Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Rynek magazynowy i największe magazyny w Polsce

materiał partnera

Udostępnij

Łączna powierzchnia magazynowo-przemysłowa w Polsce wynosi już ponad 31 milionów metrów kwadratowych. Przedstawiamy w skrócie trzy najważniejsze regiony krajowego rynku. Wskazujemy też, jakie są największe centra logistyczne w Polsce i ile powierzchni oferują najemcom.

Podstawowe informacje o rynku magazynowym w Polsce

Jak wynika z raportu „Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce I-III kw. 2023 r.”, opublikowanego przez firmę doradczą Newmark Polska, łączna powierzchnia magazynowa w Polsce wzrosła w tym okresie o 13,3% w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku i wynosi już prawie 31,1 mln mkw. Powierzchnia nowych inwestycji magazynowych dostarczonych na rynek w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. to z kolei 3,1 mln mkw., a tych w budowie na koniec III kwartału 2023 roku – to prawie 2,5 mln mkw.

Prawie 89% powstającej obecnie powierzchni magazynowej przypada na 6 głównych rynków magazynowych w Polsce (Warszawa i okolice, Górny Śląsk, Polska Centralna, Dolny Śląsk, Wielkopolska i województwo pomorskie). Natomiast 3 główne regiony, na których koncentrujemy się w dalszej części artykułu (Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna), skupiają prawie 49% powierzchni magazynowej w budowie. Zanim scharakteryzujemy każdy z nich, warto jednak wspomnieć, jakie są największe magazyny w Polsce i gdzie się znajdują.

 

Największe centra logistyczne w Polsce

Według danych na koniec III kwartału 2023 roku w naszym kraju było 14 kompleksów, których powierzchnia przekraczała 200 tys. mkw. (każdy). Korzystają z nich przede wszystkim firmy kurierskie i z sektora e-commerce. 7 największych istniejących parków magazynowych w Polsce to:

 

  1. Central European Logistics Hub w Łodzi (630 000 mkw. w skład parku wchodzą nie tylko magazyny multilet, ale również obiekty BTS).
  2. P3 Błonie (315 700 mkw. w 15 istniejących obiektach).
  3. SEGRO Logistics Park Stryków (prawie 302 000 mkw. w 9 istniejących obiektach z dalszym potencjałem rozbudowy do prawie 400 000 mkw.).
  4. MLP Pruszków II (301 600 mkw. w istniejących obiektach, z potencjałem rozbudowy do nawet 420 000 mkw.).
  5. Panattoni Park Sosnowiec I (ponad 290 000 mkw. istniejącej powierzchni magazynowej w 9 obiektach magazynowych).
  6. P3 Piotrków (269 900 mkw. w siedmiu istniejących magazynach, docelowa zakładana powierzchnia magazynowa to ponad 469 000 mkw.).
  7. Prologis Park Chorzów (251 000 mkw. w pięciu istniejących magazynach).

 

Warszawa i województwo mazowieckie – największe skupisko magazynów w Polsce

Województwo mazowieckie, a w szczególności Warszawa i jej okolice, to największy rynek dla centrów logistycznych w Polsce. Co więcej, ciągle rozwija się bardzo dynamicznie. Region jest też na pierwszym miejscu pod względem powierzchni nowych inwestycji magazynowych oddanych do użytku w I-III kw. 2023 roku (575 000 mkw.) oraz powierzchni hal w budowie na koniec tego okresu (528 250 mkw.). Warszawa i okolice przyciągają najemców między innymi:

 

  • Bliskością dużego i atrakcyjnego rynku zbytu;
  • Dużym, prężnie rozwijającym się rynkiem pracy z liczną, wykwalifikowaną siłą roboczą;
  • Centralnym położeniem z bardzo dobrą infrastrukturą transportową (lotniczą, kolejową i drogową);
  • Zróżnicowaną ofertą inwestycji magazynowych (od SBU z modułami od 500 mkw. po największe hale w Polsce dla pojedynczych inwestorów – jednostki o powierzchni powyżej 10 000 mkw.).

 

Warszawa Strefa I to lokalizacje w granicach miasta, gdzie bazowe czynsze są najwyższe i wynoszą 4,80-9,00 euro za mkw. miesięcznie. Magazyny w tej strefie zlokalizowane są głównie na Okęciu, Targówku czy Żeraniu. Z kolei strefa Warszawa II to miejscowości otaczające miasto, z czynszami na poziomie 3,50-5,20 euro. Popularne lokalizacje to między innymi Konotopa, Błonie i Piaseczno oraz takie miejscowości położone w kierunku południowym i zachodnim, jak Janki, Ożarów Mazowiecki, czy Pruszków.

 

Górny Śląsk – drugi pod względem wielkości rynek magazynowy w Polsce

Hale i magazyny na Górnym Śląsku cieszą się dużym zainteresowaniem najemców, zwłaszcza z sektora automotive (np. koncern Stellantis) i produkcyjnego oraz e-commerce. W I-III kw. 2023 roku powierzchnia magazynowo-przemysłowa w regionie powiększyła się o ponad 470 tys. mkw., sięgając łącznie aż 5,3 miliona mkw.

Górny Śląsk wyróżnia się strategiczną lokalizacją blisko Niemiec i Czech oraz dobrą komunikacją (m.in. lotnisko Katowice-Pyrzowice, autostrady A1 i A4 oraz drogi szybkiego ruchu i połączenia wewnątrz konurbacji górnośląskiej). Firmy przyciąga też rozwój Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Koszt bazowy wynajmu magazynu na Górnym Śląsku to od 3,70 do 5,95 euro za mkw.

Najwięcej ofert na magazyny do wynajęcia na Górnym Śląsku można obecnie znaleźć w takich miastach, jak Gliwice, Sosnowiec, Tychy, Czeladź, Zabrze. Dzięki serwisowi polskamagazyny.pl oraz profesjonalnemu wsparciu firmy Newmark Polska w procesie wynajmu powierzchni magazynowej łatwo jednak znaleźć odpowiednie miejsce dla firmy w różnych regionach kraju.

 

Łódź i Polska Centralna – trzecie największe skupisko centrów logistycznych w Polsce

Polska Centralna, a zwłaszcza Łódź i okolice przyciągają głównie operatorów logistycznych i dystrybucyjnych. Z racji na centralne położenie, w tym skrzyżowania autostrad A1 i A2 oraz drogi ekspresowej S8, region ten jest kluczowym punktem przeładunkowym w dystrybucji towarów w kraju i za granicę. Dynamicznie się też rozwija, bo pod względem powierzchni w budowie (363 tys. mkw. na koniec III kwartału 2023 roku), ustępuje tylko Warszawie i Dolnemu Śląskowi.

Łącznie najwięcej inwestycji magazynowych jest w samej Łodzi, z czego większość położona jest na Widzewie i Górnej. Czynsze bazowe to 3,80-4,60 euro/mkw. miesięcznie. Drugą najważniejszą lokalizacją w regionie jest Stryków (3,80-4,10 euro/mkw.), a trzecią Piotrków Trybunalski (ceny wynoszą tam 3,70-4,00 euro/mkw.).

 

Artykuł Sponsorowany

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus