Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Omówienie wyników za 2 kw. 2023 r. Grupy ZUE [BR Premium]

Udostępnij

Obecny sezon wynikowy w wielu przypadkach mocno zaskakuje, również w negatywny sposób. Duża ilość przedsiębiorstw z różnych branż od kilku kwartałów musi się mierzyć z rosnącymi cenami materiałów czy kosztami pracy, których nie są w stanie przerzucić w całości na klientów. Skutkuje to mocnymi spadkami marżowości, z których wielu inwestorów nie zdawało sobie wcześniej sprawy. Taka sytuacja spotkała też krakowskie ZUE.

W 2 kw. 2023 r. ZUE kontynuowało wzrostową tendencję sprzedaży. Krakowska spółka wygenerowała w minionym kwartale 292,4 mln zł przychodów ze sprzedaży (+33,2% r/r), co stanowi rekordową kwartalną wartość w historii tego przedsiębiorstwa. Zdecydowana większość sprzedaży została tradycyjnie wypracowana w segmencie działalności budowlanej. Przychody z głównego segmentu spółki odpowiadały za ponad 90% sprzedaży, a ich dwucyfrowy wzrost (+42,7% r/r) wynikał z intensyfikacji realizacji kontraktów (przychody są rozpoznawane proporcjonalnie do stopnia zaawansowania prac), rozpoczęcia działalności w Rumunii oraz konsolidacji wyników nowej spółki – Energopol.

 

ZUE przychody ze sprzedaży
Źródło: opracowanie własne na podstawie biznesradar.pl

W ramach segmentu działalności budowlanej, przedsiębiorstwo wyróżnia budowę infrastruktury miejskiej (torowiska tramwajowe, sieci trakcyjne, oświetlenie) oraz infrastruktury kolejowej (torowe układy kolejowe, trakcja kolejowa). Pod koniec 2022 r. ZUE nabyło prawie 94% udziałów w spółce Energopol, co otworzyło Grupie drzwi do działalności na rynku drogowym. Energopol trudni się przede wszystkim różnymi robotami drogowymi, ale również buduje obiekty mostowo-drogowe, konstrukcje żelbetowe oraz realizuje prace hydrotechniczne i wodno-kanalizacyjne. Energopol to podmiot z długą historią w naszym kraju, który zrealizował wiele skomplikowanych inwestycji infrastrukturalnych, a ostatnio znajdował się w procesie restrukturyzacji. Po włączeniu spółki w struktury Grupy, działania zarządu są nastawione na wsparcie spółki w stopniowej odbudowie jej pozycji na rynku. Póki co, tempo pozyskiwania nowych kontraktów jest imponujące. Startując z zerowego poziomu zakontraktowania na początku roku, na koniec czerwca Energopol posiadał trzy kontrakty o łącznej wartości około 65 mln zł netto.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX