Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Należący do Grupy Erbud MOD21 chce budować z prefabrykatów w Polsce

Udostępnij

MOD21 – należący do Grupy ERB (ERBUD) – chce wspomóc polskie samorządy w realizacji projektów budowlanych ze środków z KPO. Czasu jest mało, ale spółka deklaruje, że jest w stanie oddać do użytku szkołę czy przedszkole nawet w sześć miesięcy.

Do 2030 r. Polska ma do wydania łącznie prawie 400 mld zł z KPO, z czego pierwsze 60 mld euro już do końca 2026 r. Podczas gdy Francja, Hiszpania czy Włochy wydały ponad połowę ze swojej puli, Polska, wskutek opóźnienia z wypłatami, musi się pospieszyć, by fundusze nie przepadły. – W tradycyjnym budownictwie kubaturowym od wbicia łopaty do odbioru kluczy przeciętnie upływa 18 miesięcy, a do tego dochodzi etap projektowania czy uzyskania pozwoleń. W budownictwie prefabrykowanym przestrzennym z drewna od podpisania umowy do wprowadzenia może minąć zaledwie 6 miesięcy – mówi wiceprezes Bartosz Wiśniewski. – W naszej ofercie mamy budynki „ready to build”, których projekt jest już gotowy – wystarczy wybrać intersujące przeznaczenie i kubaturę – dodaje.

Do tej pory MOD21 całą swoją produkcję kierował na rynek niemiecki. Zmiana strategii to odpowiedź na presję czasową związaną z wydatkowaniem środków z KPO. – Przyszedł czas na Polskę, ponieważ po uruchomieniu środków z KPO dostaliśmy wiele zapytań od samorządów, szukających sposobu na ich szybkie spożytkowanie jeszcze w pierwszej perspektywie budżetowej. Dotyczyło to głównie obiektów oświatowych, głównie szkół, przedszkoli i akademików, budownictwa socjalnego czy rozbudowy przychodni – wyjaśnia Bartosz Wiśniewski.

MOD21 rozpoczął promocję swojego pomysłu podczas Kongresu Budownictwa Polskiego w Warszawie. Uczestnicy mogli wypróbować automat podobny to takich, gdzie można kupić można napoje czy przekąski. Zamiast nich na półkach znalazły się jednak symboliczne, wykonane z drewna, makiety podstawowych typów budynków MOD21 w trzech wymiarach – S, M i L. Na każdym z nich znajdował się kod QR, który przenosił bezpośrednio na stronę MOD21, która gotowa jest taki projekt zrealizować w ekspresowym tempie.

- Tym happeningiem podczas kongresu chcieliśmy pokazać prostotę naszego pomysłu. Wystarczy wybrać jeden z naszych gotowych projektów, nacisnąć „buduj” i zdążyć przed końcem 2026 roku, zdejmując sobie z głowy wiele problemów. Miało to też zwrócić uwagę na konieczność zmiany obecnie obowiązujących w Polsce zasad wykluczających z wielu przetargów budownictwo modułowe – mówi Bartosz Wiśniewski.

Prefabrykacja w Europie staje się coraz bardziej popularna. Jest ona nie tylko znacznie mniej czasochłonna, ale także zdecydowanie bardziej proekologiczna.

– Nasza działalność w segmencie modułowym jest z założenia wysoce proekologiczna. Mam na myśli nie tylko zeroemisyjny zakład produkcyjny korzystający w 100% z zielonej energii, ale przede wszystkim ujemnoemisyjny (drewno absorbuje CO₂ podczas wzrostu) produkt, jakim jest nasz moduł. Dodatkowo moduły można zdemontować, odnowić i ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi, co jest modelowym przykładem gospodarki obiegu zamkniętego – przekonuje Bartosz Wiśniewski. Polskie Stowarzyszenie ESG nagrodziło „Innowatorem ESG” kalkulator do obliczania emisji CO₂ w budownictwie drewnianym i tradycyjnym, z którego bezpłatnie można korzystać na stronie mod21.pl.

MOD21 rozpoczął działalność 21 listopada 2021 r o 21:21. Rok później w Ostaszewie pod Toruniem otwarto najnowocześniejszą tego typu fabrykę w Europie (21 tys. m2 powierzchni). Pierwszym projektem, zrealizowanym w zaledwie 5 miesięcy, było przedszkole dla 60 dzieci w Eisingen (Badenia-Wittenberga), wyposażone m.in. w nowoczesną pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną na dachu oraz zdecentralizowany system wentylacji gwarantujący odzysk ciepła. Łącznie MOD21 zrealizował już siedem projektów, z czego m.in. dwa (za 44 i 37,8 mln zł) obiekty zakwaterowania dla osób w kryzysie uchodźczym dla miasta Monachium.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus