Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Kiedy oszczędzanie w obcej walucie ma sens?

materiał partnera

Udostępnij

Wiele mówi się o zaletach dywersyfikacji swojego portfela w celu zabezpieczenia pieniędzy przed inflacją. Takie działanie polega na trzymaniu zasobów finansowych w różnych formach – także w obcej walucie. Czy rzeczywiście jest to opłacalne i jaki produkt bankowy wybrać, by na tym zyskać?

Czy warto oszczędzać w obcej walucie?

Gromadzenie kapitału w obcej walucie przede wszystkim daje możliwość uniezależnienia się od sytuacji gospodarczej w kraju. Polacy chętnie decydują się na oszczędzanie w innej walucie niż złotówka, ponieważ chcą zabezpieczyć swoje środki przed inflacją (a ta w naszym kraju nadal jest bardzo wysoka).

Jak oszczędzać w taki sposób? Jedną z opcji może być lokata walutowa*. Jest to produkt finansowy, który polega na zdeponowaniu w banku określonej kwoty. Po upływie terminu wskazanego w umowie (na przykład kilku miesięcy lub roku), kapitał powiększony o wypracowane odsetki można wypłacić.

Lokata walutowa działa tak samo jak standardowa, z tym że pieniędzy nie oszczędza się w złotówkach.

W jakiej walucie oszczędzanie się opłaca?

Jeśli planujesz założenie lokaty walutowej, z pewnością interesuje cię, w jakiej walucie najbardziej opłaca się to robić. Eksperci są zgodni, że najlepszym wyborem zawsze są pieniądze „starych gospodarek”, czyli dolar amerykański, euro, czy funt brytyjski. To waluty, których kursy są stosunkowo stabilne.

Lokata walutowa – czy to dobry pomysł?

Lokata walutowa jest depozytem bankowym, który można założyć w walucie obcej. O tym, które z nich są dostępne dla klientów, decyduje bank. Najczęściej jednak można spotkać:

  • lokaty w euro,
  • lokaty w dolarach amerykańskich,
  • lokaty we frankach szwajcarskich,
  • lokaty w funtach brytyjskich.

Kiedy założenie lokaty walutowej ma sens? Warto ją założyć wtedy, gdy pracujesz za granicą i osiągasz wpływy w walucie innej niż polski złoty. W tym wypadku depozyt nie jest obarczony ryzykiem wahań kursowych. W przeciwnym razie po zakończeniu trwania lokaty walutowej kapitał może zostać przeliczony na złotówki według kursu na wskazany dzień. Może się więc okazać, że uzyskasz mniej, niż wpłaciłeś.

Oprocentowanie lokat walutowych

Oprocentowanie lokaty walutowej jest zwykle nieco niższe niż w przypadku tej prowadzonej w polskiej walucie. Aktualne oferty banków przewidują poziom oprocentowania od 0,01% do 0,5%. Oczywiście warto wybierać te propozycje, które zapewniają najwyższą kwotę odsetek.

Aby samodzielnie oszacować zysk z lokaty walutowej, możesz użyć wzoru:

kwota depozytu x ilość dni utrzymywania lokaty x oprocentowanie w skali roku/365 dni

Uzyskany wynik będzie przybliżony, ale pozwoli ci określić, czy oszczędzanie na lokacie walutowej się opłaca.

Czy lokata w euro lub dolarach jest bezpieczna?

Zastanawiasz się, czy twoje pieniądze na lokacie walutowej są bezpieczne? Pamiętaj, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni twoje środki pieniężne (wraz z odsetkami) zgromadzone w każdym banku do równowartości 100 tys. euro. Dotyczy to także lokat walutowych.

To oznacza, że nie istnieje ryzyko, że zdeponowane zasoby „przepadną”, zostaną skradzione lub przejmie je bank. Nawet gdyby popadł on w trudności finansowe, to i tak otrzymasz swój kapitał z powrotem. Zapewniają ci to przepisy, które dbają o twoje bezpieczeństwo, jako konsumenta.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Artykuł Sponsorowany 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus