Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Lokata dla firm – po co ją założyć i kiedy liczyć na pierwsze zyski?

materiał partnera

Udostępnij

Każda firma, niezależnie od wielkości czy specyfiki działalności, dąży do zwiększenia swojego kapitału. Nawet, jeśli nie liczy na ponadprzeciętne zyski, szuka sposobów na zabezpieczenie swojego kapitału i stworzenie tzw. poduszki finansowej. Pozwala ona przetrwać trudniejsze momenty, jak zatory płatnicze czy zaległości w opłacaniu faktur przez kontrahentów. Jednym z odpowiednich narzędzi do tych celów, choć może nie najbardziej oczywistym dla przedsiębiorców, jest lokata bankowa dla firm. Przekonaj się, dlaczego warto ją założyć oraz kiedy można oczekiwać pierwszych zysków.

Czym jest lokata terminowa dla firm?

Lokata bankowa to rodzaj produktu finansowego, który polega na wpłaceniu określonej kwoty do banku na ściśle określony czas. W zamian za to bank gwarantuje z góry ustalony procent zwrotu. Lokaty dla firm działają na podobnych zasadach co lokaty dla osób fizycznych, ale są dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw.

Lokata dla firmy – czy to dobry pomysł?

Pieniądze firmowe zazwyczaj są w obrocie, a przedsiębiorcy z pewną dozą sceptycyzmu podchodzą do ich zamrażania na kontach czy oszczędzania. Czasem nawet nie chcą podejmować żadnego ryzyka związanego z inwestowaniem i unikają tematów, które są dla nich niekomfortowe, obce.

Tymczasem, jak się okazuje, oprócz inwestowania warto też tworzyć zaplecze finansowe, które pozwoli przetrwać kryzys, a przy okazji zarobić. Przy czym lokata terminowa wydaje się do tego celu doskonała, bo nie generuje żadnego ryzyka i daje sporą kontrolę nad pieniędzmi firmy.

Dlaczego warto założyć lokatę dla firmy?

Zastanawiasz się nad posiadaniem depozytów w banku? Jeśli interesuje Cię lokata terminowa, poznaj najważniejsze argumenty przemawiające za jej założeniem:

  • bezpieczeństwo – jednym z głównych powodów, dla których przedsiębiorcy decydują się na lokaty, jest bezpieczeństwo. Środki ulokowane na lokacie są zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który zapewnia wypłatę oszczędności do równowartości w złotych 100 000 euro,
  • przewidywalny zysk – lokata oferuje stały, gwarantowany procent zwrotu, który znasz już na samym początku. Pozwala to planować budżet i tworzyć prognozy finansowe większą pewnością i dokładnością,
  • elastyczność – jest wiele rodzajów lokat dostępnych na rynku, od krótkoterminowych po długoterminowe. W zależności od banku może to być od 1 do nawet 36 miesięcy jak w Credit Agricole Bank Polska, dzięki czemu dopasujesz okres trwania lokaty do własnych potrzeb i możliwości,
  • automatyzacja – zarówno założenie, jak i prowadzenie lokaty terminowej jest bardzo proste i mało wymagające. Zautomatyzowane jest odnowienie lokaty na kolejny okres. Dzięki możliwości zarządzania produktem online (przez aplikację lub internetowe konto klienta), zyskujesz stały dostęp do produktu i bieżący podgląd swoich finansów,
  • wybór walut – jeśli rozliczasz się w walutach obcych, lokatę też możesz założyć w GBP, EUR czy USD. Pozwoli Ci to uniknąć przewalutowań i cieszyć się wygodą transakcji bez kosztów przewalutowań.

Oprócz powyższych, lokata daje Ci poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Jest produktem o przejrzystych zasadach, dlatego nawet nienastawione na inwestowanie firmy, zrozumieją mechanizm jej działania i już po pewnym czasie odnotują zyski. W zależności od ulokowanej kwoty mogą one sięgnąć nawet kilkuset złotych!

Kiedy liczyć na pierwsze zyski?

Dużym argumentem przy wybieraniu oferty lokaty są przewidywane zyski. Pozostaje tylko pytanie, ile trzeba czekać na wypłatę wypracowanych odsetek? Zależy to od kilku czynników:

  1. Czas trwania lokaty – lokaty krótkoterminowe mogą przynieść zysk w ciągu kilku dni, tygodni czy miesięcy, podczas gdy te długoterminowe – dopiero po kilku latach.
  2. Oprocentowanie – wyższe oprocentowanie przekłada się na szybsze i większe zyski. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne w zależności od rodzaju lokaty.
  3. Kapitalizacja odsetek – niektóre lokaty oferują kapitalizację odsetek (czyli powiększanie kapitału o nagromadzone odsetki), co może przyspieszyć zysk z lokaty.

Termin wypłaty odsetek z lokaty oraz ich wysokość (pomniejszoną o wartość podatku dochodowego) możesz oszacować na samym początku, korzystając np. z ogólnodostępnych kalkulatorów. Odpowiedzi na interesujące Cię pytania udzieli także dedykowany opiekun. Warto również śledzić lokatę w systemie bankowości internetowej, aby mieć bieżącą kontrolę nad finansami i zyskiem.

Zarządzanie lokatą firmową – to trzeba wiedzieć

Choć lokaty są uważane za bezpieczne, istnieją pewne niuanse, na które przedsiębiorcy powinni uważać. Warto zwrócić uwagę na ewentualne opłaty czy prowizje za wcześniejsze zerwanie umowy – znajdziesz je w tabeli opłat, która jest integralną częścią umowy. Zazwyczaj nie ma przeszkód, aby wypłacić środki zgromadzone na lokacie przed datą jej zapadalności, jednak zazwyczaj wiąże się to z utratą zgromadzonych odsetek.

Lokata dla firm to bezpieczny, prosty sposób gromadzenia nadwyżek finansowych i budowania zaplecza dającego stabilizację i bezpieczeństwo.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus