Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Biomed Lublin wchodzi na węgierski rynek

Mieczysław Starkowicz, prezes zarządu Biomedu Lublin
Mieczysław Starkowicz, prezes zarządu Biomedu Lublin
Udostępnij

Biotechnologiczna spółka zarejestrowała szczepionkę przeciwgruźliczą BCG na terytorium Węgier. To otwiera drogą do uczestnictwa w przetargach na tamtejszym rynku.

Biomed Lublin we współpracy z partnerem zagranicznym pomyślnie przeszedł proces rejestracji szczepionki przeciwgruźliczej BCG na terytorium Węgier.

- Wchodzimy na kolejny rynek. Zarejestrowanie szczepionki na Węgrzech umożliwia nam uczestnictwo w przetargach. Jednocześnie potwierdza jakość naszego produktu oraz jakość naszej dokumentacji, zgodnej z najwyższymi wymogami europejskimi. Szczep Moreau, którego jesteśmy właścicielem, uchodzi za najbezpieczniejszy na świecie. Warto też dodać, że szczepionka przeciwgruźlicza BCG jest produkowana na tych samych liniach produkcyjnych jak produkty Onko BCG, co jest też ważne w kontekście strategicznej inwestycji związanej z budową nowego zakładu Onko BCG

– komentuje Mieczysław Starkowicz, prezes zarządu Biomed Lublin SA.

Lubelski producent leków kontynuuje ekspansję zagraniczną. W tym roku zawarł umowę z firmą farmaceutyczną Anisapharm na rejestrację, dostawę i dystrybucję produktów leczniczych Onko BCG w Rumunii za minimum 5,25 mln euro. Tegorocznym osiągnięciem jest też podpisanie podobnej umowy z Laboratoires Majorelle, jednym z liderów francuskiego rynku urologii i ginekologii. Kontrakt na dostawy do Francji sięga 14,94 mln euro. W ubiegłym roku miało miejsce wejście na rynek hiszpański z własnym produktem Onko BCG oraz do Rumunii ze szczepionką przeciwgruźliczą BCG (zamówienia o łącznej wartości 5,7 mln zł). Nawiązano też współpracę z holenderską firmą farmaceutyczną BModesto w zakresie rejestracji, dostawy i dystrybucji produktów leczniczych Onko BCG 50 oraz Onko BCG 100 (wartość umowy co najmniej 10,3 mln euro). Oprócz tego spółka zarejestrowała na terytorium Niemiec i Szwajcarii produkt leczniczy na bazie dossier rejestracyjnego Onko BCG oraz zakontraktowała dostawy Distreptazy do Arabii Saudyjskiej i Egiptu o wartości 12,86 mln euro.

- Wejście na rynek węgierski jest kolejnym krokiem w realizacji naszej strategii. Intensywnie pracujemy nad pojawieniem się na kolejnych rynkach – dodaje Mieczysław Starkowicz.

Realizowana strategia BML (BIOMEDLUB) przynosi wymierne efekty już teraz. Biotechnologiczna spółka zakończyła I kwartał br. blisko 40-proc. wzrostem przychodów do poziomu około 12 mln zł i niemal 100-proc. dynamiką wyniku EBITDA, który sięgnął 2,88 mln zł. Motorem wzrostów była sprzedaż szczepionki przeciwgruźliczej BCG oraz produktów Onko BCG.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus