Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Jak poprawić funkcjonowanie magazynu?

materiał partnera

Udostępnij

Optymalizacja procesów magazynowych jest kluczowym elementem efektywnego zarządzania firmą, wpływającym bezpośrednio na jej wydajność i rentowność. W niniejszym artykule omówimy pięć podstawowych zasad, które pomogą usprawnić działanie magazynu i uniknąć typowych błędów popełnianych przez przedsiębiorstwa.

1 Optymalizacja przestrzeni magazynowej

Jednym z głównych grzechów przedsiębiorstw jest zły dobór przestrzeni magazynowej i brak jej optymalizacji. Jeżeli tylko jest taka możliwość, należy jeszcze przed rozdysponowaniem powierzchni firmowej dokładnie przemyśleć umiejscowienie magazynu. Zamiast tego, najczęściej jest wyznaczany na samym końcu, gdy swoje miejsce znajdą już inne działy uważane za ważniejsze, ale to magazyn jest sercem i węzłem każdej firmy, i należy poświęcić mu sporo uwagi. 

Do magazynu musi być swobodny dostęp z zewnątrz, by można było bez przeszkód dostarczać i odbierać towary nawet dużymi samochodami. Wewnątrz powinny być prowadzone dogodne szlaki komunikacyjne, aby wszyscy pracownicy mieli do niego dostęp.

Towary powinny być składowane w taki sposób, aby pracownicy mogli je swobodnie podejmować lub odkładać. Warto, aby pozycja składowania towarów była ustalona zgodnie z ich rotacją. Czyli by towary rzadziej przemieszczane znajdowały się dalej, a te częściej bliżej. 

2 Odpowiednie wyposażenie

Magazyny poszczególnych firm różnią się zdecydowanie od siebie, ponieważ różne są potrzeby tych firm. Głównie jest to zależne od rodzaju wykonywanej działalności i przechowywanych towarów. W jednym sprawdzi się zwykły regał metalowy, a w innym będzie trzeba zastosować specjalistyczne systemy składowania przystosowane do danego towaru. Warto przed zdecydowaniem się na konkretne rozwiązania zorientować się co jest w danym momencie na rynku dostępne i jakie rozwiązanie będzie optymalne w naszym przypadku. Natomiast niezależnie od wybranego sposobu przechowywania towarów należy stosować w magazynie jedynie specjalistyczne, atestowane, wytrzymałe i przede wszystkim bezpieczne rozwiązania. Wszelka prowizorka może się tragicznie skończyć zarówno dla przechowywanego towaru, jak i dla ludzi. 

3 Kompetencje pracowników

Już dawno odeszły do lamusa czasy, gdy magazynier to mogła być osoba z niskimi kwalifikacjami, a jedynym dodatkowym szkoleniem, jakie przechodziła, były uprawnienia na wózki widłowe. Obecnie dobrze zaprojektowany magazyn to precyzyjna infrastruktura pełna specjalistycznego sprzętu i rozwiązań informatycznych, których obsługa wymaga odpowiedniego przeszkolenia. Pracownicy muszą być kompetentni i posiadać odpowiednie predyspozycje zarówno fizyczne, jak i intelektualne. Obsługa automatycznych systemów transportowych i składowania, jak i oprogramowania magazynowego wymaga umiejętności i skupienia. Warto pilnować liczby zatrudnionych pracowników, ponieważ wraz z wprowadzaną automatyzacją, mimo rozrostu samego magazynu mogą maleć realne potrzeby kadrowe. 

4 Bezpieczeństwo w magazynie

W magazynach można wyróżnić kilka poziomów bezpieczeństwa:

  • Bezpieczeństwo personalne — dotyczy pracowników magazynu, ale też osób, które odwiedzają go sporadycznie. Należy zadbać o zabezpieczenie dla nich dodatkowych środków ochrony osobistej, takich jak kaski, specjalne obuwie, czy strój ochronny.
  • Bezpieczeństwo towarów — tutaj zazwyczaj dobrze sprawdzają się automatyczne owijarki do palet dzięki, którym spaletyzowany i szczelnie owinięty towar jest znacznie bezpieczniejszy niż ten przechowywany luzem na regałach. W przypadku mniejszych elementów należy stosować pojemniki magazynowe dostosowane do gabarytów i rodzaju przechowywanych w nich elementów. Tutaj nie ma miejsca na improwizację, wszystkie etapy przechowywania towarów powinny być przemyślane, i opisane w procedury. Towary należy też zabezpieczyć przed ewentualnymi kradzieżami, jak i przed wpływem warunków atmosferycznych.
  • Bezpieczeństwo ogólne — działania na tym poziomie mają wpływ na wszystkie inne poziomy bezpieczeństwa w magazynie firmy. Mowa tu o monitoringu, systemach alarmowych i ostrzegawczych. Systemy przeciwpożarowe, wentylacja, odpowiednie oświetlenie, wszystko to wpływa na ogólne bezpieczeństwo ludzi, towarów i samego magazynu. 

5 Wsparcie ekspertów

Jeżeli Twoją główną działalnością nie jest logistyka i magazynowanie, to prawdopodobnie nie masz w swojej firmie zespołu specjalistów od intralogistyki. Samodzielne próby ustawienia procesów magazynowych i transportowych w firmie są żmudne i narażone na popełnianie wielu błędów. Bez wiedzy i doświadczenia nabytego podczas wielu wdrożeń i audytów przeprowadzonych na prawdziwych przedsiębiorstwach trudno jest zoptymalizować procesy intralogistyczne tak by działały sprawnie i nie kolidowały między sobą. Dlatego warto skorzystać ze specjalistycznej wiedzy ekspertów np. z firmy PROMAG S.A. którzy będą mogli już po wstępnym audycie zaproponować najlepsze rozwiązania logistyczne dla danej branży i konkretnego przedsiębiorstwa. 

Po co to wszystko?

Te pięć podstawowych zasad dotyczących organizacji i optymalizacji procesów magazynowych w przedsiębiorstwie to jedynie początek, ale mamy nadzieję, że skłoni to osoby odpowiedzialne za procesy itralogistycznie w firmie do bliższego przyjrzenia się i głębszej analizy potrzeb i możliwości magazynowych firmy. Szczególnie że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus