Szukasz firmy udostępniającej faktoring cichy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.
Faktoring cichy jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy pragną skorzystać z zewnętrznego finansowania i jednocześnie nie chcą informować o tym fakcie swoich kontrahentów. Obecnie tę usługę oferuje zaledwie kilku faktorów, tak więc w praktyce wybór jest niewielki. Mimo wszystko zanim wybierzesz konkretną propozycję, dokładnie przeanalizuj jej parametry i dopiero wtedy podejmij ostateczną decyzję.
Zanim jednak skorzystasz z faktoringu cichego, zastanów się, czy ta forma usługi faktoringowej nie narazi Cię na zbyt duże koszty. Faktoring cichy jest bowiem znacznie droższy od faktoringu jawnego, wiąże się również z ustanowieniem różnych zabezpieczeń (zarówno osobistych, jak i rzeczowych), które mają zminimalizować ryzyko ponoszone przez faktora.
Pamiętaj również, że w faktoringu cichym to wystawca faktury jest dłużnikiem faktoringowym. Jeśli więc Twój kontrahent nie spłaci należności w ustalonym terminie, będziesz musiał zwrócić zaliczkę powiększoną o wysoką prowizję dla firmy faktoringowej, a następnie samodzielnie odzyskać dług od nierzetelnego płatnika. Dlatego nigdy nie obejmuj faktoringiem cichym kontrahentów, którzy często spóźniają się z płatnościami. Do wykupu faktur zgłoś wyłącznie firmy, które według Ciebie znajdują się w dobrej sytuacji finansowej i terminowo regulują swoje należności.
Dokładnie przeanalizuj umowę
Zadbaj również o to, aby umowa z firmą faktoringową była symetryczna, czyli w jednakowy sposób zabezpieczała interesy Twoje i faktora. Dlatego dokładnie przestudiuj wszystkie jej zapisy oraz sprawdź, czy są one dla Ciebie korzystne. Szczególną uwagę zwróć na następujące kwestie:
- jakie konsekwencje grożą Ci za opóźnienie w spłacie?
- jakie zabezpieczenia transakcji stosuje faktor?
- w jaki sposób naliczane są odsetki i prowizja faktora?
- czy firma faktoringowa udostępnia tzw. okres tolerowanego opóźnienia (czyli okres, w którym będziesz mógł wyegzekwować od kontrahenta zaległą płatność bez konieczności natychmiastowego zwrotu zaliczki)?
- czy w trakcie trwania umowy będziesz mógł dodawać nowych odbiorców oraz zmieniać limit finansowania? Czy obie te usługi wiążą się z dodatkowymi kosztami?
- jak długo po zgłoszeniu faktury będziesz musiał czekać na wypłatę środków?
Skorzystaj z rankingu i znajdź najlepszy faktoring cichy
W rankingu firm oferujących faktoring cichy w serwisie https://moneteo.com/ uwzględniono najważniejsze parametry, które powinieneś przeanalizować przed podpisaniem umowy. Przygotowane tam zestawienie ułatwi Ci wybór najlepszej oferty.