Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

List prezesa zarządu KGL wraz z wybranymi wynikami za 2023 r.

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE (TYS. PLN) 2023 2022 dynamika
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów 562 589 652 035 -14%
Zysk (strata) brutto na sprzedaży 100 572 62 547 61%
Zysk (strata) brutto 23 201 -18 445  
Zysk (strata) netto 18 301 -16 966  
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą 2,59 -2,39  
EBIT 35 121 -244  
EBITDA 62 865 27 066 132%
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 56 865 17 879 218%
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej 32 811 -8 483  
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -87 786 -27 835  
       
Aktywa razem 349 739 373 644 -6%
Kapitał własny 135 244 116 992 16%
Zobowiązania długoterminowe 59 074 58 339 1%
Zobowiązania krótkoterminowe 143 632 185 273 -22%

 

>>>   Sprawdź co prognozują analitycy dla KGL na kolejne lata  <<<

 

Szanowni Akcjonariusze,

W imieniu całego Zarządu spółki KGL S.A. przedstawiamy Państwu sprawozdanie z działalności Spółki za rok 2023.

Miniony rok charakteryzował się dużą zmiennością na rynku tworzyw sztucznych. Sytuacja rynkowa wymagała umiejętności dostosowania się do nowych sytuacji oraz tworzących się trendów rynkowych. Udowodniliśmy, że to co dla jednych było wyzwaniem, my przekuliśmy w szansę na dalszy rozwój, a ostatecznie osiągnęliśmy sukces finansowy. Dynamiczne działanie w obszarze operacyjnym pozwoliło nam szybko reagować na potrzeby rynkowe oraz dostosować organizację do zmieniających się potrzeb klientów.

Wyniki finansowe osiągnięte w 2023 r. były najwyższe w historii Spółki. Po raz pierwszy wskaźnik EBITDA przekroczył 62 mln PLN, a wynik netto sięgnął poziomu ponad 18 mln PLN. Ilość sprzedanych opakowań przekroczyła 1,8 mld szt., przy optymalnym wykorzystaniu parku maszynowego. Wszystkie te elementy pozwalają z optymizmem patrzeć na biznes KGL w przyszłości.

Podczas analizy sprawozdania zauważycie Państwo, że udało się nam zrealizować wszystkie założone działania operacyjne, które doprowadziły do historycznie najlepszych wyników finansowych. Stabilizacja kosztów wytworzenia wyrobów oferowanych przez KGL, pozwoliła zaoferować naszym odbiorcom produkty najwyższej jakości w dobrej cenie.

Rosnące zapotrzebowanie na produkty Spółki oraz zmiany legislacyjne związane z implementacją dyrektyw unijnych będą wyzwaniem, a zarazem szansą na rozwój KGL. Na podstawie analizy bieżącej sytuacji rynkowej, Zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu działań inwestycyjnych prowadzących do zwiększenia mocy produkcyjnych, o czym informowaliśmy w raportach bieżących. Zmiana struktury finansowania zapewniła Spółce płynność finansową na optymalnym poziomie, umożliwiającym realizację wyżej wspomnianych inwestycji.

Należy jednak nadmienić, iż w dalszym ciągu obserwujemy trudności na rynku pracy. Zmienia się natomiast charakter tej trudności. Sfera kosztowa schodzi już na drugi plan, natomiast podstawowym problemem rynkowym jest deficyt w dostępie do wykwalifikowanych pracowników. Zdaniem Zarządu, kwestie pracownicze związane z pozyskaniem odpowiednich specjalistów będą głównym wyzwaniem dla całego rynku w kolejnych latach.

W segmencie sprzedaży opakowań odnotowujemy stabilny wzrost zapotrzebowania na wyroby Spółki, jednakże charakteryzujący się wysoką zmiennością produktową. Część dotychczas produkowanego przez KGL asortymentu powoli przestaje funkcjonować w gospodarce, w zamian za to powstają nowe produkty, bardziej zaawansowane zarówno technicznie, jak i materiałowo, co prowadzi do zwiększenia funkcjonalności wytwarzanych przez Spółkę wyrobów. Wysoki nacisk kładziony jest na produkty wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Portfolio opakowań oraz folii wytwarzanych z recyklatów ulega stałemu zwiększaniu, a nasi odbiorcy coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na tego rodzaju wyroby.

Obserwujemy i analizujemy zachodzące zmiany w sektorze tworzyw sztucznych, w kontekście zmieniających się regulacji dotyczących opakowań jednorazowych. Na bieżąco również reagujemy na potrzeby odbiorców, czego przykładem może być projekt wprowadzenia na rynek opakowań alternatywnych dla wycofywanych z rynku (na mocy dyrektywy SUP) opakowań z polistyrenu spienionego, które są dedykowane do posiłków na wynos. Rynek posiłków na wynos obecnie jest jednym z dynamicznie rozwijających się gałęzi branży spożywczej, dla którego KGL posiada szerokie portfolio produktowe.

Należy jednak mieć na względzie, że gospodarka globalna nie charakteryzuje się wysoką dynamiką wzrostu, wręcz można powiedzieć, że jest w fazie stagnacji. W sposób szczególny widać to w segmencie sprzedaży tworzyw, gdzie KGL działa jako dostawca materiałów do większości branż gospodarki. Występujące w pierwszej połowie roku - ograniczenie popytu na materiały z tworzyw sztucznych - jest tego najlepszym przykładem. W efekcie, pierwsza połowa 2023 r. charakteryzowała się znacznie niższą sprzedażą niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ceny materiałów osiągnęły poziomy najniższe od kilku kwartałów. Obecnie zauważamy symptomy zwiększonego popytu na granulaty tworzyw sztucznych, co powinno mieć odzwierciedlenie w wynikach I kwartału bieżącego roku.

Zdaniem Zarządu sytuacja stopniowo się stabilizuje. Przetwórcy materiałów z tworzyw sztucznych, którzy są motorem rozwoju polskiej gospodarki, nadal będą realizowali swoje strategie rozwoju, co w perspektywie długoterminowej doprowadzi do wzrostu zapotrzebowania na tworzywa sztuczne, które KGL posiada w swojej ofercie produktowej.

Podsumowując uważamy, że obrana przez KGL strategia długoterminowego rozwoju biznesu jest słuszna i będzie prowadzić w przyszłości do dalszego wzrostu wartości Spółki. Krzysztof Gromkowski Prezes Zarządu KGL S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus