Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Jak założyć i ile kosztuje Firma w Czechach

materiał partnera

Udostępnij

Prowadzenie firmy za granicą staje się niemal codziennością wielu polskich przedsiębiorców. Atrakcyjny system podatkowy, prostsze procedury administracyjne i możliwość osiągania znacznych oszczędności to tylko niektóre z przyczyn, dla których warto podjąć taką decyzję biznesową. Jednym z krajów, którymi szczególnie interesują się Polacy, są Czechy. Tzw. czeski raj z roku na rok przyciąga coraz więcej chętnych do prowadzenia biznesu właśnie na tym rynku.

Jak założyć firmę w Czechach?

Założenie firmy w Czechach to proces, na który warto ówcześnie się przygotować. Wymaga bowiem dokładnego zapoznania się z czeskimi regulacjami prawnymi, które dość dynamicznie ulegają zmianom.

Pierwszy krok, podobnie jak w Polsce, to wybór odpowiedniej formy prawnej. Tak jak i u nas, tak też w Czechach przedsiębiorcy mają do wyboru kilka rodzajów. Najpopularniejsza, zwłaszcza na początek, to jednoosobowa działalność gospodarcza. Wybór ten jest jednak bardzo indywidualną kwestią i zależy m.in. od planowanej skali biznesu. Równie dużo osób decyduje się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. Na tym etapie należy dokładnie przeanalizować to, co dla przyszłej firmy będzie najlepsze i w oparciu o tę analizę podjąć odpowiednią decyzję.

Oczywiście założenie własnej firmy zarówno w Polsce, jak i w Czechach, będzie wiązało się ze sporą ilością różnego rodzaju formalności.

 

Aby zarejestrować firmę w Czechach niezbędne będą następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o niekaralności z KRK,
  • zgłoszenie rejestracyjne,
  • zaświadczenie o tytule własności lub prawie do użytkowania lokalu, w którym będzie działać dana firma w Czechach,
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty administracyjnej.

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwa w punktach Czech POINT, w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej lub też mailowo (konieczny podpis elektroniczny) i listownie.

Z kolei w przypadku spółek, konieczne będzie notarialne sporządzenie umowy spółki. W tym przypadku sytuacja jest nieco bardziej skomplikowania, ponieważ wśród dokumentacji znaleźć się muszą:

  • wypis z księgi wieczystej - potwierdzający własność nieruchomości,
  • dokumenty o praktyce zawodowej i wykształceniu (w przypadku działalności rzemieślniczej),
  • kopia dowodu osobistego i wyciąg z KRK członka zarządu,
  • kopia dowodu osobistego wspólnika lub wypis z KRS.

 

Jakie są koszty założenia firmy w Czechach?

Koszt założenia firmy w Czechach jest stały i wynosi 1000 CZK, co w przeliczeniu na złotówki stanowi kwotę poniżej 200 zł. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej.

Rejestracja spółki wiąże się z większą ilością formalności, przez co obciążona jest wyższą opłatą - w wysokości 2000 CZK. Należy jednak pamiętać, że założenie spółki może wiązać się również z dodatkowymi kosztami, np. za sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego.

Poza opłatami rejestracyjnymi przedsiębiorcy muszą również liczyć się z bieżącymi kosztami prowadzenia działalności. Oczywiste są opłaty za księgowość, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także niezbędne podatki.

Wiele osób uważa, że system podatkowy w Czechach jest bardziej przejrzysty niż w Polsce, przez co przedsiębiorcom jest dużo łatwiej się tam odnaleźć. Ponadto system ten oferuje jednocześnie atrakcyjne stawki podatkowe dla przedsiębiorców, co stale przyciąga nowych inwestorów.

Zakładanie firmy w Czechach to decyzja, która - jak widać - może przynieść polskim przedsiębiorcom szereg korzyści. Niskie koszty założenia i prowadzenia działalności, korzystne rozwiązania podatkowe, prostsze procedury administracyjne - to tylko niektóre z argumentów  przemawiających za podjęciem takich kroków. Warto jednak pamiętać, że każda decyzja biznesowa powinna być poprzedzona dokładną analizą i skonsultowana z doradcą prawnym lub podatkowym. Tylko wtedy można mieć pewność, że wszelkie procedury przebiegną skutecznie i w pełni legalnie, a firma w Czechach będzie dobrze prosperować. Założenie własnej działalności w Czechach może być więc doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają alternatywy dla polskiego systemu podatkowego i chcą rozwijać swoją działalność na rynku międzynarodowym.