Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Medicalgorithmics zapewnia bezpieczeństwo kardiologiczne pacjentów w badaniu klinicznym nowego leku

Udostępnij

Rozpoczęła się faza dawkowania leków w badaniu klinicznym, w którym MDG (MEDICALG) zapewnia usługi bezpieczeństwa kardiologicznego w oparciu o swoje oprogramowanie AI i urządzenia do diagnostyki EKG. Chodzi o projekt OATD-01, który na zlecenie polskiej spółki MOC (MOLECURE), realizuje firma Simbec-Orion. Wsparcie kardiologiczne badań klinicznych to dla Medicalgorithmics nowy obszar rozwoju biznesu.

Projekt ma na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności doustnego inhibitora CHIT1 (OATD-01) u około 100 pacjentów z aktywną sarkoidozą płucną. Bierze w nim udział ponad 20 renomowanych placówek medycznych w USA, Unii Europejskiej, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Za organizację i kompleksowe przeprowadzenie badania odpowiada francuskie CRO (ang. Contract Research Organization) Simbec Orion, które wybrało Medicalgorithmics na dostawcę usług bezpieczeństwa kardiologicznego. W ramach projektu polska spółka monitoruje wpływ testowanej substancji na pracę serca pacjentów, zapewniając tym samym najwyższy poziom bezpieczeństwa kardiologicznego realizowanego badania.

- Po prawie roku przygotowań badanie kliniczne, w którym bierzemy udział, weszło we właściwą fazę testowania nowego leku. Jest to dla nas istotne wydarzenie, bo jednoznacznie udowadnia, że nasz oparty o algorytmy sztucznej inteligencji system do monitorowania i diagnostyki pracy serca może być komercyjnie wykorzystywany do świadczenia usług bezpieczeństwa kardiologicznego. Zapewnianie pacjentom, którzy biorą udział w tego typu projektach, najwyższego poziomu bezpieczeństwa w obszarze ryzyka kardiologicznego, jest obecnie standardem w procesach wprowadzenia na rynek nowych substancji leczniczych. Zapotrzebowanie na tego typu usługi dynamicznie rośnie, a Medicalgorithmics jest jednym z niewielu dostawców, dysponujących najwyższej klasy technologią, mogącą wspierać w tym obszarze realizację badań klinicznych – mówi Magdalena Ślusarczyk, dyrektor ds. klinicznych i wdrożenia produktów w Medicalgorithmics.

Zgodnie ze strategią rozwoju spółki na lata 2023-26, komercyjny udział w badaniach klinicznych ma być jedną z nowych nóg biznesowych Medicalgorithmics. Medtech jest obecnie zaangażowany w dwa tego typu projekty. Obok współpracy z Simbec Orion, dostarcza także usługi bezpieczeństwa kardiologicznego w badaniu klinicznym GOAL-HF, realizowanym przez szwedzką firmę biofarmaceutyczną AnaCardio. W obu projektach wykorzystywane są urządzenia do monitoringu pracy serca PocketECG wraz z platformą diagnostyczną. Wspomagany przez algorytmy sztucznej inteligencji system umożliwia zdalne monitorowanie w czasie rzeczywistym pracy serca pacjentów, biorących udział w testach nowych substancji.

Medicalgorithmics prowadzi zaawansowane rozmowy o udziale w kolejnych międzynarodowych projektach badań klinicznych w roli dostawcy usług bezpieczeństwa kardiologicznego. Dwie umowy w tym zakresie spółka może podpisać jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Jeden z tych projektów będzie realizowany w USA, Kanadzie oraz w pięciu państwach europejskich. Weźmie w nim udział nawet do 2 tys. pacjentów.

- Rozwijanie usług bezpieczeństwa kardiologicznego dla sektora badań klinicznych to dla Medicalgorithmics nowe źródło przychodów. Wraz z nowymi umowami w segmencie diagnostyki arytmii serca przybliża nas to realizacji celu, który ogłosiliśmy w lutym. Chcemy w drugiej połowie tego roku osiągnąć miesięcznych przychodów w wysokości analogicznej do tego z ubiegłego roku. Każda nowa umowa nie tylko zwiększa rentowność biznesu, ale również przybliża spółkę do generowania pozytywnych przepływów gotówkowych, co pozytywnie wpłynie na jej wyniki finansowe – mówi Maciej Gamrot, członek zarządu Medicalgorithmics odpowiedzialny za finanse.

Medicalgorithmics to globalny dostawca technologii nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej, opartej na sztucznej inteligencji. Firma wykorzystuje własny system z algorytmiką AI do diagnostyki arytmii EKG oraz zintegrowane urządzenia do monitorowania EKG, w tym własnej produkcji urządzenie PocketECG. Algorytmy AI umożliwiają analizę monitorowania funkcji serca, analizę kardiologiczną i diagnozę. Rozwiązania polskiej firmy usprawniają procesy pracy poprzez optymalizację czasu i zasobów potrzebnych do analizy badań kardiologicznych. Jej oprogramowanie do diagnostyki arytmii jest w stanie wykryć 26 rodzajów arytmii i nieprawidłowości serca, co stanowi jeden z najlepszych wyników na świecie. Firma rozwija i komercjalizuje również technologię VCAST, umożliwiającą nienasycony pomiar ciśnienia przepływu krwi w wybranych naczyniach wieńcowych na podstawie obrazów z tomografii komputerowej.

Zgodnie z ogłoszoną w czerwcu 2023 roku strategią rozwoju, stworzoną z udziałem głównego akcjonariusza Medicalgorithmics – Biofund Capital Management LLC – spółka stawia na sprzedaż platformy do analizy wielodniowych zapisów EKG wraz z autorskimi algorytmami AI jako samodzielnym produktem oraz ich integrację z urządzeniami i systemami IT partnerów. Oprogramowanie Medicalgorithmics może być licencjonowane przez klientów, a spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie w różnych modelach, w tym w opartym o liczbę wykonanych analiz danych EKG.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus