Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa Kęty zapowiada 6% wzrost zysku netto w drugim kwartale

Dariusz Mańko, Prezes Zarządu Grupy KĘTY S.A.
Dariusz Mańko, Prezes Zarządu Grupy KĘTY S.A.
Udostępnij

Zarząd KTY (KETY) zgodnie z przyjętym kalendarzem wydarzeń korporacyjnych, podaje do publicznej wiadomości wybrane, szacunkowe wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Emitenta za 2 kwartał 2024 r., które nie były przedmiotem badania przez biegłego rewidenta.

Przedstawione w niniejszym raporcie bieżącym dane finansowe mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie do czasu publikacji skonsolidowanego raportu za 1 półrocze 2024 r., która zgodnie z aktualnym harmonogramem publikacji raportów okresowych nastąpi 31 lipca 2024 r.

W 2 kwartale 2024 r. wszystkie Segmenty Grupy Kapitałowej szacują, iż osiągną dobre wyniki sprzedaży pomimo braku istotnych zmian w koniunkturze w porównaniu do kwartału poprzedniego. Poziom zamówień pozwolił na zwiększenie wykorzystania mocy do ok. 85 – 90% przy nadal krótkim horyzoncie zamówień (4 – 5 tygodni). Aktualne szacunki zakładają osiągnięcie w 2 kwartale 2024 r. 1 320 mln PLN przychodów (-1 r/r), przy ok. 8% wzroście średnich cen aluminium wyrażonych w PLN oraz ok. 5% spadku średniego kursu EUR/PLN wpływającego na wartość znaczącej części sprzedaży zagranicznej.

Zarząd szacuje wypracowanie w 2 kwartale br. 260 mln PLN EBITDA (8% r/r) oraz 210 mln PLN zysku z działalności operacyjnej (8% r/r).

Szacowane koszty finansowe netto będą niższe o ok 15% r/r, głównie ze względu na niższe koszty odsetek.

Obciążenia podatkowe zostaną w 2 kwartale 2024 r. zmniejszone o ok. 5 mln PLN ze względu na utworzenie aktywa na podatek odroczony z tyt. inwestycji objętych ulgami inwestycyjnymi (w 2 kwartale 2023 wartość utworzonego aktywa wyniosła 2 mln PLN).

W rezultacie szacowany zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniesie w 2 kwartale 2024 r. 160 mln PLN i będzie wyższy o ok. 6% r/r.

Szacowany dług netto na koniec 2 kwartału 2024 r. wyniesie ok. 680 mln PLN.

Powyższe szacunki zostały przygotowane w oparciu o następujące założenia bazujące na rzeczywistych notowaniach do 18 czerwca oraz prognozie na okres od 19 do 28 czerwca:

Zastosowany w Raporcie parametr „EBITDA” stanowi sumę wartości zysku z działalności operacyjnej (pozycja rachunku zysków i strat za dany okres sprawozdawczy) oraz amortyzacji (pozycja rachunku zysków i strat za dany okres sprawozdawczy). Parametr „EBITDA” jest miarą prezentującą zdolność Spółki do generowania gotówki z podstawowej działalności. Obliczony wg powyższej metodologii wskaźnik EBITDA w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych za 2023 rok wyniósł 868,0 mln PLN.

Zastosowany w Raporcie parametr „dług netto” stanowi sumę wartość długoterminowych zobowiązań z tyt. kredytów i długoterminowych zobowiązań z tyt. praw do korzystania z aktywów (pozycje Pasywów Bilansu) oraz krótkoterminowych zobowiązań z tyt. kredytów i krótkoterminowych zobowiązań z tyt. praw do korzystania z aktywów (pozycje Pasywów Bilansu), pomniejszoną o wartość środków pieniężnych oraz ich ekwiwalentów (pozycja Aktywów Bilansu). Wskaźnik „długu netto” prezentuje wartość zadłużenia bankowego oraz pozostałych zobowiązań typu odsetkowego z uwzględnieniem dostępnej gotówki, która może być przeznaczona na spłatę tego zadłużenia. Obliczony wg powyższej metodologii wskaźnik dług netto w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych za 2023 rok wyniósł na 31 grudnia 2023 r. 931,1 mln PLN.

Przedstawienie przez Spółkę powyższych parametrów w Raporcie wynika z ich powszechnego stosowania w celach analizy finansowej i wyceny grupy kapitałowej Emitenta przez interesariuszy Spółki.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus