Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wybrane wyniki Creotech Instruments za 2023 r. oraz list prezesa

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE (TYS. PLN) 2023 2022 dynamika
Przychody ze sprzedaży produktów 30 725 20 209 52%
Przychody z tytułu dotacji 13 323 13 362 -0,3%
Zysk (strata) z działalności operacyjnej -16 863 -8 694  
Zysk (strata) przed opodatkowaniem -17 465 -8 779  
Zysk (strata) netto -14 342 -7 062  
       
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej 15 475 -7 418  
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej -21 953 -9 218  
Przepływy pieniężne z działalności finansowej 54 396 30 783 77%
Przepływy pieniężne netto razem 47 918 14 147 239%
       
Aktywa razem 172 536 75 345 129%
Zobowiązania długoterminowe 57 119 14 025 307%
Zobowiązania krótkoterminowe 24 046 12 836 87%
Kapitał własny 91 371 48 484 88%
Kapitał podstawowy 238 198 20%
Liczba akcji (w szt.) 2 379 347 1 982 790 20%

 

>>>   Sprawdź co prognozują analitycy dla Creotech Instruments na kolejne lata  <<<

 

Szanowni Akcjonariusze Creotech Instruments S.A.,

Mam niezmierną przyjemność po raz kolejny pisać do Państwa list otwierający Raport Roczny Spółki CRI (CREOTECH) za rok 2023. Jestem zaszczycony mogąc dla Państwa prowadzić nasze wspólne przedsięwzięcie i dziękuję za zaufanie, którym mnie obdarzyliście.

Rok 2023 był okresem dalszego dynamicznego rozwoju Creotech i przygotowywania organizacji do podjęcia dużych wyzwań biznesowych, które spodziewane są w 2024 i 2025 roku. Był to okres nie tylko zmian, ale również kończenia szeregu prac badawczo-rozwojowych w obszarze kosmicznej działalności spółki oraz rozpędzania działalności w obszarze zastosowań kwantowych. W obszarze zmian organizacyjnych warte wymienienia są:

  • Przeprowadzka Spółki do dwóch nowych lokalizacji. Przeprowadzka biur działu administracji oraz działu B+R nastąpiła w lutym 2023 roku (nowe biura w Poleczki Business Park w Warszawie), natomiast przeprowadzka działu produkcji nastąpiła miesiąc później (nowy budynek produkcyjny w Logicor Park w Piasecznie);
  • Odbudowa zdolności produkcyjnych Spółki w nowym budynku produkcyjnym w Piasecznie. Nowa lokalizacja daje możliwość znacznego rozwoju Spółki w obszarze m.in. kosmicznym – możliwość równoległego montażu 10 satelitów. W 2023 roku rozpoczęła się przebudowa nowego budynku pod osiągnięcie powyższych zdolności integracyjnych. Przebudowa zostanie zakończona w drugiej połowie 2024 roku;
  • Wprowadzenie zaawansowanego systemu bezpieczeństwa w Spółce, który umożliwia podejmowanie tematów dla wojska;
  • Stworzenie nowych struktur wewnątrz Spółki odpowiedzialnych za formatowanie finalnych produktów (bazując na zakończonych pracach B+R) oraz przygotowanie mapy dalszego rozwoju produktowego.

Spółka obecnie przygotowuje się do podjęcia szeregu istotnych programów, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, dla powodzenia których powyższe zmiany były koniecznością. Poprzednia struktura, w szczególności ograniczenia lokalowe Spółki, nie dawała możliwości realizacji tak istotnych programów.

Creotech Instruments S.A. w 2023 roku był jeszcze wciąż Spółką, nakierowaną na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Niemniej w obszarze dla Spółki najistotniejszym, tj. w obszarze systemów kosmicznych, Creotech był na etapie dochodzenia do poziomu rozwoju technologii 7 i 8 (TRL7 i TRL8 – wysoki poziom zaawansowania zbliżający Spółkę do komercjalizacji). Związane to było z uzyskiwaniem praktycznej dojrzałości przez system satelitarny HyperSat, który zostanie po raz pierwszy przetestowany na orbicie w 2024 roku w ramach misji Eagle Eye. W 2023 satelita Eagle Eye był poddawany finalnej integracji i przygotowywany do serii testów. Warto zauważyć, że jeszcze przed ostatecznym testem w kosmosie, system HyperSat dwukrotnie został wybrany jako potencjalna platforma satelitarna dla misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Miało to miejsce w ramach misji POC-1, realizowanej pod auspicjami niemieckiej firmy OHB oraz w ramach przygotowania do misji księżycowej Lunar Mapper (nazwanej roboczo „Twardowski”), której liderem na tym etapie prac jest Creotech. Jest to duży sukces technologii wypracowanej przez Spółkę, która została oceniona przez obu partnerów (OHB i ESA) jako praktycznie dojrzała i spełniająca wymogi misji kosmicznych strategicznych dla Europy. Kolejnym istotnym elementem budowy pozycji firmy było przewodzenie przez Creotech Instruments projektowi Mikroglob w fazie 0-A. Projekt ten potencjalnie może zakończyć się dostawą dla Wojska Polskiego kilku satelitów obserwacyjnych. Projekt był realizowany we współpracy z firmą Airbus Defence and Space SAS. Trzecim istotnym osiągnieciem Creotech w budowaniu pozycji rynkowej platformy HyperSat było wejście do programu REACTS realizowanego w ramach European Defence Fund, w którym Spółka odpowiedzialna jest za koordynację działań prowadzących do zdefiniowania europejskiego standardu małych satelitów, które w przyszłości zostaną wykorzystane w ramach sił zbrojnych krajów Europy.

Szanowni Państwo, w 2023 roku CRI (CREOTECH) przygotowywał się intensywnie do przełomu jaki ma nastąpić w 2024 roku, wraz z pierwszą misją kosmiczną platformy HyperSat. Zarząd starał się tak pokierować firmą, aby zająć pozycje strategiczne w kilku obszarach, w których wprowadzenie na rynek platformy HyperSat po jej testach w kosmosie będzie możliwe w miarę szybko – obszarze dużych programów Europejskiej Agencji Kosmicznej, Komisji Europejskiej i krajowych. We wszystkich tych obszarach, jak wskazałem powyżej, pozycja lidera została przez nas zajęta.

Rok 2023 spełnił założenia finansowe przyjmowane przez Zarząd kilka lat temu. Spółka wciąż koncentrowała się na kapitałochłonnych projektach B+R, stąd wykazana strata i ujemna EBITDA na poziomie: -8,62 mln zł. Jednocześnie przychody ze sprzedaży produktów, szczególnie w obszarze technologii kosmicznych istotnie rosły. Creotech osiągnął w 2023 roku 30,73 mln PLN przychodów netto ze sprzedaży produktów, w tym 16,92 mln zł w obszarze Space. Oznacza to wzrost przychodów względem roku 2022 ogółem o 52%, a w obszarze Space o 191%. Wyraźnie widać, że Spółka wchodzi na zamierzoną trajektorię wzrostu.

Jak wspomniałem - rok 2024 będzie dla naszej Spółki rokiem przełomowym ze względu na planowaną misję testową platformy HyperSat. Jej sukces, zdefiniowany jako nawiązanie łączności z satelitą i przetestowanie wszystkich elementów platformy wytworzonych przez Creotech pozwoli na przyśpieszoną komercjalizację. Jednocześnie zwiększona składka Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej umożliwi zaproponowanie przynajmniej kilku projektów i programów bazujących na platformie HyperSat i realizowanych we współpracy z ESA. Liczymy również na kontynuację programu Mikroglob poza fazy 0-A (zrealizowane w 2023 roku). Creotech jest obecnie przygotowany na realizację nowych dużych programów satelitarnych, co związane będzie z uzyskaniem rentowności spółki w 2025 roku i istotnym wzrostem jej wartości dla Akcjonariuszy.

Na zakończenie listu, dziękuję wszystkim Inwestorom, Akcjonariuszom i partnerom biznesowym Spółki za współpracę w minionym roku. Szczególne podziękowania kieruję do pracowników, którzy tworzą Creotech Instruments, nie spoczywając w dążeniu do realizacji ambitnych celów, jakie zawsze przed sobą stawiamy.

Z Wyrazami Najwyższego Szacunku,

Dr hab. Grzegorz Brona

Prezes Zarządu, Współzałożyciel i Akcjonariusz Creotech Instruments S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus