Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wiesz w co inwestujesz: Mercor [BR Premium]

Udostępnij

Mercor to jedyna (a jeśli nie jedyna, to na pewno największa) na polskiej giełdzie firma specjalizująca się w produkcji i instalacji systemów przeciwpożarowych. Przedsiębiorstwo dostarcza na rynki zaawansowane produkty z zakresu m. in. wentylacji pożarowej, oddymiania czy oddzieleń przeciwpożarowych. Wiele lat rozwoju i wysokie bariery wejścia do branży, w postaci konieczności pozyskania restrykcyjnych dopuszczeń i certyfikatów, wpływają na fakt, że Mercor jest największą firmą z tego sektora w Europie Środkowo-Wschodniej. Po dobrym dla spółki 2023 r., firma zaczęła odczuwać spowolnienie na rynku budownictwa kubaturowego w Polsce, co wyraźnie odbiło się na wartości jej zamówień. Niższe przychody były jednak kompensowane wyższą rentownością, co tworzy ciekawą perspektywę, w przypadku końca kryzysu i ożywienia „budowlanki”.

Wentylacja, klapy i wiele więcej…

Mercor prowadzi bardzo wymagającą i specjalistyczną działalność. Spółka produkuje i sprzedaje sprzęt wykorzystywany przy realizacji zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz sama oferuje usługi montażu i serwisu takich systemów. Produkty i rozwiązania dostarczane przez przedsiębiorstwo są dostosowane pod potrzeby konkretnego klienta i jego specyficznego problemu. Dlatego, Mercor nie jest typową spółką produkcyjną, która może produkować swoje towary „na magazyn”. Co prawda, w pewnym stopniu firma może zarządzać zapasami, ale dotyczy to głównie surowców wykorzystywanych przy produkcji. Chodzi tu przede wszystkim o stal, ale również o aluminium, elementy sterowania czy wełnę mineralną.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe dzielą się na dwie kategorie: czynne i bierne. Zabezpieczenia czynne to np. czujki dymu czy tryskacze, których działanie jest aktywowane w przypadku powstania określonych warunków w otoczeniu (pożaru). Zadaniem elementów czynnej ochrony przeciwpożarowej jest zduszenie pożaru w samym zarodku. Zabezpieczenia bierne z kolei nie wymagają żadnej aktywacji, a ich rolą jest głównie powstrzymanie rozprzestrzeniania ognia oraz bezpieczne umożliwienie ewakuacji. Zalicza się do nich przede wszystkim różne oddzielenia przeciwpożarowe i zabezpieczenia ogniochronne materiałów.

Przedsiębiorstwo wyróżnia sześć obszarów prowadzonej działalności. Należą do nich: oddymianie grawitacyjne, wentylacja pożarowa, ognioochronne zabezpieczenia konstrukcji, oddzielenia przeciwpożarowe oraz najnowsze kategorie: rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 oraz magazyny energii. Pierwszy i drugi obszar działalności, czyli oddymianie grawitacyjne i wentylacja pożarowa są istotnie ze sobą powiązane. Wśród rozwiązań dostarczanych przez Grupę można tu wyróżnić m. in. systemy wykorzystujące różnego rodzaju klapy dymowe i przeciwpożarowe, kurtyny dymowe, klapy napowietrzające czy wentylatory. Ich zadaniem jest usuwanie dymu i zmniejszanie temperatury w chronionej strefie pożarowej. Ma to wpłynąć na zapewnienie bezpieczeństwa ewakuacji użytkowników obiektu i ekip ratowniczych.

Ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji, jak i oddzielenia przeciwpożarowe to obszary produktowe, których celem jest ograniczanie rozprzestrzeniania się pożaru i zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników obiektu. Produkty pierwszego obszaru służą m. in. do wykorzystania np. na drodze ewakuacyjnej, w celu zapewnienia przez elementy odpowiedniej kategorii ogniowej. Można tutaj wyróżnić różnego rodzaju farby czy kleje, którymi impregnowane są materiały w miejscach, które tego wymagają. Do obszaru oddzieleń przeciwpożarowych w asortymencie przedsiębiorstwa należą przede wszystkim drzwi i bramy przeciwpożarowe DFM. Ich zadaniem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się pożaru do innych stref pożarowych. Oznacza to, że takie drzwi muszą spełniać odpowiednie wymagania odporności ogniowej odnośnie nośności, szczelności i izolacyjności w przypadku działania na nie żywego ognia.

To co łączy powyższe cztery obszary produkcji to fakt, że ich wykorzystywanie najczęściej jest wymagane w dużych obiektach kubaturowych. Największe znaczenie dla przedsiębiorstwa ma wznoszenie większych budynków: użyteczności publicznej czy produkcyjno-magazynowych. Do tego dochodzą różnego rodzaju obiekty biurowe, szkoły, hotele, centra handlowe czy sklepy wielkopowierzchniowe. Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi związanymi z ochroną przeciwpożarową to właśnie w takich budynkach muszą być zainstalowane odpowiednie urządzenia przeciwpożarowe, m. in. czujki, tryskacze, klapy dymowe. Jeśli chodzi o inwestycje mieszkaniowe, produkty spółki są tam potrzebne przede wszystkim w przypadku budowy obiektów wysokościowych oraz w garażach podziemnych.  Niemniej jednak koniunktura na rynku budownictwa mieszkaniowego nie ma dużego wpływu na wyniki przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia spółki, najważniejsza dla jej działalności jest sytuacja na rynku budownictwa kubaturowego miejskiego i przemysłowego.

Ofertę przedsiębiorstwa dopełniają rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 i magazyny energii, realizowane przez spółki zależne. W ramach nowoczesnych rozwiązań dla przemysłu, firma dostarcza innowacyjne systemy detekcji substancji niebezpiecznych czy systemy monitorowania parametrów fizycznych w instalacjach przemysłowych. Od 2021 r. Mercor, poprzez spółkę współkontrolowaną (Mercor posiada 50% udziałów), produkuje również magazyny energii. Infrastruktura jest tworzona pod indywidualne zamówienie klientów.

 

Przeciwpożarowe przeistoczenie

Mercor ma bardzo rozbudowaną strukturę kapitałową. Grupa posiada ponad dwadzieścia jednostek zależnych, które funkcjonują w różnych państwach oraz zajmują się określoną działalnością. Można znaleźć tutaj spółki z siedzibą w Wielkiej Brytanii, Rumunii, Ukrainie czy Rosji oraz podmioty z Polski, takie jak Mercor Silboard czy DFM Doors, których funkcjonowanie jest dedykowane tworzeniu określonych rozwiązań i produktów. I tak pierwszy podmiot skupia się na dystrybucji specjalistycznych płyt ogniochronnych, a drugi na sprzedaży drzwi przeciwpożarowych. Jedyną spółką, w której Mercor nie posiada większości jest współkontrolowany podmiot – Elmech-ASE, konsolidowany metodą praw własności.

Gdańskie przedsiębiorstwo ze swoimi produktami jest obecne w ponad 50 krajach na 4 kontynentach. Sprzedaż poza naszym krajem jest realizowana przez spółki zależne, a tam gdzie Grupa ich nie posiada, klientów obsługują dedykowane dla tych celów działy eksportowe. Mercor posiada 7 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych m. in. w Polsce, Czechach, Hiszpanii i Ukrainie. Co ciekawe, po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, spółka zależna Mercoru nie zaprzestała swojej działalności w Rosji (znajduje się tam również jeden zakład produkcyjny). Sprzedaż w Rosji w minionym roku obrotowym odpowiadała za około 8% całości, ale z roku na rok jest coraz niższa. Od początku konfliktu, Mercor nie realizuje ze swoją z rosyjską spółką wymiany handlowej, ale mimo to Grupa uznaje, że wciąż posiada kontrolę nad nią kontrolę i póki co nie zamierza sprzedawać swoich udziałów.

To co, z pewnością można zaliczyć do przewag konkurencyjnych przedsiębiorstwa to kompleksowość posiadanej oferty. Grupa działa w większości głównych segmentów rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, podczas gdy jej główni konkurenci prowadzą działalność ukierunkowaną zazwyczaj na jedną gałąź tego rynku. Z tego względu, inwestorzy którzy wymagają od swojego kontrahenta realizacji pełnego systemu biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych w obiekcie (od projektu po wykonanie i nadzór) mogą decydować się właśnie na Mercor.

W tym miejscu warto zwrócić również uwagę na wysokie bariery wejścia na rynek zabezpieczeń przeciwpożarowych. Każdy wyrób budowalny powinien posiadać certyfikat zgodności wydany przez właściwą jednostkę certyfikującą. Do tego produkty muszą też posiadać odpowiednie atesty związane z miejscem ich zastosowania. Dopuszczenie wyrobów do obrotu odbywa się poprzez przeprowadzenie oceny zgodności ze specyfikacją techniczną. Proces kończy wydanie certyfikatu zgodności i odpowiednie oznaczenie produktu. Wyroby stosowane w ochronie przeciwpożarowej muszą dodatkowo przechodzić określone badania, m. in. reakcji na ogień, które wymagają zaawansowanej aparatury i są stosunkowo kosztowne.

W ostatnich latach MCR (MERCOR) znajduje się w procesie stopniowego przeobrażania z firmy produkującej proste elementy ppoż. typu drzwi, w dostawcę całych systemów, automatyki oraz nadzoru na budowach. Grupa chce dostarczać coraz bardziej zaawansowane produkty i oferować szerszy zakres produktów i usług. W tym wszystkim, firma decyduje się również na coraz szersze wdrażanie elementów własnej produkcji do tworzonych systemów. Zgodnie ze słowami jednego z zarządzających, Mercor powoli przeistacza się z firmy produkującej proste elementy w stronę firmy technologicznej, zajmującej się tworzeniem zaawansowanych komponentów.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus