Wszystkie osoby fizyczne, które w sposób legalny pracowały za granicą, mają prawo do ubiegania się o otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Liczba formalności, które są niezbędne do spełnienia, jest stosunkowo mała, zaś czas oczekiwania na przelew środków po przekazaniu wszystkich dokumentów wynosi najczęściej zaledwie 14 dni. W poniższym artykule przedstawiamy szereg cennych porad i wskazówek na temat tego, jak uzyskać zwrot podatku z pracy za granicą. Zapraszamy do lektury.
Kto może wnioskować o otrzymanie zwrotu podatku z pracy za granicą? Wyjaśniamy!
Komu należy się zwrot podatku z Holandii bądź innego kraju? Prawo do otrzymania zwrotu danin podatkowych mają wszystkie osoby, które były w sposób legalny zatrudnione na terenie danego kraju. Oznacza to, że wymogiem jest, by taka osoba miała podpisaną umowę z pracodawcą, a on sam uiszczał należne zaliczki na podatek dochodowy do tamtejszego urzędu skarbowego.
W najlepszej sytuacji jeśli chodzi o wysokość zwrotu z nadpłaconego podatku są osoby, które pracowały w danym kraju dorywczo przez stosunkowo krótki czas. Jest to związane z tym, iż w ich przypadku wypracowany dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, dlatego mają one prawo do otrzymania wszystkich zaliczek wpłaconych przez pracodawcę. Oczywiście, aby tak się stało, wcześniej trzeba dopełnić różnych formalności. Zdecydowanie najistotniejsze są dokumenty otrzymane od pracodawcy na koniec roku rozliczeniowego. Muszą tam znajdować się dokładne informacje na temat wysokości uzyskanych dochodów oraz kwot zaliczek odprowadzonych do urzędu skarbowego. Dokładny czas, w którym otrzymuje się te dokumenty, jest zróżnicowany i zależy od konkretnych regulacji obowiązujących w danym kraju.
Co jest potrzebne do otrzymania zwrotu podatku?
Aby otrzymać zwrot podatku z Niemiec, należy zgromadzić niezbędne dokumenty. W zależności od tego, w jakim kraju byliśmy zatrudnieni, liczba potrzebnych dokumentów może być różna. Generalna zasada jest taka, że muszą to być dokumenty stanowiące rozliczenia okresowe, za których wydanie odpowiadał pracodawca. Są tam wyszczególnione informacje o wysokości wynagrodzenia oraz zaliczek, które pobrano do urzędu skarbowego. Pracodawcy są też zobowiązani do wystawiania pracownikom kart podatkowych.
Dysponując odpowiednimi dokumentami należy złożyć wniosek na właściwym formularzu w odpowiednim urzędzie skarbowym we wskazanym czasie. Dla przykładu: w Niemczech czas na dopełnienie formalności jest do końca maja, zaś w Holandii aż do 1 lipca. Dodatkowym udogodnieniem jest też fakt, iż w niektórych krajach można ubiegać się o zwrot podatku nie tylko za rok ubiegły, ale nawet do pięciu lat wstecz.
Jak obliczyć należny zwrot podatku?
Samodzielne obliczenie wysokości zwrotu należnego podatku z zagranicy może być kłopotliwe - zwłaszcza, jeśli jesteśmy kompletnymi laikami w tym temacie. Na szczęście, obecnie można skorzystać z wyjątkowo wygodnych i intuicyjnych narzędzi, takich jak kalkulator zwrotu podatku z Niemiec - dzięki temu narzędziu można obliczyć wysokość należnego zwrotu w dosłownie kilkanaście sekund. Wystarczy wpisać wszystkie potrzebne dane i gotowe!