RAE (RAEN), platforma integrująca inwestorów z projektami OZE, podpisał list intencyjny dla RealCarbonTech, projektu Innox Nova którego celem jest rozwój innowacyjnej technologii służącej magazynowaniu energii w postaci zielonego metanolu. Oprócz realizacji projektów PV wykorzystujących technologię RealCarbonTech, celem współpracy jest również pozyskanie finansowania zewnętrznego.
- Produkcja energii z OZE, jest w znacznym stopniu zależna od warunków atmosferycznych. W Polsce dodatkowo borykamy się z niedostatecznym rozwojem sieci energetycznych. Te dwa czynniki powodują, że magazynowanie energii staje się koniecznością w zarządzaniu energią i jej przechowywaniem. Technologia RealCarbonTech ma potencjał, aby zwiększyć elastyczność rozwoju projektów OZE, ponieważ umożliwia wytwórcom zielonej energii reagowania na czasowe ograniczenia dostępu do przeciążonej sieci. Poza tym działając jako chemiczny magazyn energii może nawet tworzyć instalacje off grid. Rozwój technologii RealCarbonTech, jest z naszej perspektywy niezbędny, aby wesprzeć proces realnej dekarbonizacji w Polsce – mówi Adam Guz, prezes zarządu Raen.
List intencyjny (Letter of Intent, LoI) dla projektu RealCarbonTech potwierdza współpracę ze spółką Innox Nova w zakresie znalezienia i rozwoju projektu OZE dedykowanego do wykorzystania technologii RealCarbonTech, świadczenia przez Raen usług generalnego wykonawstwa przy budowie instalacji oraz pozyskania środków potrzebnych na realizację projektu uwzględniających m.in. dotacje i programy UE. W rezultacie wykorzystania technologii RealCarbonTech możliwe będzie uzyskanie zielonego metanolu z wykorzystaniem zielonej energii wyprodukowanej przez farmę fotowoltaiczną.
Niezależnie od podpisanego listu intencyjnego, w ramach rozwoju portfolio Grupy Seed Capital, spółka zależna Raen, zawarła w ubiegłym tygodniu memorandum of understanding (MoU) z Goldbeck Solar Polska uszczegóławiające warunki współpracy, dotyczące rozwoju projektów instalacji fotowoltaicznych przez Seed Capital. Goldbeck jest częścią grupy Goldbeck Solar GmbH, lidera rynku odnawialnych źródeł energii. Grupa działa w 20 krajach świata, specjalizując się w projektowaniu i realizacji instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc zainstalowana i planowana przekracza 2,5 GWp. W ramach MoU, strony zamierzają wspólnie rozwijać projekty PV Trzemoszna i PV Pudłowiec do etapu uzyskania pozwolenia na budowę, przygotowując się do podjęcia kolejnych kroków w zakresie realizacji powyższych projektów. Łączna szacowana moc zainstalowana dla obu instalacji może wynieść 206 MWp.
Grupa Raen działa w sektorze odnawialnych źródeł energii oraz pełni funkcję platformy łączącej kapitał pochodzący od inwestorów, głównie zagranicznych, z realizacją projektów umożliwiających produkcję zielonej energii w Polsce. Grupa prowadzi działalność w obszarze rozwoju wielkoskalowych projektów farm fotowoltaicznych dla podmiotów trzecich w zakresie ich przygotowania, projektowania oraz doprowadzenia do etapu gotowości do budowy (ready to build). Zgodnie z strategią Grupa Raen zakłada zwiększenie portfela umów na rozwój projektów OZE na rzecz podmiotów trzecich z około 1,45 GW obecnie do około 3,0 GW na koniec 2025 r.