Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Mostostal Zabrze przyjął strategię na lata 2023-2026. "Zamierzamy rozwijać nowe rynki, segmenty oraz klientów"

Udostępnij

MSZ (MOSTALZAB) opublikował strategię na lata 2023-2026. Spółka ocenia, że nie można przewidzieć, czy obecny kryzys energetyczny spowoduje przyspieszenie przechodzenia do źródeł odnawialnych czy wręcz przeciwnie, spowoduje zwiększenie inwestycji w wydobycie węgla i ropy naftowej. W związku z tym ma zamiar przygotowywać się na oba te scenariusze, czyli zarówno rozwój kompetencji w zakresie realizacji projektów wodorowych, farm PV oraz eksploatacji obiektów OZE, jak i utrzymanie kompetencji w zakresie górnictwa węgla oraz elementów wież wiertniczych, wielkich pieców oraz remontów energetyki konwencjonalnej.

Wśród głównych celów strategii spółka wymienia także rozwój w takich obszarach jak m.in.:

  • Rynek data centers.
  • Elektromobilność i budowa zakładów produkujących baterie do samochodów elektrycznych,
  • Fabryki recyklingu akumulatorów i baterii do samochodów elektrycznych,
  • Projekty wodorowe, w tym:
    • Projektowanie, prefabrykację i montaż urządzeń oraz budowa obiektów nie związanych bezpośrednio z wodorem, lecz towarzyszących instalacjom wodorowym,
    • Projektowanie detaliczne, prefabrykację i montaż mechaniczny urządzeń związanych z wodorem, ale nie wymagające specyficznych kompetencji w zakresie technologii wodorowych (rurociągi, wymienniki),
    • Spółka będzie obserwować także trendy dotyczące działalności wymagającej specyficznych kompetencji w zakresie technologii wodorowych, projektowania procesów chemicznych i elektrochemicznych, jak np. elektroliza.
  • Udział w budowie spalarni śmieci i instalacji RDF. "(...) nie planujemy rozwoju specyficznych kompetencji. Niemniej jednak chcemy zdyskontować nasze referencje uzyskane w projektach budowlano-montażowych jako podwykonawca przy wznoszeniu ponad 25 spalarni śmieci głównie w Europie Zachodniej i Skandynawii"
  • W MZ GPBP segment małej retencji oraz inwestycji dla obronności, a w MZE aparatury kontrolno -pomiarowej i automatyki.
 

Mostostal Zabrze planuje także utrzymywać posiadane kompetencje hutnicze oraz aspirować do roli zarówno projektanta, jak i doradcy klienta hutniczego w zakresie remontów jak i modernizacji.

"Hutnictwo obecnie jest niesłusznie klasyfikowane razem z górnictwem jako przykład „starej gospodarki”, która stopniowo będzie zanikać. Nic nie wskazuje na to, aby stal miała przestać być podstawowym materiałem naszej cywilizacji. Także elektryfikacja transportu, łącznie z koniecznością stworzenia rozproszonej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych będzie utrzymywać wysokie zapotrzebowanie na miedź. Również odzyskiwanie metali ze złomowanych baterii jest jakąś formą hutnictwa" - czytamy w strategii 

Istotnym elementem strategii jest również wzmocnienie pozycji finansowej. MSZ (MOSTALZAB) planuje dążyć do podpisywania kontraktów o pozytywnych przepływach pieniężnych, "co pozytywnie wpływa na cash flow", a takżrekomendować w kolejnych latach przeznaczenie części zysku na dywidendę lub skup akcji własnych.

"Inwestycje w Grupie Mostostal Zabrze nie miały dotąd charakteru rozwojowego w takim sensie, że miały prowadzić do rozwoju działalności, której Grupa Mostostal Zabrze nie prowadziła do tej pory. Inwestycje nakierowane były w przeważającej większości na zwiększenie lub utrzymanie dotychczasowej wydajności" - dodano

Obszarami preferowanych inwestycji w środki trwałe mają być:

  • Inwestycje w jakość, tj. ograniczenie liczby reklamacji i niezgodności wykrywanych wewnętrznie.
  • Automatyzacja i robotyzacja spawania, "brak wykwalifikowanych spawaczy jest wyjątkowo bolesny". Spółka nie wyklucza też ograniczonej wartościowo działalności rozwojowej, a nawet badawczo-rozwojowej.

Inwestycje mają objąć także obszary informatyzacji oraz cyberbezpieczeństwa. 

Całość strategii znajduje się w załączonym pliku.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus