Era cyfrowa przynosi ciągłe zmiany w sposobach tworzenia, ale i postrzegania treści internetowych. Wielkim gamechangerem w tym segmencie rynku jest oczywiście sztuczna inteligencja, która na nowo definiuje branżę web designu. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, jak AI wpływa na proces projektowania i tworzenia witryn internetowych. Poradzimy też, jakie narzędzia wybrać, by nieco bardziej zautomatyzować swoją pracę!
Strona internetowa od AI: czy to ma sens?
Czy już dziś, pod koniec 2023 roku, stronę internetową przygotuje za Ciebie sztuczna inteligencja? Owszem! Dzięki zaawansowanym algorytmom AI potrafi analizować dane, dostosowywać się do preferencji użytkowników oraz generować dynamiczne treści.
Jeden z najbardziej obiecujących obszarów zastosowania AI w tworzeniu stron internetowych to personalizacja doświadczeń użytkownika. Tworzona w ten sposób witryna może być bardzo łatwo dostosowana do oczekiwań administratora, ale i odwiedzających!
Ponadto SI umożliwia automatyzację wielu procesów, takich jak wybrane obszary SEO, projektowanie layoutów czy zarządzania treścią, co znacząco przyspiesza proces tworzenia witryny. Sporo ciekawych informacji, dzięki którym dowiesz się, jak podejść do wykorzystania AI w tworzeniu stron internetowych znajdziesz tu: https://fintechportal.pl/jak-stworzyc-strone-internetowa-dzieki-ai/.
Jakie narzędzia będą pomocne w zautomatyzowanym tworzeniu stron?
Narzędzi przybywa praktycznie z dnia na dzień. Sporo z nich próbuje uwiarygodnić się domeną .ai, jednak nie jest to jedyny wyróżnik, na który warto zwracać uwagę. O wiele lepiej zapatrywać się na opinie społeczności. Wśród polecanych aplikacji często wymienia się:
- Wix ADI (Artificial Design Intelligence): To narzędzie od popularnego dostawcy usług tworzenia stron, Wix, które wykorzystuje algorytmy do zautomatyzowanego projektowania stron internetowych. Użytkownik odpowiada na kilka pytań dotyczących preferencji i celów strony, a ADI generuje spersonalizowany projekt.
- The Grid: to platforma, która wykorzystuje algorytmy AI do automatycznego dostosowywania układu strony, typografii i kolorystyki. Dzięki temu każda strona jest unikalna i dobrze dostosowana do potrzeb internautów.
- Bookmark: to narzędzie, które umożliwia tworzenie spersonalizowanych stron internetowych z gotowych elementów. To szczególnie przydatne dla małych firm i indywidualnych przedsiębiorców, którzy potrzebują szybkiej i prostej w obsłudze platformy, dzięki której będzie można zrealizować cały projekt bardzo szybko.
- Firedrop: To kolejne narzędzie wykorzystujące AI, które umożliwia tworzenie stron internetowych za pomocą konwersacyjnego interfejsu. Użytkownik komunikuje się z chatbotem, określając swoje preferencje, a ten generuje projekt strony, który oczywiście można później dodatkowo modyfikować.
- Zyro: platforma oferuje intuicyjny kreator stron internetowych wspomagany przez AI, który pomaga w optymalizacji układu strony i zawartości, uwzględniając najlepsze praktyki UX/UI. Zyro uchodzi za apkę, która jest pierwszym wyborem wśród nowicjuszy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuczną inteligencją oraz tworzeniem witryn WWW.
Każde z tych narzędzi ma swoje unikalne cechy i korzyści, a wybór właściwego zależy od indywidualnych potrzeb i celów użytkownika. Ich wspólnym mianownikiem jest zaś to, że wykorzystują AI do usprawnienia procesu projektowania, umożliwiając szybsze i bardziej efektywne tworzenie stron internetowych.
Nieco bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy potrzebują sprawdzić np. zgodność kodu HTML lub .PHP na stronie, a następnie chcą zaktualizować plik na serwerze FTP, mogą też skorzystać z ChatGPT. Narzędzie od OpenAI potrafi odpowiadać kodem, który później wystarczy tylko podmienić w edytorze i nadpisać na serwerze.