Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wybrane wyniki KGL za pierwszy kwartał oraz komentarz spółki

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE (TYS. PLN) 1Q2024 1Q2023 dynamika
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów 130 252 141 059 -8%
Zysk (strata) brutto na sprzedaży 23 401 25 834 -9%
Zysk (strata) brutto 4 476 5 621 -20%
Zysk (strata) netto 3 424 4 405 -22%
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą 0,48 0,62 -23%
EBIT 7 194 9 955 -28%
EBITDA 14 196 16 896 -16%
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 12 327 10 624 16%
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -3 840 -1 725  
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -8 326 -9 491  
       
Aktywa razem 364 025 376 350 -3%
Kapitał własny 138 668 121 397 14%
Zobowiązania długoterminowe 60 053 57 165 5%
Zobowiązania krótkoterminowe 152 559 184 225 -17%

 

>>>   Sprawdź co prognozują analitycy dla KGL na kolejne lata  <<<

 

Szanowni Akcjonariusze,

W imieniu całego Zarządu KGL S.A. przedstawiamy Państwu sprawozdanie z działalności Spółki za pierwszy kwartał 2024 r.

Miniony kwartał z punktu widzenia branżowego otoczenia regulacyjnego upłynął pod znakiem implementacji nowych regulacji, będących konsekwencją realizacji założeń polityki gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Jedną z nich jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904, zwana również dyrektywą Single-Use Plastics, która dotyczy ograniczeń i obowiązków związanych z wprowadzaniem do obrotu i stosowaniem produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Regulacja nakłada opłaty za oferowanie nabywcom jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych na żywność. Wprowadzono również opłatę za pokrycie kosztów, związaną z gospodarką odpadami powstałymi z tych opakowań. Z racji początkowej fazy działania nowych regulacji, obecnie niestety funkcjonujemy w „chaosie” legislacyjnym, związanym między innymi z interpretacją klasyfikacji opakowania jednorazowego oraz podmiotu wprowadzającego opakowania do obrotu. KGL, w ślad za publikacją przyjętej na lata 2024-2030 Strategii Zrównoważonego Rozwoju „Tworzymy Czyste Jutro”, do powyższego zagadnienia stosuje zasadę ostrożnej wyceny, co nie jest bez wpływu na bieżące wyniki Spółki. Zarząd wychodzi z założenia, że tego rodzaju działanie w okresie długoterminowym będzie wartością KGL.

Wyniki finansowe osiągnięte w I kwartale 2024 r. są niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W I kwartale 2024 r. wskaźnik EBITDA przekroczył 14 mln PLN, a wynik netto sięgnął poziomu niemalże 3,5 mln PLN. Jako pozytyw należy postrzegać fakt, że Spółce udało się uplasować na rynku wyższe wolumeny swoich wyrobów oraz sprzedać większe ilości oferowanych granulatów tworzyw sztucznych. Jest to potwierdzeniem, że KGL w dalszym ciągu jest na ścieżce wzrostowej, a klienci postrzegają Spółkę jako dobrego, stabilnego partnera biznesowego, który oferuje dobrej jakości produkt w konkurencyjnej cenie.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu działań inwestycyjnych prowadzących do zwiększenia mocy produkcyjnych, spełniając tym działaniem oczekiwania rynkowe.

Należy jednak nadmienić, tak jak to już wcześniej było sygnalizowane, że Spółka w dalszym ciągu obserwuje trudności na rynku pracy. Problemem rynkowym jest deficyt w dostępie do wykwalifikowanych pracowników, co wpływa dość istotnie na siłę presji płacowej w poszczególnych obszarach działalności Spółki. Zdaniem Zarządu, kwestie pracownicze związane z pozyskaniem odpowiednich specjalistów, będą głównym wyzwaniem dla całego rynku w kolejnych latach.

Tak, jak to już zostało podkreślone powyżej, w segmencie sprzedaży opakowań odnotowujemy stabilny wzrost zapotrzebowania na wyroby Spółki, jednakże charakteryzujący się wysoką zmiennością produktową. Część dotychczas produkowanego przez KGL asortymentu powoli przestaje funkcjonować w gospodarce, w zamian za to powstają nowe produkty, bardziej zaawansowane zarówno technicznie, jak i materiałowo, co prowadzi do zwiększenia funkcjonalności wytwarzanych przez Spółkę wyrobów. Wysoki nacisk kładziony jest na produkty wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Portfolio opakowań oraz folii wytwarzanych z recyklatów ulega stałemu zwiększaniu, a nasi odbiorcy coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na tego rodzaju wyroby.

Należy jednak mieć na względzie, że gospodarka globalna obecnie jest w fazie stagnacji w wielu gałęziach gospodarczych, co bezpośrednio przekłada się na skłonność wydatkowania zasobów pieniężnych. W sposób szczególny widać to w segmencie sprzedaży tworzyw, gdzie KGL działa jako dostawca materiałów do większości branż gospodarki. Rynek charakteryzuje się niską stabilnością popytu i podaży, przechodząc przez fazy ograniczonego popytu na materiały, a następnie trudnościami w dostępie do poszczególnych materiałów. Tego rodzaju sytuacja rynkowa nie sprzyja stabilizacji cen.

Zdaniem Zarządu, sytuacja wahania cen materiałów wykorzystywanych do produkcji oraz towarów, które Spółka ma w ofercie dystrybucji, może potrwać kolejne miesiące. Jednak przetwórcy materiałów z tworzyw sztucznych, którzy są motorem rozwoju polskiej gospodarki, nadal będą realizowali swoje strategie rozwoju, co w perspektywie długoterminowej doprowadzi do wzrostu zapotrzebowania na tworzywa sztuczne, które KGL posiada w swojej ofercie.

Podsumowując uważamy, że obrana przez KGL strategia długoterminowego rozwoju biznesu jest słuszna i będzie prowadzić w przyszłości do dalszego wzrostu wartości Spółki.

Krzysztof Gromkowski

Prezes Zarządu KGL S.A

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus