Postęp technologiczny sprawił, że coraz więcej firm przenosi swoją działalność do Internetu. Jest to bardzo duże wyzwanie, które wymaga stworzenia witryny internetowej, która będzie atrakcyjna w oczach algorytmów wyszukiwarek. Aby właśnie tak było, konieczne jest skorzystanie z usługi pozycjonowania stron. Co dokładnie się na nią składa? O tym przeczytasz poniżej.
Czym jest pozycjonowanie?
Zacznijmy jednak od definicji. Najogólniej można powiedzieć, że pozycjonowanie stron internetowych jest zbiorem działań, których celem jest wpłynięcie na widoczność witryny w wyszukiwarkach. W najlepszym scenariuszu idealnie wypozycjonowana strona powinna wyświetlać się na pierwszej stronie wyszukiwarki, tuż pod linkami sponsorowanymi.
Należy jednak dodać, że pozycjonowanie dotyczy tylko wyników naturalnych (organicznych), czyli takich, które podlegają mechanizmowi indeksującemu wyszukiwarki. Nie dotyczy ono natomiast płatnych kampanii reklamowych.
Efektem pozycjonowania powinno być wyświetlanie się jak najwyżej w wyszukiwarce w odpowiedzi na konkretne słowa kluczowe. Dzięki temu zabiegowi strona będzie łatwiejsza do odnalezienia przez potencjalnych klientów, co przełoży się na większą liczbę odwiedzin. Jak dokładnie wygląda proces pozycjonowania?
Strategia SEO – pierwszy krok w procesie pozycjonowania
Pozycjonowanie strony to proces wieloetapowy. Pierwszym zadaniem jest zaplanowanie strategii SEO. Jest to coś, co możemy określić kompleksowym i długofalowym planem, który ma na celu zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Głównym zadaniem w jej przypadku jest opracowanie witryny w ten sposób, aby pojawiała się w wyszukiwarce na jak największą liczbę fraz, które mogą być użyte przez klientów.
Strategia opracowywana jest, bazując na analizie słów kluczowych oraz analizie konkurencji. Takie działania pozwalają na stworzenie dokumentu przedstawiającego budowę strony, która będzie wyświetlać się w wynikach wyszukiwania w odpowiedzi na konkretne zapytania. Oprócz tego strategia SEO obejmuje również wskazówki dotyczące optymalizacji danej strony, a także wyodrębnione frazy kluczowe.
Podsumowując, można więc powiedzieć, że strategia SEO jest planem na to, w jaki sposób zbudować stronę, a następnie ją rozwijać, aby potencjalni klienci wpisujący konkretne słowa kluczowe w wyszukiwarkę mogli ją odnaleźć. Na strategię składają się takie elementy jak m.in. praca nad strukturą strony i optymalizacja podstron, rozbudowa treści na witrynie na podstawie słów kluczowych, a także zdobywanie linków z zewnętrznych źródeł.
On-site SEO oraz technical SEO – o co w tym chodzi?
Jeśli chodzi o optymalizację stron, bardzo często przewijają się pojęcia on-site SEO i technical SEO. Co dokładnie oznaczają? Pod pierwszym z nich kryją się wszelkie działania na stronie internetowej. Polegają one głównie na dopasowaniu jej elementów do wymagań wyszukiwarek. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zadbać o nie już na etapie projektowania witryny. Na optymalizację on-site wpływają takie czynniki jak m.in. struktura strony, treści, a także HTML.
Nieco innym typem działań jest tzw. technical SEO. Ich celem jest maksymalne ułatwienie robotom indeksującym proces analizy strony oraz dodanie jej zawartości do bazy danych. Technical SEO obejmuje bardzo wiele różnych działań, takich jak np. optymalizacja mapy witryny, poprawa szybkości wczytywania strony czy usunięcie błędów. Przeprowadzenie tego procesu jest konieczne, aby strona była wysoko pozycjonowana.
Link building – nieodłączny element pozycjonowania
Kolejnym pojęciem ściśle związanym z pozycjonowaniem jest link building, który po polsku możemy nazwać po prostu linkowaniem. Ogólnie mówiąc, jest to proces pozyskiwania linków z innych stron do własnej, polegający na zamieszczaniu na innych stronach hiperłączy, które przekierują użytkownika na naszą stronę firmową. W tym wątku możemy wyróżnić dwa rodzaje linków.
Pierwszy z nich to linki wewnętrzne, które są odnośnikami w obrębie naszej strony. To właśnie od ich stworzenia powinien rozpoczynać się proces budowy linków. Takie działania znacząco poprawią nawigację na stronie, pozwalając użytkownikom na swobodne przemieszczanie się w jej obrębie. Innym rodzajem są linki zewnętrzne. Dotyczą one hiperłączy działających poza witryną. Tego typu hiperłącze zamieszczane jest na innej stronie internetowej i przekierowuje użytkownika na naszą witrynę.
Content na stronie – jakie ma znaczenie w kontekście SEO?
Po wykonaniu wszystkich wyżej opisanych działań należy zająć się stworzeniem contentu na stronę. Trzeba wiedzieć, że ma on ogromny wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce. Co ważne, muszą być to wartościowe treści, takie jak m.in. opisy produktów, opisy kategorii, jak również treści blogowe. Można wymienić wiele powodów, dla których treść strony odgrywa tak istotną rolę w procesie pozycjonowania.
Przede wszystkim zapełnianie strony contentem to znakomita okazja do zamieszczenia na witrynie słów kluczowych. Oprócz tego treść informuje algorytmy o tematyce strony i tym samym zwiększa jej atrakcyjność. To jednak nie wszystko. Wartościowe treści przekładają się także na pozyskiwanie linków zwrotnych oraz przyciągają nowych użytkowników.
Jak więc widać, pozycjonowanie stron internetowych to wieloetapowy proces, który wymaga wdrożenia różnego rodzaju działań. Jeżeli jednak zrobi się to w sposób profesjonalny, nasza strona będzie wyświetlać się wysoko w wynikach wyszukiwania, co przełoży się na pozyskanie potencjalnych klientów zainteresowanych usługą.