Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Orange Polska poprawiła EBITDAaL w Q2 o 3,8%, oczekuje niskiego lub średniego jednocyfrowego wzrostu w całym roku

Udostępnij

OPL (ORANGEPL) osiągnął w 2 kwartale solidne wyniki finansowe. Rentowność operacyjna EBITDAaL wzrosła w porównaniu z 2 kwartałem ubiegłego roku o niemal 4%. Chociaż łączne przychody firmy za 2 kwartał były niższe o ok. 3% rok do roku, to przychody z kluczowych usług telekomunikacyjnych były bardzo dobre i wzrosły o niemal 5%. Firma zaktualizowała też całoroczne przewidywania dotyczące przychodów i EBITDAaL.

- Nasze kluczowe usługi telekomunikacyjne są mocnym fundamentem, co pokazują opublikowane właśnie wyniki. W usługach mobilnych pozyskaliśmy najwyższą liczbę klientów abonamentowych od wielu kwartałów. W dobrym tempie rozwijają się także Orange Światłowód i usługi konwergentne. Te wyniki nie byłyby możliwe bez inwestycji w rozwój nowoczesnej infrastruktury. Ultraszybki mobilny internet 5G o prędkości nawet ponad 1 Gb/s jest już dostępny dla niemal 28% mieszkańców kraju, w oparciu o ponad 2000 stacji bazowych. Rozszerzamy dostępność superszybkiego Orange Światłowodu, w zasięgu którego jest ponad połowa gospodarstw domowych. Rozpoczynamy także realizację kolejnych inwestycji w ramach programów europejskich, by dotrzeć z nowoczesną infrastrukturą na tereny zagrożone wykluczeniem cyfrowym. To wszystko dowód, że Orange Tu Jest, umożliwiając klientom korzystanie z pełni możliwości, jakie oferują nowoczesne technologie - mówi Liudmila Climoc, prezeska Orange Polska.

– Wykorzystujemy ich potencjał także po to, by udostępniać klientom wygodne, cyfrowe narzędzia - już 24% umów zawieramy w kanałach cyfrowych. Z kolei wdrożony niedawno Orange Business Metaverse pozwala nam w innowacyjny sposób prezentować klientom biznesowym potencjał jaki płynie z zaawansowanych rozwiązań smart city i sieci kampusowych. Technologia 5G będzie wspierała ich dalszy rozwój – dodaje Liudmila Climoc.

Rośnie liczba klientów i wartość kluczowych usług telekomunikacyjnych

Liczba użytkowników mobilnych abonamentowych usług głosowych od Orange przekroczyła w drugim kwartale 9 mln i tylko w ciągu minionych trzech miesięcy te usługi zyskały 72 tys. klientów - znacząco więcej niż w poprzednich kwartałach. Z Orange Światłowodu korzysta już 1,45 mln użytkowników, w drugim kwartale przybyło ich 40 tys. (nie wliczając klientów, którzy zostali przeniesieni do Orange wraz z zakupem operatorów niewielkich lokalnych sieci światłowodowych).

Rośnie także liczba gospodarstw domowych korzystających z konwergentnych pakietów usług - jest ich obecnie już 1,74 mln, czyli o 5% więcej niż rok wcześniej. W 2 kwartale liczba klientów wzrosła o 20 tys.

Przyrost klientów idzie w parze z budowaniem odpowiedniej wartości dla firmy. We wszystkich kluczowych ofertach w dobrym tempie rośnie ARPO, czyli średni przychód na jedną ofertę.

Kluczowe wyniki finansowe za 2 kwartał

Orange Polska osiągnął bardzo dobre wyniki z kluczowych usług telekomunikacyjnych – przychody wzrosły o 4,7% rok do roku, co jest najlepszym wynikiem od kilku kwartałów. Wynikały one z konsekwentnego wzrostu liczby klientów oraz ARPO. Przełożyły się one na wzrost generowanej marży i były kluczowym elementem dla niemal 4% wzrostu EBITDAaL.

Z drugiej strony, na rynku usług IT/IS nadal widzimy spowolnienie i spadek przychodów z tego segmentu rok do roku. To także efekt zestawienia wyniku z bardzo wysokimi przychodami w 2 kwartale rok wcześniej. Wyraźnie niższe - o ok. 40% - były przychody z odsprzedaży energii. To wynik niestabilności rynku i presji regulacyjnej.

Podsumowując, bardzo dobre wyniki z kluczowych linii biznesowych nie zdołały zrównoważyć tych niesprzyjających czynników. Dlatego łączne przychody w 2 kwartale były o 3% niższe w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Inwestycje w nowoczesną sieć, innowacje i digitalizację

W pierwszym półroczu Orange Polska zintensyfikował inwestycje w 5G i modernizację radiowej sieci dostępowej. Technologia 5G w oparciu o tzw. pasmo C, pozwalająca na korzystanie z superszybkiego mobilnego internetu o prędkości nawet ponad 1 Gb/s, dociera już do niemal 28% mieszkańców kraju.

Firma nieustannie rozwija dostępność superszybkiego Orange Światłowodu w technologii FTTH – w oparciu o inwestycje własne, spółki Światłowód-Inwestycje, której jest współwłaścicielem, a także poprzez przejęcia lokalnych operatorów. Obecnie w zasięgu znajduje się 8,5 mln domów i mieszkań w całym kraju, a tylko w 2 kwartale zasięgiem Orange Światłowodu objęto prawie 300 tys. gospodarstw domowych.

Potwierdzeniem jakości sieci Orange są m.in. wyniki pomiarów w rankingach speedtest.pl – nr1 w prędkości pobierania danych w technologii 5G w 5 z 6 pierwszych miesięcy tego roku, a w przypadku światłowodu FTTH – nr1 co miesiąc od stycznia do czerwca 2024.

W całym 1 półroczu Orange przeznaczył na inwestycje blisko 800 mln zł.

Orange kontynuuje transformację cyfrową biznesu, m.in. rozwijając cyfrowe narzędzia kontaktów z klientami. W 1 półroczu 2024, sprzedaż usług w kanałach cyfrowych stanowiła już 24%. Operator wdraża także innowacyjne rozwiązania – dzięki Orange Business Metaverse klienci biznesowi mogą poznać działanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań -  Smart City i sieci kampusowych - z dowolnego miejsca, z użyciem gogli VR.

Aktualizacja całorocznej prognozy przychodów i EBITDAaL

Na podstawie wyników finansowych pierwszego półrocza oraz perspektyw dotyczących pozostałej części roku, Zarząd zaktualizował całoroczną prognozę przychodów i EBITDAaL.

Obecnie oczekujemy stabilnego poziomu lub niskiego jednocyfrowego spadku przychodów w 2024 roku (wobec prognozowanego poprzednio niskiego jednocyfrowego wzrostu). Mniej korzystna prognoza przychodów wynika głównie z niższych od oczekiwanych przychodów z odsprzedaży energii (w związku z niższymi cenami energii na rynku oraz działaniami regulacyjnymi) oraz usług IT i integracyjnych (w wyniku cyklicznego spowolnienia popytu). Jednocześnie, przychody z kluczowych usług telekomunikacyjnych (konwergentnych, wyłącznie komórkowych i wyłącznie stacjonarnego internetu), które mają najistotniejszy wpływ na wysokość marży, nadal rosną w solidnym tempie, dzięki jednoczesnemu zwiększaniu liczby klientów i wskaźników ARPO.

Obecnie oczekujemy niskiego do średniego jednocyfrowego wzrostu wskaźnika EBITDAaL (wobec prognozowanego poprzednio niskiego jednocyfrowego wzrostu). Korzystniejsza prognoza EBITDAaL wynika z solidnego wpływu naszej kluczowej działalności oraz korzyści z inicjatyw efektywnościowych (w tym wyższej od oczekiwanej zrealizowanej marży na budowie sieci dla spółki Światłowód Inwestycje).

Jednocześnie, prognoza ekonomicznych nakładów inwestycyjnych (eCapex) została podtrzymana przez Zarząd na niezmienionym poziomie (tj. w przedziale 1,7-1,9 mld zł).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus