Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wiesz w co inwestujesz: Selvita [BR Premium]

Udostępnij

Na polskim rynku wcale nie jest łatwo znaleźć innowacyjne spółki działające w zaawansowanych niszach, które są rentowne i rozwijają się w szybkim tempie, niezależnie od koniunktury. Podczas, gdy w czasie prosperity w branży przedsiębiorstwa notują coraz lepsze wyniki, a zainteresowanie ich walorami rośnie, w czasie spowolnienia, okazuje się, że utrzymanie tempa rozwoju przy zachowaniu rentowności jest często niemożliwe. To właśnie okres spowolnienia w sektorze niejednokrotnie stanowi kluczową próbę dla jakości zarządzania firmy, a praca wykonana w tym czasie, po odwróceniu rynkowych trendów stanowi fundament do powrotu na dynamiczną ścieżkę wzrostu i daje szansę na przeskalowanie działalności.

Wiele wskazuje na to, że Selvita właśnie wychodzi powoli z okresu branżowego spowolnienia wywołanego przez zacieśnianie polityki monetarnej w krajach rozwiniętych i liczy na spotęgowanie swojego wzrostu. Wizja wzrostu wydatków firm technologicznych na R&D pozytywnie wpływa na kurs akcji krakowskiej Grupy, a skala poprawy jej wyników będzie zależeć od tego, jak spółka przepracowała trudniejszy okres.

 

Laboratorium na zamówienie

SLV (SELVITA) to przedsiębiorstwo, które świadczy laboratoryjne usługi badawczo-rozwojowe na rzecz firm biotechnologicznych, chemicznych i farmaceutycznych w modelu outsourcingu. W najprostszych słowach, spółka realizuje badania nad cząsteczkami opracowywanymi przez zewnętrzne firmy technologiczne, które z różnych względów decydują się na zlecenie określonych procedur wyspecjalizowanym zewnętrznym podmiotom. Takie przedsiębiorstwa często nie posiadają odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego lub kadry naukowców, która będzie w stanie wykonać wymagane analizy. W tym miejscu pojawiają się podmioty takie jak Selvita, które za opłatą udostępniają odpowiednią infrastrukturę i zasoby ludzkie.

Odkrywanie, badania i finalne opracowanie leków, które następnie trafiają na półki w aptekach to niezwykle skomplikowany i długotrwały proces, którego prawdopodobieństwo powodzenia jest stosunkowo niewielkie (różni się głównie w zależności od obszaru medycyny w który celuje dany medykament). W uproszczeniu, ten proces można podzielić na cztery etapy: badania i odkrywanie leków, badania przedkliniczne, badania kliniczne (faza I, II i III) oraz zarządzanie cyklem życia po zatwierdzeniu i nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii.

kompetencje Selvity
Źródło: prezentacja inwestorska

 

Działalność Selvity obejmuje przede wszystkim usługi skierowane do firm posiadających swoje projekty przede wszystkim w pierwszym i drugim z powyższych etapów. Grupa pomaga przedsiębiorstwom w fazie odkrywania leków, w uzyskaniu cząsteczki wiodącej i jej optymalizacji, która następnie trafia do badań przedklinicznych. Nie oznacza to, że spółka działa tylko w tym obszarze. Selvita świadczy usługi analityczne dla podmiotów z pokrewnych branż na różnych etapach rozwoju leków oraz realizuje badania kontraktowe. Selvita cały czas poszerza swoje kompetencje (m. in. poprzez akwizycje) i wprowadza do swojego portfolio nowe usługi.

Spółka osiąga przychody z udostępniania infrastruktury laboratoryjnej dla firm oraz z „wypożyczania swoich pracowników” do ich realizacji. Warto podkreślić, że Selvita jest firmą technologiczną i oprócz wpływów od kontrahentów, generuje również przychody z różnego rodzaju dotacji. Spółka świadczy swoje usługi w modelach fixed price i FTE (full-time equivalent). W pierwszym z nich firma wykonuje określone zadania w zamian za ustalone wcześniej wynagrodzenie (zaliczka na początku umowy, reszta w toku procesu), natomiast drugi model odnosi się stricte do czasu pracy naukowców i to na jego podstawie odbywają się płatności. Odsetek kontraktów Selvity w obu modelach jest do siebie zbliżony z lekką przewagą umów FTE.

Selvita jest reprezentantem branży CRO (contract research organization), czyli kontraktowych laboratoriów. Grupa zajmuje się projektami począwszy od projektowania komputerowego i chemicznego cząsteczek, poprzez ich syntezę chemiczną, skończywszy na pracach analitycznych i badaniach przedklinicznych w tym w ramach projektów zintegrowanych.

Struktura organizacyjna Grupy nie jest skomplikowana. W jej skład wchodzi jednostka dominująca oraz cztery podmioty zależne: Selvita Services Sp. z o.o., Selvita Inc., Selvita Ltd i Selvita d.o.o. Selvita Services to spółka wyspecjalizowana w realizacji zleceń usługowych dla klientów z branży life science. Dodatkowo podmiot prowadzi własne badania i tworzy autorskie technologie. Selvita Inc. i Selvita Ltd. to podmioty skupione na zdobywaniu i budowaniu relacji z klientami na rynku amerykańskim i brytyjskim. Z kolei Selvita d.o.o. z siedzibą w Zagrzebiu powstała po przejęciu Fidelty w 2021 r. Fidelta prowadziła działalność o profilu podobnym do Selvity, z tym, że na rynku chorwackim. Tym samym, po przejęciu przedsiębiorstwa, skala prowadzonej działalności przez Grupę istotnie wzrosła, a w sprawozdaniach przedsiębiorstwa postał nowy segment: "Usługi realizowane w Chorwacji".

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus