Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Generalny wykonawca Polimerów Police chce zwiększenia wynagrodzenia i przedłużenia terminu zakończenia projektu

Udostępnij

Hyundai Engineering Co., Ltd.  złożył propozycje dwóch zmian do umowy o kompleksową realizację projektu Polimery Police. Co istotne, obecnie Grupa Azoty Polyolefins prowadzi negocjacje z Generalnym Wykonawcą dotyczące ostatecznego rozliczenia projektu Polimery Police, w tym osiągnięcia porozumienia w odniesieniu do wzajemnych roszczeń. W ramach negocjacji Grupa Azoty Polyolefins poinformowała Generalnego Wykonawcę o swoim stanowisku i ocenie w zakresie wcześniej przedłożonych propozycji zmian, tj. dwóch pism z 2023 roku oraz dwóch pism z lutego 2024 roku. W swoim stanowisku Grupa Azoty Polyolefins wskazała, że w oparciu o przekazanie dokumenty i informacje, w większości nie znajduje podstaw do uwzględnienia roszczeń Generalnego Wykonawcy z 2023 roku oraz roszczeń z lutego 2024 roku.

Grupa Azoty Polyolefins podda gruntownej analizie złożone przez Generalnego Wykonawcę propozycje zmiany do Umowy EPC. W tym aspekcie obowiązują nas odpowiednie procedury wskazane zarówno w Umowie EPC, jak i innych umowach łączących Spółkę z Generalnym Wykonawcą. Musimy mieć na uwadze, że jesteśmy w toku intensywnych negocjacji, a w ostatnim czasie poinformowaliśmy Generalnego Wykonawcę, że nie znajdujemy podstaw do uwzględnienia poprzednich roszczeń – tłumaczy Wojciech Blew p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins.

Pierwsza propozycja zmiany złożona 6 września br. dotyczy przedłużenia terminu zakończenia projektu Polimery Police o dodatkowe 43 dni oraz zwiększenia wynagrodzenia dla Generalnego Wykonawcy o kwotę 9 609 408,94 Euro. Zdaniem Generalnego Wykonawcy podstawą do wystąpienia o wydłużenie czasu realizacji projektu i zwiększenia wynagrodzenia są zdarzenia dotyczące poszczególnych części projektu, które zaistniały w wyniku niewystarczającej koordynacji prac.

Druga propozycja zmiany dotyczy zwiększenia wynagrodzenia dla Generalnego Wykonawcy o kwotę 116 220 264 Euro. Generalny Wykonawca wskazał, że podstawą do wystąpienia o zwiększenie wynagrodzenia są zwiększone koszty, które poniósł Generalny Wykonawca, w związku z czynnościami personelu Spółki, podejmowanymi podczas fazy uruchomienia.

Generalny Wykonawca w ramach umowy EPC w sposób kompleksowy odpowiada za realizację projektu. Zakończenie realizacji projektu wiąże się z osiągnięciem i utrzymaniem przez Generalnego Wykonawcę Parametrów Gwarantowanych określonych m.in. w umowach licencyjnych dla Instalacji do produkcji propylenu PDH oraz instalacji do produkcji polipropylenu PP.

Produkcja propylenu i polipropylenu i zwiększanie mocy produkcyjnych są realizowane zgodnie z harmonogramem projektu. W maju br. Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała 100 tysięczną tonę polipropylenu. Obecnie Spółka produkuje 800-900 ton polipropylenu dziennie. Procesy logistyczne są realizowane, trwa pakowanie i dystrybucja wyprodukowanego produktu pod marką Gryfilen®. Na instalacji skutecznie zostało zrealizowane „przejście” pomiędzy produkcją różnego rodzaju polipropylenu, zwiększając tym samym portfolio produktów ofertowanych na rynek. Sprzedaż wyprodukowanego w fabryce polipropylenu jest na bieżąco realizowana w oparciu o umowy z dystrybutorami oraz w trybie sprzedaży bezpośredniej. Moce produkcyjne są stopniowo zwiększane, aż do wartości założonych w projekcie 429 tys. ton propylenu rocznie oraz 437 tys. ton polipropylenu rocznie.

31 lipca br. Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisała z Generalnym Wykonawcą Polimerów Police, dwustronne protokoły Warunkowego Odbioru Tymczasowego dla podprojektu Instalacji Polipropylenu i podprojektu Terminala Przeładunkowo-Magazynowego H&ST. Procedura Warunkowego Odbioru Tymczasowego wprowadzona została w związku z dążeniem stron Umowy EPC do jak najszybszego przeprowadzenia działań związanych z przekazaniem przez Generalnego Wykonawcę projektu Polimery Police do komercyjnej eksploatacji.

Trwają obecnie negocjacje aneksu do Umowy EPC, w którym Strony tej umowy uzgodnią finalne zatwierdzenie Testu Integralności, zasady rozliczenia Projektu Polimery Police oraz określą swoje prawa i obowiązki w związku z zakończeniem fazy konstrukcyjnej Projektu.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus