Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Medicalgorithmics z listem intencyjnym z Grupą Diagnostyka w sprawie technologii VCAST

Udostępnij

MDG (MEDICALG), medtech wchodzący w skład indeksu sWIG80, podpisał list intencyjny z Grupą Diagnostyka – liderem rynku diagnostyki medycznej w Polsce – w sprawie wykorzystania technologii VCAST do badań choroby wieńcowej. Technologia VCAST jest oparta na sztucznej inteligencji i jest rozwijana przez Kardiolytics – spółkę zależną Medicalgorithmics.

List intencyjny między Medicalgorithmics i Grupą Diagnostyka zakłada, że obie firmy będą dążyły do rozpoczęcia współpracy komercyjnej i technologicznej. Medicalgorithmics uzyska też dostęp do danych, które posłużą do dalszego rozwoju technologii VCAST.

Wirtualny Test Obciążeniowy Serca (VCAST) to rozwijany przez Kardiolytics – spółkę zależną Medicalgorithmics – system medyczny, służący do nieinwazyjnej analizy stanu tętnic wieńcowych pod kątem ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Diagnoza przeprowadzana jest w oparciu o dane z tomografii komputerowej serca, które są następnie analizowane przez opracowany przez Kardiolytics system sztucznej inteligencji. Dzięki niemu lekarze otrzymują szybką informację o stanie tętnic wieńcowych pacjenta, bez konieczności sięgania po inwazyjny i uciążliwy zabieg koronarografii.

Choroba wieńcowa to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, które prowadzi do zawału serca. System VCAST ma potencjał, by zrewolucjonizować sposób, w jaki jest prowadzona jej diagnostyka. Dla pacjentów oznacza to szybsze rozpoczęcie leczenia, bez konieczności oczekiwania na przeprowadzany w szpitalu, głęboko inwazyjny i wielokrotnie bardziej kosztowny zabieg koronarografii. Dlatego cieszymy się, że tuż przed rozpoczęciem certyfikacji rozwiązania, nawiązaliśmy współpracę z renomowanym partnerem, który jest zainteresowany komercyjnym wykorzystaniem technologii VCAST. To pozytywnie wpłynie na proces certyfikacji technologii oraz dopuszczenia jej do stosowania w diagnostyce medycznej chorób serca na rynku unijnym i w USA” – mówi Przemysław Tadla, członek zarządu Medicalgorithmics ds. technologii.

Rozpoczęcie procesu certyfikacji systemu VCAST w Unii Europejskiej ma rozpocząć się w czwartym kwartale tego roku. Natomiast złożenie wniosku o dopuszczenie na rynek amerykański spółka planuje na pierwszy kwartał przyszłego roku. Uzyskanie zgód regulacyjnych jest niezbędne do komercyjnego wprowadzenie technologii na rynek, co ma się stać w 2024 roku. Zgodnie z ogłoszoną w czerwcu br. strategią rozwoju, system VCAST będzie drugą nogą biznesową spółki. Obecnie kardiologiczny medtech oferuje system do diagnozy arytmii serca w oparciu o dane EKG, wykorzystujący zaawansowaną algorytmikę i sztuczną inteligencję.

Kardiolytics, firma tworząca rozwiązania dla medycyny oparte na sztucznej inteligencji, dołączyła do grupy kapitałowej Medicalgorithmics w listopadzie 2022 roku. Był to element inwestycji Biofund Capital Management LLC w polski medtech.

„Nasze plany obejmują rozwijanie oferty usług z obszaru diagnostyki obrazowej, wykorzystując zaawansowane technologie oparte na Sztucznej Inteligencji. Naszym głównym celem jest skoncentrowanie się na nieinwazyjnych metodach diagnostycznych, które nie tylko będą wygodne dla pacjentów, ale także istotnie zwiększą wartość diagnostyczną w procesie leczenia. Jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi firmami z sektora technologii medycznych, które dysponują certyfikowanymi produktami medycznymi lub znajdują się na ostatnim etapie procesu certyfikacji, a także posiadają dokumentowane pozytywne wyniki badań klinicznych. Jednym z przykładów takiego produktu, który widzimy jako potencjalną rewolucję w diagnostyce chorób serca, jest Kardiolytics. Produkt ten może ułatwić dostęp do diagnozy chorób serca a tym samym poszerzyć wiedzę kliniczną zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów” – mówi Jakub Swadźba, Prezes Zarządu Diagnostyka SA.

Grupa Diagnostyka to jeden z liderów diagnostyki medycznej w Polsce. Działający od 1998 roku podmiot prowadzi obecnie sieć ponad 180 laboratoriów i około 1100 punktów pobrań na terenie całego kraju, a także 15 pracowni diagnostyki obrazowej. Z jego usług korzysta ponad 20 mln pacjentów, którzy wykonują ponad 130 mln badań rocznie.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus