Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: Pekao TFI (czerwiec 2023)

Udostępnij

Według naszych szacunków bilans transakcji zarządzających z Pekao TFI na warszawskiej giełdzie był w II kwartale wyraźnie ujemny. Zarówno jeśli chodzi o ujęcie wartościowe jak i liczbę spółek – zredukowanych pozycji naliczyliśmy 46, a powiększanych 18. Z portfela wypadły 4 spółki i pojawiła się w nim jedna nowość, a właściwie powrót bo chodzi o widywane od czasu do czasu akcje JSW. Wygląda to na spekulacyjne podejście, bo diametralne zmiany występują z kwartału na kwartał więc owo pojawienie się w portfelu nie musi o niczym przesądzać. Ciekawsze wydaje się być to, że w ponad połowie przypadków powiększania zaangażowania czyniono to ze sporym rozmachem.

Na początek wróćmy do przepływów. Czy przewaga podaży oznacza wycofywanie aktywów przez klientów? Dane sugerują coś innego – od początku roku bilans napływu środków jest dodatni i wyraźnie rośnie z miesiąca na miesiąc.

Napływ środków do funduszy Pekao TFI inwestujących na GPW

Jednak nie są to duże kwoty w zestawieniu z wartością portfela ulokowanego na GPW, który przekracza 1,3 mld zł (to z kolei kropla w morzy ogólnych aktywów, które wynoszą już ponad 22 mld zł). Do tego w II kwartale widzimy spadek udziału zaangażowania poszczególnych funduszy w akcje notowane na GPW, o 2-3 pkt. proc. w relacji do końca marca. Czyli środki od klientów płyną, indeksy a w ślad za nimi wartość akcji w portfelach rośnie, ale ich udział w aktywach spada? To możliwe tylko dzięki sprzedaży posiadanych akcji. Po co sprzedawać? Z reguły w obawie przed gorszą koniunkturą w dalszej części roku.

Co zatem sprzedawano? Zacznijmy od spółek, których w portfelach funduszy Pekao TFI już nie widzimy. Nieobecni to AGO (AGORA), ATC (ARCTIC), KER (KERNEL) i TOR (TORPOL). Ale to kilka milionów złotych.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX