroby wieńcowej. W oczekiwaniu na zakończenie certyfikacji CE, Medicalgorithmics wykorzysta wyniki tego badania w pracach rozwojowych nad nowymi funkcjonalnościami oprogramowania VCAST.

- Wzbogacenie analizy tomografii komputerowej tętnic wieńcowych o ocenę przy użyciu sztucznej inteligencji może przynieść znaczące korzyści dla pacjentów pod postacią wdrożenia najlepszego celowanego leczenia, co powinno się przełożyć na redukcję liczby incydentów sercowo-naczyniowych. Wsparcie diagnostyki i leczenia algorytmami sztucznej inteligencji może znacząco poprawić nie tylko wyniki leczenia, ale także ułatwić pracę zespołom terapeutycznym w opiece nad pacjentem z chorobą sercowo-naczyniową - mówi dr hab. n. med. Adam Janas, prof. UK, główny badacz w projekcie.

VCAST (Wirtualny Test Obciążeniowy Serca) to zaawansowane oprogramowanie chmurowe rozwijane przez Kardiolytics, spółkę zależną MDG (MEDICALG). Umożliwia ono nieinwazyjną ocenę stanu naczyń wieńcowych poprzez wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji (AI) do identyfikacji i analizy zwężeń spowodowanych obecnością blaszek miażdżycowych. Proces analizy w VCAST opiera się na obrazach z tomografii komputerowej serca, co pozwala na wygenerowanie szczegółowych modeli 3D naczyń wieńcowych pacjenta oraz raportu z analizy przepływu krwi, które wspomagają lekarzy w diagnostyce i monitorowaniu choroby wieńcowej. W porównaniu do obecnie powszechnie stosowanych, kosztownych i wysoce inwazyjnych procedur diagnostycznych przeprowadzanych w szpitalu (koronarografia), VCAST oferuje całkowicie nieinwazyjną, szybszą i istotnie tańszą, a więc bardziej dostępną metodę diagnostyczną choroby niedokrwiennej serca.

- Cieszymy się, że największa prywatna sieć oddziałów kardiologicznych w Polsce, obsługująca rocznie ponad 230 tys. pacjentów, wesprze nas w rozwoju VCAST. Wspólny projekt badawczy nie tylko pogłębi naszą wiedzę na temat zastosowania technologii AI (algorytmów sztucznej inteligencji) w diagnostyce choroby wieńcowej, ale również pozwoli ocenić jej wpływ oraz dostosowanie do potrzeb klinicznych w codziennej praktyce kardiologów. Liczymy, że po zakończeniu procesu certyfikacji CE, dzięki tej współpracy projekt badawczy stanie się podstawą do dalszej komercjalizacji technologii VCAST w Grupie AHP – mówi Przemysław Tadla, członek zarządu i CTO w Medicalgorithmics oraz CEO Kardiolytics.

Spółka zależna Medicalgorithmics, Kardiolytics, jest w trakcie procesu certyfikacji technologii VCAST zgodnie z wymaganiami CE na rynku Unii Europejskiej. Po uzyskaniu certyfikacji, spółka planuje rozpoczęcie komercjalizacji rozwiązania na rynkach europejskich oraz złoży wniosek do FDA (Agencja Żywności i Leków USA) o dopuszczenie technologii na rynek amerykański w ramach procedury 510(k).

Medicalgorithmics przygotowuje się do komercjalizacji technologii VCAST i buduje bazę klientów, którzy po zakończeniu procesu certyfikacji CE będą wykorzystywali rozwiązanie w diagnostyce choroby wieńcowej. W lipcu br. spółka poinformowała o podpisaniu umowy z Wielospecjalistycznym Szpitalem SPZOZ w Nowej Soli na wykorzystanie VCAST w jednym z projektów badawczych. Ponadto, Medicalgorithmics podpisał także list intencyjny z Grupą Diagnostyka – liderem rynku diagnostyki medycznej w Polsce – dotyczący komercyjnego wdrożenia technologii VCAST. Spółka prowadzi również rozmowy z międzynarodowymi partnerami, zainteresowanymi komercjalizacją VCAST na rynkach europejskich.

Polska spółka nie jest pierwszym podmiotem na świecie, który opracował nieinwazyjną technologię do analizy przepływu krwi w celu diagnozy choroby wieńcowej. Zgodę regulacyjną w USA na komercjalizację podobnego rozwiązania ma amerykańska firma HeartFlow. Podmiot pozyskał ponad 600 mln USD na dalszy rozwój oraz wprowadzenie produktu na kolejne rynki. Według ostatnich informacji, firma jest wyceniana na 1,5 mld USD. Innym konkurentem Medicalgorithmics jest Cleerly – amerykańska spółka, która pozyskała od inwestorów blisko 300 mln USD, wyceniana na blisko 1 mld USD (dane za serwisem dealroom.co). Firma również oferuje oprogramowanie do nieinwazyjnej analizy naczyń wieńcowych i analizy blaszki miażdżycowej.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus