Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BM Banku Millennium: Mostostal Zabrze – notka z konferencji z zarządem

Udostępnij

MSZ (MOSTALZAB) opublikował 7 września sprawozdanie finansowe za 1H23, a nasze omówienie wyników przedstawiliśmy tego samego dnia. Tytułem przypomnienia: przychody Grupy Mostostal Zabrze wzrosły w 2Q23 o 47,1% r/r, EBIT wzrósł o 65%, a zysk netto był 3,1 razy wyższy niż rok wcześniej. Oceniliśmy je jako bardzo dobre i zwracaliśmy uwagę, że kolejny raz potwierdzona została skuteczność wdrożenia strategii unikania ryzyka związanego ze zmianami surowców i walut.

Przedstawiamy najistotniejsze, naszym zdaniem, informacje z dzisiejszej konferencji:

  • Back-log w sierpniu wynosił 688,9 mln PLN, co jest wielkością mniejszą o 41,2% od posiadanej rok temu. Jest to pochodna zbliżania się do końca realizacji dwóch dużych kontraktów, wielokrotnie omawianych, a mianowicie na budowę spalarni śmieci dla POSCO Engineering & Construction oraz dla BASF Schwarzheide na prefabrykację i montaż instalacji chemicznej, a także zakończenia modernizacji wielkiego pieca nr 2 w ArcelorMittal (część prac była kontraktowana jeszcze przed rokiem).
  • Zarząd wyraża przekonanie, że w najbliższym czasie portfel zamówień zostanie uzupełniony, choć nie należy się spodziewać, że do poziomu ubiegłorocznego, przynajmniej w najbliższych miesiącach.
  • Deklarowane odbudowanie portfela zamówień motywuje ilością i wartością złożonych ofert, ale też ich specyfiką. Spółka koncentruje się na pracach specjalistycznych i głównie dla podmiotów prywatnych, gdzie konkurencja jest niższa, a bariera wejścia wyższa niż w robotach ogólnobudowlanych. W tego rodzaju kontraktach, w przeciwieństwie do publicznych, cena nie zawsze jest decydująca. Spółka koncentruje się na współpracy ze sprawdzonymi partnerami, którzy mają w planach kolejne duże projekty. Odnosi się to zwłaszcza do wspomnianych powyżej kontrahentów.
  • Nasilenie konkurencji dotyczy głównie segmentu publicznego – krajowego, który stanowi niewielką część działalności Mostostalu Zabrze.
  • Budowa spalarni dla POSCO powinna być rozliczna w 2Q24. Spółka w ostatnich kwartałach deklarowała konserwatywne księgowanie jego rentowności, więc w przypadku niewystąpienia negatywnych niespodzianek, zakładamy wyraźnie pozytywny wpływ na rezultaty finansowe 2024 roku.
  • Znaczna część wpływu na wynik finansowy rozliczenia kontraktów związanych z remontem dla ArcelorMittal i budowy fabryki dla BASF przesunęła się na 3Q23, co zapowiada dobre wyniki tego okresu.
  • Kupiona w czerwcu spółka A-Grotex pozwala na poszerzenie działalności o usługi utrzymania ruchu, serwisu ciepłowni i zakładów przemysłowych. Spółka wśród klientów posiada jednego z dużych graczy na rynku gospodarowania odpadami, który ma już pozyskane pozwolenie na budowę spalarni śmieci, co MZ postrzega jako szansę dla siebie.
  • Segment Konstrukcje maszynowe, którego głównymi klientami są Liebherr – Niemcy, Liebherr – Austria, Manitowoc i Alstom nie odczuwa żadnych oznak spowolnienia. Produkcja odbywa się na niemal pełnych mocach, a jedynym ograniczeniem są niedobory pracowników. W 2024r. segment będzie korzystał z niższych cen energii i gazu, ale zarząd uprzedza, że częściowo trzeba będzie się podzielić nadwyżkami z klientami.
  • Ryzykiem jakie się pojawiło dla spółki jest rządowa afera wizowa, która w negatywnym scenariuszu może doprowadzić do utrudnień w sprowadzaniu pracowników z Dalekiego Wschodu. Umiejętność pozyskiwania spawaczy w tamtych rejonach świata stała się w ostatnich latach przewagą konkurencyjną Mostostalu Zabrze.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus