Zarząd spółki KGL S.A. z siedzibą w Mościskach przedstawia szacunkowe wartości przychodów ze sprzedaży Spółki za 2023 r.:
KGL prowadzi działalność na rynku tworzyw sztucznych w obszarze (1) produkcji folii i opakowań dla sektora spożywczego oraz (2) dystrybucji granulatów tworzyw sztucznych. Według szacunkowych wyliczeń, w roku 2023 r. spółka KGL S.A. wypracowała łącznie niemalże 563 mln PLN przychodów ze sprzedaży, co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego oznacza spadek o -14 %.
W podziale na segmenty operacyjne, w segmencie produkcji odnotowano wzrost przychodów na poziomie 1%, natomiast w segmencie dystrybucji spadek o - 44%.
Jednym z głównych czynników, mających bezpośredni wpływ na wysokość przychodów, są ceny surowców wykorzystywanych do produkcji oraz będących towarem oferowanym w dystrybucji, które jak zaprezentowane to zostało na poniższym wykresie (wykres przedstawia ceny PIE Polymer Price index, który odzwierciedla wahania cen dla surowców), w roku 2023 r. były znacząco niższe niż w poprzednich okresach.
Segment działalności produkcyjnej
Segment działalności dystrybucyjnej
Spółka jest jednym z wiodących dystrybutorów tworzyw sztucznych w Polsce (głównie granulatów różnych polimerów), dostarczając granulat do małych i średnich firm, które nie wpisują się w bezpośrednią sprzedaż przez producentów tworzyw sztucznych.
W segmencie działalności dystrybucyjnej, roku 2023 r. Emitent osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości niemalże 121 mln PLN, co stanowi - 44% spadek w stosunku do roku 2022. W ujęciu ilościowym również nastąpił spadek sprzedanych wolumenów. Spadki odnotowano w większości branż, na rzecz których KGL sprzedaje granulaty tworzyw sztucznych, tj. AGD, automotive, budowlana, wyposażenia wnętrz i inne. Odnotowany został sukcesywny spadek cen części surowców, zwłaszcza masowych – PP, PS i PET. W przypadku tworzyw technicznych, nie było jednoznacznych trendów i ceny utrzymywały się na względnie stałych poziomach.
Pomimo odnotowanego zmniejszenia zapotrzebowania na surowce ze strony rynku, w roku 2023 r. Spółce udało się utrzymać rentowność segmentu dystrybucji w szacunkowym przedziale 11% - 13%.
Spółka jest obecnie skoncentrowana na obsłudze klientów przetwarzających surowce techniczne, wśród których oznaki spowolnienia są mniej odczuwalne. Działanie takie pozwoli wygenerować wyższe marże na sprzedaży, przy zaangażowaniu relatywnie mniejszego strumienia pieniądza.
Zarząd Spółki podkreśla, że wielkości przychodów Emitenta z działalności dystrybucyjnej są silnie skorelowane z fluktuacjami cen w segmencie surowców ropopochodnych, a także z aktualną sytuacją w sektorach, w których działalności prowadzą odbiorcy Emitenta.
Segment działalności produkcyjnej
W segmencie produkcji, w roku 2023 r., Spółka odnotowała przychody na poziomie ponad 442 mln PLN, co stanowiło niewielki wzrost o 1% w stosunku do roku 2022.
W omawianym okresie, zapotrzebowanie ilościowe na opakowania wytwarzane przez KGL utrzymało się na stabilnie wysokich poziomach, co świadczy o silnej pozycji Spółki jako producenta opakowań dla przemysłowych odbiorców branży spożywczej. Należy również podkreślić, że Spółka staje się istotnym dostawcą folii dla rynku spożywczego. W 2023 r. wzrost ilości sprzedanej folii sięgnął kilkudziesięciu procent.
Optymalizacja wszystkich procesów umożliwiła ograniczenie kosztów na wydziałach produkcyjnych, co w konsekwencji doprowadziło do poprawy rentowności sprzedaży i powrotu do wysokości marży generowanych w okresach historycznych (szacunkowa marża segmentu produkcji w 2023 r. kształtuje się w przedziale 18% - 20%).
Rozwój segmentu produkcji – celem strategicznym
Spółki Spółka posiada rozwiniętą infrastrukturę techniczną, w skład której wchodzą przede wszystkim nowoczesne linie produkcyjne (linie do termoformowania i ekstruzji folii) oraz różnego rodzaju urządzenia i systemy wspomagające produkcję.
Ponadto, Spółka posiada kompetencje i zdolności wytwórcze w zakresie projektowania i budowy form dla maszyn termoformujących oraz wtryskarek. Dzięki temu, Emitent jest w pełni niezależny w zakresie wytwarzania większości niezbędnych form do termoformowania, będących narzędziem w procesie produkcji opakowań.
Kluczowym czynnikiem przewagi technologicznej spółki KGL jest posiadany przez nią know-how w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii i innowacji w produkcji opakowań.
Zdaniem Zarządu, rynek jest w dalszym ciągu rosnący i perspektywiczny w horyzoncie najbliższych lat, jednakże muszą ustąpić czynniki determinujące obecne zachowania konsumentów. Aspekty środowiskowe, które zdaniem Zarządu są zarówno pewnym ryzykiem jak również mogą być szansą dla Spółki, zwłaszcza w niektórych obszarach branży spożywczej (zawartych zwłaszcza w dyrektywie SUP), umożliwią Spółce zaprezentowanie nowych rozwiązań produktowych.
Spółka, w ramach prowadzonych działań R&D, dokłada wszelkich starań, aby sprostać większości oczekiwań klientów (oraz regulatorów rynku) w zakresie zdolności produktów do pełnego recyklingu, maksymalizacji użycia recyklatów czy też tam, gdzie to możliwe, redukcji ich wagi (ograniczenia plastiku).
Zarząd animuje szereg działań optymalizacyjnych w Spółce, zwłaszcza w obszarze procesów produkcyjnych. W minionym roku wdrożone zostały elementy systemu zarządzania LEAN MANAGEMENT, co z równolegle prowadzonymi szkoleniami wśród załogi w zakresie pogłębiania i lepszego wykorzystywania wiedzy z filozofii LEAN, pozwoli Spółce uzyskiwać wymierne korzyści. W ramach realizacji założeń przyjętej Strategii Rozwoju na lata 2021-2025, Spółka rozszerzyła swoją ofertę produktową o regranulaty tworzyw sztucznych. Jest to nowy element biznesu KGL, którego celem jest poszerzenie oferty produktowej Spółki.
Zarząd na bieżąco analizuje również faktyczny i potencjalny wpływ sytuacji polityczno-gospodarczej w Ukrainie, której rynek przy pozytywnej realizacji scenariuszy zdarzeń, może być dla KGL atrakcyjny rozwojowo w przyszłości.