Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

List zarządu GTC oraz dane finansowe za 2023 r.

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE (MLN PLN) 2023 2022 dynamika
Przychody operacyjne 833,2 780,7 7%
Koszty operacyjne 250,8 222 13%
Marża brutto z działalności operacyjnej 582,4 558,7 4%
Koszty sprzedaży 12,3 8,3 48%
Koszty administracyjne 92,7 70,5 31%
Strata z aktualizacji wartości -258,7 -139,2  
Przychody/ (koszty) finansowe, netto -150,8 -148,6  
Zysk netto 53,7 115,2 -53%
       
Podstawowy oraz rozwodniony zysk na jedną akcję (nie w mln) 0,08 0,19 -58%
Średnia ważona liczba wyemitowanych akcji zwykłych (nie w mln) 574 255 122 574 255 122  
       
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej 431,9 412,9 5%
Środki pieniężne wykorzystane w działalności inwestycyjnej netto -488,7 -364,6  
Środki pieniężne netto z/(wykorzystane w) działalności finansowej -196,7 38  
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu 262,6 539,7 -51%
       
Nieruchomości inwestycyjne (ukończone i w budowie) 9 021,60 9 634,80 -6%
Grunty przeznaczone pod zabudowę komercyjną 689,2 705,4 -2%
Prawo do użytkowania aktywów (nieruchomości inwestycyjne) 173,9 182,4 -5%
Grunty przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową 118,3 124,8 -5%
Aktywa przeznaczone do sprzedaży 59,1 242,2 -76%
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 262,6 539,7 -51%
Finansowe aktywa trwałe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy 587,4 611,3 -4%
Pozostałe 638,7 480,9 33%
Aktywa łącznie 11 550,80 12 521,50 -8%
Zobowiązania długoterminowe 6 278,50 6 724,60 -7%
Zobowiązania krótkoterminowe wliczając zobowiązania związane z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży 375,6 471,1 -20%
Kapitał własny 4 896,70 5 325,80 -8%
Kapitał podstawowy 57,4 57,4  

 

>>>   Sprawdź co prognozują analitycy dla GTC na kolejne lata  <<<

 

Szanowni Państwo,

pomimo ogólnie niesprzyjających warunków rynkowych, rok 2023 wykazał pewne oznaki stabilizacji. Dzięki nim byliśmy w stanie zachować stabilny poziom najmu, rozszerzyć nasze portfolio i co najważniejsze – zwiększyć przychody. Tym samym na koniec roku 87 proc. naszej powierzchni komercyjnej było wynajęte, a średni okres najmu wynosił 3,5 roku. Uwzględniając indeksację, nasze przychody wzrosły o 10 proc. do 183 mln euro, zaś FFO osiągnęło 71 mln euro. Nasza Grupa jest gotowa na nowe możliwości i wyzwania, które przyniesie rok 2024.

ROZWÓJ I ZARZĄDZANIE PORTFOLIO

W minionym roku kontynuowaliśmy rozwój naszej działalności, umacniając naszą pozycję globalnego dewelopera nieruchomości biurowych i handlowych. Przykładowo w styczniu 2023 r. sprzedaż Forest Offices Debrecen na Węgrzech – naszego biura klasy A zlokalizowanego w Debreczynie – wygenerowała 49 mln euro wolnych środków pieniężnych. Pozyskany kapitał został ponownie zainwestowany w rozwój Center Point 3 w Budapeszcie oraz nabycie nieruchomości o wartości dodanej m.in. Vörösmarthy Office. Po przebudowie zasil on nasz portfel i będzie generować przepływy pieniężne.

Dzięki ukończeniu realizacji czy przebudowy projektów biurowych, powiększyliśmy też nasze portfolio. W Budapeszcie zakończyliśmy modernizację dwóch z siedmiu budynków biurowych w Rose Hill Business Campus. Z kolei w Zagrzebiu oddaliśmy do użytku budynek biurowy Matrix C – obiekt klasy A spełniający wymogi zielonych certyfikatów. Oferuje on 10 500 m kw. atrakcyjnej powierzchni biurowej, która jest już zajęta w 96 proc.

W 2023 r. w sektorze biurowym podpisaliśmy umowy najmu na łącznie 106 tys. m kw. Pozwoliło nam to utrzymać obłożenie biurowe na stabilnym poziomie 84 proc., przy średnim ważonym okresie najmu wynoszącym 3,5 roku. Aktywność najmu w sektorze handlowym również osiągnęła swój szczyt – w 2023 r. wynajęto 38 100 m kw. powierzchni, co przełożyło się na wzrost obłożenia do 96 proc. Średni ważony okres najmu wyniósł również 3,5 roku.

W związku z powyższym, na koniec roku wartość naszego portfela nieruchomości utrzymała się na poziomie 2,4 mld euro. Wartość aktywów netto EPRA Grupy (NAV) wynosi obecnie 1,232 mln euro w porównaniu do 1,273 mln euro na koniec 2022 r.

WYNIKI FINANSOWE

Mimo że dołączyliśmy do zarządu dopiero w 2023 r., ostatnie miesiące spędziliśmy na uzyskaniu kompleksowego wglądu w nasz model biznesowy, rozwiązania w zakresie nieruchomości, nasze ukierunkowanie na klienta i zespół. W wyniku tego przeglądu opracowano nowe kierunki strategii która koncentruje się na stabilnym wzroście, ostrożności finansowej i zrównoważeniu środowiskowym, z zobowiązaniem do tworzenia długoterminowej wartości dla swoich interesariuszy. Grupa będzie koncentrować się na swoich głównych sektorach na kluczowych rynkach. Niemniej przewiduje również wejście do szeroko rozumianego sektora mieszkaniowego na głównych rynkach, ale także na nowych silnych rynkach z potencjałem wzrostu (Niemcy, Wielka Brytania) lub wysoko ocenianych krajach, aby zwiększyć ogólną ocenę Grupy.

Nasz przyszły wzrost powinien opierać się na naszych kompetencjach, w tym budowie nowych nieruchomości w celu osiągnięcia zysku deweloperskiego i dodaniu wartości do istniejących nieruchomości poprzez zarządzanie aktywami.

Z perspektywy finansowej 2023 okazał się dobrym rokiem, w którym pomimo trudnych warunków rynkowych odnotowaliśmy wzrost przychodów o 10 proc. Zawdzięczamy to głównie zwiększeniu przychodów z najmu po ukończeniu Pillar w Budapeszcie, GTC X w Belgradzie, 2 budynków Rose Hill Business Campus w Budapeszcie i Matrix C w Zagrzebiu w połączeniu z indeksacją stawek czynszu do europejskiego wskaźnika CPI. Odnotowaliśmy również wzrost wskaźnika FFO o 4 proc. do poziomu 71 mln euro.

Strata z aktualizacji wartości nieruchomości wyniosła 56,3 mln euro w następstwie niewielkiego wzrostu ekwiwalentu rentowności w połączeniu ze zmianami szacowanych wartości czynszowych.

W czwartym kwartale 2023 r. podpisaliśmy umowę kredytową na nasz projekt biurowy ABC w Sofii w wysokości 36 mln euro, co potwierdza naszą zdolność do pozyskiwania finansowania dłużnego. Zdecydowaliśmy się przeznaczyć większość nowych środków na nabycie zielonych obligacji wyemitowanych przez GTC Aurora. Nasz średni ważony koszt obsługi zadłużenia wzrósł nieznacznie do 2,48 proc., co w dalszym ciągu jest wynikiem poniżej obecnych rynkowych stóp procentowych.

WARTOŚCI ESG WPISANE W NASZE DNA

Mamy wiele powodów do dumy dzięki naszym osiągnięciom i konsekwentnemu podejściu do działań z obszaru ESG, jednak nie spoczywamy na laurach. Nigdy nie zapominamy o naszej odpowiedzialności wobec środowiska i lokalnych społeczności, których jesteśmy częścią. GTC było pierwszym deweloperem komercyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej, który zaczął publikować raporty dotyczące kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. W 2023 r. opublikowaliśmy już trzeci z rzędu raport ESG.

Aby zminimalizować nasz wpływ na środowisko, dążymy do ideału zrównoważonego budownictwa na każdym etapie naszych projektów. Aż 92 proc. całego naszego portfolio posiada certyfikaty BREEAM/LEED/DGNB, a naszym celem jest, aby wszystkie nowe i istniejące budynki (tam, gdzie to możliwe) posiadały certyfikaty BREEAM/LEED. Pozostałe 6 proc. jest w trakcie procesu certyfikacji. Certyfikaty te potwierdzają nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój poprzez oszczędność kosztów, poprawę wydajności, redukcję emisji dwutlenku węgla i tworzenie zdrowszych dla użytkowników przestrzeni.

W obszarze ESG nasze główne osiągnięcia w 2023 r. obejmowały uzyskanie certyfikatów LEED Gold dla Sofia Tower, budynku GTC X, Mall of Sofia oraz dla flagowego projektu GTC Hungary – CenterPoint I&II. Stale monitorujemy dane i wydajność budynków poprzez wyniki certyfikacji. Warto wspomnieć, że nasze obiekty są strategicznie zlokalizowane, aby zapewnić łatwy dostęp do transportu publicznego, ograniczając dojazdy samochodem. Inwestujemy również w tereny zielone, takie jak ogrody na dachach.

Z myślą o komforcie wszystkich najemców stale modernizujemy wynajmowane powierzchnie biurowe. Wprowadzamy udogodnienia takie jak krzesła ewakuacyjne, wparcie tłumaczów języka migowego, domofony w windach, przyciski z oznaczeniami w alfabecie Braille'a i dodatkowe rampy. Nasze wysiłki są dostrzegane – 8 budynków w Polsce otrzymało certyfikaty "Obiekt bez barier", a 13 obiektów w Chorwacji i na Węgrzech otrzymało certyfikaty access4you®.

Co więcej, trzeci rok z rzędu GTC zostało uhonorowane srebrną nagrodą EPRA Sustainability Best Practices Recommendations Award. Otrzymaliśmy tę prestiżową nagrodę za wdrożenie praktyk raportowania środowiskowego, społecznego i ładu korporacyjnego, zgodnie z naszym Raportem ESG 2022. Potwierdza to wysokie standardy ESG wdrożone przez Grupę w skali Europy Środkowo-Wschodniej.

DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI

Pragniemy podziękować wszystkim naszym interesariuszom i partnerom biznesowym za zaufanie i wiarę w wyniki Grupy GTC. Chcielibyśmy również wyrazić wdzięczność naszym pracownikom – to ich zaangażowanie, doświadczenie, pozytywna energia i rozległa wiedza branżowa sprawiają, że GTC jest tak wszechstronne i odnosi sukcesy. Kluczowa rola naszych pracowników w osiąganiu naszych strategicznych celów jest nie do przecenienia.

Pozostajemy świadomi utrzymujących się przeszkód związanych z niepewną sytuacją makroekonomiczną. W związku z tym zobowiązujemy się do utrzymania ostrożnej strategii w zakresie lewarowania finansowego, chroniąc odporność naszego bilansu. Nasz sukces, gotowość do rozwiązywania problemów i zdolność do stawiania czoła wyzwaniom, nie byłyby możliwe bez stałego wsparcia naszych pracowników, najemców, banków i obligatariuszy. Niezależnie od tego, co przyniesie rok 2024, wiemy, że możemy na Was polegać, z niecierpliwością czekając na nasze przyszłe wspólne osiągnięcia.

Z poważaniem

Członkowie Zarządu

Globe Trade Centre S.A.

Gyula Nagy Prezes Zarządu (CEO)

Zsolt Farkas Dyrektor Operacyjny (COO)

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus