Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: UNIQA TFI (IV kwartał 2023)

Udostępnij

W czwartym kwartale zarządzający z UNIQA TFI wybrali się na zakupy. I to nie byle jakie, bo ich skala przewyższała prawdopodobnie osiągnięcia z dotychczasowego rekordowego IV kwartału 2022. Przynajmniej biorąc pod uwagę ostatnie kilka lat, od kiedy wnikliwiej monitorujemy te dane. Środki wydane na zakupy to jedno, ale uwagę przyciąga też skala zmian, która dotyczyła w sumie 84 pozycji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że portfel spółek notowanych na GPW składał się na koniec poprzedniego kwartału z … 85 pozycji. Jednak nie każda z nich była modyfikowana, bo w tym portfelu zagościło aż 14 nowości. Tym samym został wyrównany rekord z czerwca 2021, choć wtedy ów portfel był bardziej liczny.

Ciekawe jest w tym również to, że zachowanie flagowego funduszu UNIQA Akcji nie przypomina pola bitwy o alfę, która miałaby wyróżnić jego wyniki na tle głównego giełdowego indeksu. Można wręcz odnieść wrażenie, nie poparte żadną głęboką analizą, że idea przyświecająca zarządzającym to jak najwierniejsze odwzorowanie wyników kluczowego indeksu (WIG na szaro, prawie go nie widać): 

UNIQA Akcji na tle WIG

Niezależnie od intencji efekt jest jaki jest. Warto przy tym podkreślić, że wynik funduszu jest obciążony kosztami których w indeksie nie ma, więc na czystym portfelu (bez kosztów) jakaś alfa stabilnie się pojawia. Gdzie szukano jej w IV kwartale?

Idąc od strony skali zakupów wyłaniają się 3 grupy spółek. Pierwsza, gdzie poczynione zakupy były wartościowo największe, dotyczy w zasadzie 10 największych pozycji w portfelu. Tu popłynęło według naszych szacunków między 10-20 mln zł na spółkę.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus