Oprocentowane rachunki bankowe to poza lokatami jedna z najpopularniejszych form oszczędzania w Polsce. Jak będzie się kształtowało ich oprocentowanie w 2024 roku?
Przewidywania dla kont oszczędnościowych
W ostatnim roku wraz ze zmniejszaniem stóp procentowych zaczęło spadać oprocentowanie rachunków oszczędnościowych. O ile w połowie 2023 r. stawka 8% nie była niczym wyjątkowym, tak w nowym roku oprocentowania na tym poziomie nigdzie już nie znajdziemy. Obecnie 7% to wyróżniająca się oferta, ale za całkiem atrakcyjną należy uznać także 6-6,5% w skali roku.
Czy ta sytuacja się zmieni? Chociaż banki nie ścinają oprocentowania kont oszczędnościowych tak chętnie jak lokat i choć często wprowadzają różne promocje dla nadwyżek finansowych, to i tak należy uznać, że pod względem wysokości stawek nadchodzą gorsze miesiące.
Dodatkowo możemy spodziewać się bardziej restrykcyjnych zasad deponowania oszczędności. Jest prawdopodobne, że przynajmniej niektóre instytucje ograniczą kwoty objęte wyższym oprocentowaniem, np. ze 100 tys. zł do 50 tys. zł, oraz czas trwania atrakcyjnych warunków.
„Gorsze” nie oznacza jednak „złe”. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie wykona gwałtownego ruchu i nie obniży radykalnie wysokości stóp procentowych, oprocentowanie kont oszczędnościowych powinno być w miarę stabilne przynajmniej w pierwszej połowie roku.
Czy warto zakładać konta oszczędnościowe?
Rachunek oszczędnościowy to bardzo łatwy i bezpieczny sposób na pomnażanie środków, do tego cechujący się chyba największą elastycznością wśród produktów z tego segmentu – zdecydowanie większą niż np. lokaty bankowe. Pieniądze możesz wpłacać i wypłacać, kiedy zechcesz, a wypłata nie wiąże się z utratą odsetek. Dzięki temu dostęp do swoich oszczędności masz zawsze, gdy ich potrzebujesz, co więcej, możesz je szybko przelewać z jednego konta na drugie, objęte wyższą stawką. Zdecydowanie więc lepiej trzymać środki na koncie oszczędnościowym niż pozostawić je na nieoprocentowanym rachunku osobistym.
Gdzie szukać najlepszych kont oszczędnościowych?
Ofert kont oszczędnościowych jest na rynku niemało. Różnią się one od siebie nie tylko wysokością oprocentowania, ale także kwotą, jaką można zdeponować, i kosztami prowadzenia (przede wszystkim chodzi tu o opłaty za przelewy, bo prowadzenie rachunku oszczędnościowego niemal wszędzie jest bezpłatne).
Przy wyborze konta warto przeanalizować wszystkie powyższe parametry oraz ewentualne koszty pośrednie, to jest opłaty za konto osobiste, jeżeli jest ono wymagane. Może się bowiem okazać, że dodatkowe prowizje pochłoną większość zysków z odsetek, a atrakcyjna oferta konta oszczędnościowego wcale nie jest taka „wyjątkowa”, jak można by sądzić po samym oprocentowaniu.
Zdajemy sobie sprawę, że przeanalizowanie wspominanych parametrów może być zadaniem trudnym i czasochłonnym, jeśli oszczędzający chciałby przeglądać strony internetowe wszystkich banków z ciekawą ofertą oszczędnościową. Dlatego też warto posiłkować się rankingami kont oszczędnościowych dostępnymi w sieci. Należy jednak wybierać te zestawienia, które przedstawiają propozycje instytucji sprawdzonych i bezpiecznych. Przykładowo, ranking kont oszczędnościowych na Moneteo.com składa się tylko z ofert banków nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego i które są członkami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Kolejnym wyznacznikiem dobrego rankingu powinna być jego aktualność i regularne weryfikowanie ofert oraz zbieranie dodatkowych informacji o koncie oszczędnościowym, o których wspominaliśmy wcześniej: jakie są koszty przelewów, opłaty za prowadzenie konta osobistego, minimalna i maksymalna kwota wpłaty, czy bank nakłada jeszcze inne warunki na oszczędzającego. Z takimi informacjami możesz mieć pewność, że Twoje pieniądze trafią w odpowiednie miejsce.