CIECH Vitrosilicon, największy dostawca krzemianów sodu w Europie, zakończył budowę nowego magazynu. Nowoczesny obiekt właśnie został oddany do użytku na terenie spółki w Żarach – dzięki tej inwestycji poprawią się jej możliwości logistyczne. Uruchomienie magazynu pozwoli także na zmniejszenie poziomu hałasu i zapylenia w okolicy zakładu. Inwestycja o wartości 4 mln zł jest naturalną konsekwencją wzrostu mocy produkcyjnych fabryki po tym, jak w 2021 roku uruchomiono nowoczesny i energooszczędny piec do wytopu szklistego krzemianu sodu.
Nowy magazyn na terenie zakładu produkcyjnego spółki w Żarach to oszczędności i usprawnienie procesów logistycznych podczas dostaw krzemianów sodu do odbiorców w innych krajach. CIECH Vitrosilicon wysyła je do Europy i Ameryki Północnej. Nowoczesna powierzchnia magazynowa wpływa pozytywnie na przechowywanie gotowego produktu i utrzymanie jego jakości.
Spółka CIECH Vitrosilicon — oprócz nowego magazynu — zmodernizowała także linie dla wagonów kolejowych przeznaczonych do transportu krzemianów. Zrealizowana inwestycja usprawnia proces ich załadunku oraz wspiera utrzymanie wysokiej jakości krzemianów, nie narażając przy tym produktu na zanieczyszczenia i inne negatywnie oddziałujące czynniki zewnętrzne. Co istotne dla działania firmy oraz jej partnerów biznesowych, przy okazji budowy magazynu zmodernizowano również drogi dojazdowe i place manewrowe.
Inwestycja w nowy magazyn przy żarskim zakładzie produkcyjnym przyczynia się również do obniżenia poziomu emisji pyłów i hałasu związanych z pracą fabryki, ponieważ prace logistyczne są przeniesione do nowo wybudowanego obiektu, a sam budynek stanowi tym samym barierę dźwiękową oraz izoluje część załadunkową od swojego najbliższego sąsiedztwa.. W niedalekiej przyszłości CIECH Vitrosilicon zamierza postawić halę zamykającą linię załadunku oraz zasyp na wagony, aby dodatkowo udoskonalić proces logistyczny, a także jeszcze efektywniej ograniczyć hałas oraz pylenie.
– Dzięki nowej inwestycji, powierzchnia magazynowa przy naszym zakładzie produkcyjnym zwiększa się o 100 proc., ale co również istotne, jeszcze lepiej dbamy o zachowanie najwyższej jakości i właściwości naszego produktu. Przy tym wszystkim, redukujemy także poziom zapylenia oraz hałasu. Korzyści biznesowe są ważne, ale tak samo kluczowe dla nas jest to, by być dobrym sąsiadem i pozytywnie wpływać na otoczenie zakładu produkcyjnego
– mówi Robert Janeczko, Prezes Zarządu CIECH Vitrosilicon.
Spółka zamierza również wdrożyć technologię odzysku energii ze spalin pochodzących z wytopu krzemianu, by zamieniać ją na energię elektryczną potrzebną do dalszej produkcji w zakładzie w Żarach. Tego rodzaju inwestycje wynikają z konsekwentnej realizacji ambitnej strategii ESG Grupy CIECH i zawartych w niej zobowiązań dotyczących m.in. przyspieszenia na drodze do neutralności klimatycznej i rozwoju bez zwiększania zużycia energii.
Modernizacje i inwestycje w zakładzie w Żarach są kontynuacją dynamicznego rozwoju spółki, po tym jak w 2021 roku nowy piec do wytopu krzemianów zwiększył jej moce produkcyjne o 30 proc. Wartość ówczesnej inwestycji wyniosła 80 mln zł, umacniając CIE (CIECH) na pozycji największego dostawcy krzemianów sodu w Europie.