MDG (MEDICALG), lider w dziedzinie technologii medycznych wchodzący w skład indeksu sWIG80, uzyskał certyfikat CE dla nowej generacji algorytmów sztucznej inteligencji DeepRhythmAI (DRAI), wykorzystywanych do analizy danych EKG pracy serca. Nowa wersja DRAI została już wcześniej dopuszczona do stosowania na rynku amerykańskim przez FDA w 2022 roku. Jej komercyjne wykorzystanie w znaczący sposób umocni pozycję spółki na rynku diagnostyki arytmii.
DeepRhythmAI to zestaw innowacyjnych algorytmów przeznaczonych do analizy sygnałów EKG. Opracowany przez zespół ekspertów Medicalgorithmics we współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi oraz liderami opinii z Europy, Kanady i USA, DRAI jest wykorzystywany zarówno w badaniach naukowych, jak i w procedurach wymagających analizy sygnałów EKG. Algorytmy te umożliwiają dokładniejszą diagnostykę arytmii, przyczyniając się do poprawy jakości opieki nad pacjentem.
- DeepRhythmAI jest wyjątkowym rozwiązaniem dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, co pozwala na uzyskanie znacznie lepszych wyników w analizie danych. Nowa generacja DRAI nie tylko zwiększa dokładność diagnozy, ale także jest zgodna z najnowszymi przepisami AI Act, które zaczynają obowiązywać w Unii Europejskiej. Monitorujemy na bieżąco regulacje dotyczące wykorzystania AI, uwzględniając je w pracach badawczo-rozwojowych oraz procesie certyfikacji – mówi Przemysław Tadla, członek zarządu Medicalgorithmics ds. Technologicznych (CTO).
Jednym z największych atutów DeepRhythmAI jest bardzo wysoka dokładność analizy, która pozwala na wyeliminowanie potrzeby angażowania technika EKG. Cały proces jest w pełni automatyczny i nie wymaga udziału człowieka w przygotowaniu opisu badania holterowskiego. Dzięki DRAI, czas niezbędny do wygenerowania raportu z badania holterowskiego skraca się o 50% w porównaniu do obecnie oferowanego przez spółkę oprogramowania PCClient. Dodatkowo DRAI jest rozwiązaniem przeznaczonym do integracji z oprogramowaniem firm trzecich, co umożliwia jego szerokie zastosowanie w różnych systemach diagnostycznych.
Nowa generacja algorytmów AI ułatwi Medicalgorithmics pozyskiwanie nowych klientów. Spółka oferuje DeepRhythmAI jako samodzielny produkt równolegle do sprzedaży kompleksowego systemu AI PCClient czy urządzeń do monitoringu pracy serca PocketECG. Dzięki temu medtech będzie mógł w elastyczny sposób dopasować ofertę do potrzeb klientów. Cześć nowych partnerów w USA, z którymi spółka w tym roku rozpoczęła komercyjną współpracę, korzysta z już DeepRhythmAI.
- Nasze zaawansowane algorytmy AI pozwalają na znacznie szybszą i dokładniejszą diagnozę, co bezpośrednio przekłada się na lepszą opiekę zdrowotną dla pacjentów. Dzięki certyfikacji CE możemy teraz wprowadzić DRAI na rynki europejskie, oferując naszym klientom niezawodne i nowoczesne narzędzie diagnostyczne także jako samodzielny produkt. Takie poszerzenie oferty jest jednym z elementów realizacji naszej strategii prowadzącej do wzrostu sprzedaży - mówi Jarosław Jerzakowski, członek zarządu Medicalgorithmics ds. sprzedaży i operacji (COO).
Medicalgorithmics od lat prowadzi zaawansowane prace badawczo-rozwojowe nad algorytmami sztucznej inteligencji, współpracując z wiodącymi ośrodkami naukowymi oraz ekspertami z całego świata. Uzyskanie certyfikatu CE dla DRAI jest kolejnym krokiem w realizacji misji firmy, która dąży do dostarczania innowacyjnych rozwiązań medycznych, poprawiających jakość życia pacjentów na całym świecie. Spółka dostarcza oprogramowanie do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej, wykorzystującej algorytmy sztucznej inteligencji do klientów na całym świecie. Firma oferuje własny system do diagnostyki arytmii oraz zintegrowane urządzenia do monitorowania EKG, w tym własnej produkcji urządzenie PocketECG. Rozwiązania polskiej firmy zmniejszają pracochłonność procesu opisu i generowania raportu z badań EKG i pozwalają wykryć i opisać 26 rodzajów zaburzeń rytmu serca, co stawia je w ścisłej światowej czołówce.