Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: Esaliens TFI (II kwartał 2024)

Udostępnij

Mimo dość stabilnego napływu środków do funduszy, zarządzający z Esaliens TFI postanowili wykorzystać II kwartał 2024 do ograniczenia zaangażowania w akcje notowane na GPW. Przewagę podaży widzimy zarówno na poziomie liczby podjętych decyzji (43 redukcje i 33 powiększenia zaangażowania), jak i na szacunkowej wartości zawartych transakcji. Ta ostatnia była ujemna pierwszy raz od co najmniej 7 kwartałów, czyli od września 2022 roku. Mimo przewagi strony podażowej w portfelach funduszy inwestujących na GPW pojawiło się 6 nowości, czyli utrzymano średnią z ostatnich kilku kwartałów.

Gdy porównamy zaangażowanie w polskie akcje poszczególnych subfunduszy Esaliens TFI sprawa wydaje się oczywista: mediana zmiany procentowej to -4,2%, przy kwartalnym wzroście WIGu o ponad 7%. Oczywiście udział w aktywach mógłby zostać rozmyty istotnym napływem środków, ale to takiej sytuacji nie mamy. Trudno bowiem za istotny uznać kwartalny napływ rzędu 25 mln zł w porównaniu z 4 mld zł aktywów na koniec czerwca 2024 roku. Z tego wyłania się teza o chęci świadomego ograniczenia zaangażowania w akcje notowane na GPW. A biorąc pod uwagę wysokie poziomy owego zaangażowania nie wydaje się to dziwne. Dla przykładu 93% akcji w funduszu Esaliens Akcji na koniec I kwartału puszczone „na żywioł” doprowadziłoby do wzrostu w okolice 100%, a to rzadki widok w polskich funduszach. Może gdyby napływy były wyższe, ale Esaliens TFI pod tym względem trochę w zawieszeniu – biedy nie ma, choć przy 4 mld aktywów apetyty są pewnie wyższe.

Na początek rzut oka na napływ środków do funduszy inwestujących na GPW:

Napływ środków do funduszy Esaliens TFI inwestujących na GPW

Czyli stabilizacja w stanach średnich.

Przegląd decyzji, trochę na przekór, zacznę od strony popytowej – skoro ogólny trend był na sprzedaż to spółki dokupowane wydają się być szczególnie ciekawym obszarem. Na początek nowości, których mamy 6, a wśród nich nowość rynkowa czyli LHD (LICHTHUND). Wygląda na to, że do funduszy Esaliens trafiła 1/3 akcji oferowanych inwestorom w ramach subskrypcji serii D.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus